Co nowego

Abrahama: nowy wodociąg i przebudowa kanalizacji

Na fragmencie ul. Abrahama powstaje pierwsza w Gdyni strefa współdzielona

Na fragmencie ul. Abrahama powstaje pierwsza w Gdyni strefa współdzielona

Z korytarza transportowego, przez teren budowy do przestrzeni przyjaznej mieszkańcom. Tak zmienia się fragment ulicy Abrahama na odcinku od 10 Lutego do Batorego.
Okoliczni mieszkańcy i przedsiębiorcy zasilani już są z nowego wodociągu, a dziś rozpoczęła się przebudowa kanalizacji deszczowej. Kolejny etap, zaplanowany na marzec, to urządzanie nawierzchni. W efekcie w śródmieściu Gdyni powstanie zielone, przyjazne miejsce spotkań. Inwestycja realizowana jest z inicjatywy mieszkańców - to jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego.



 
Budowa tzw. ulicy do mieszkania (nider. woonerf), podwórca w ulicy Abrahama, rozpoczęła się pod koniec listopada. W pierwszej kolejności wymieniane są podziemne instalacje, czego potrzebę ujawnili architekci na etapie projektowania inwestycji. Okazało się bowiem, że wyeksploatowane sieci wymagają zastąpienia przed rozpoczęciem prac na nawierzchni ulicy. Obecnie prace skupiają się więc na budowie nowej sieci wodociągowej, a następnie obejmą także sieć kanalizacji deszczowej oraz sieć oświetleniową.
 
- Prace, które toczą się na placu budowy pierwszej gdyńskiej strefy współdzielonej, prowadzone są głównie pod ziemią. Nie widać ich, więc nie wydają się spektakularne, ale musimy sobie zdawać sprawę, że miasto ma wielką infrastrukturę, że to życie podziemne zapewnia nam codzienne funkcjonowanie na powierzchni – podkreśla Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. – Na przebudowywanym fragmencie ulicy Abrahama powstał już nowy wodociąg z przyłączami dla wszystkich okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców. W tej chwili przebiega w świetle chodnika, wcześniej znajdował się pod jezdnią. Stary wodociąg jest gotowy do zdemontowania. Miejsce po nim wykorzystamy do budowy w ciągu ulicy kanału deszczowego o średnicy 600 mm, zapewniającego bardzo sprawny odpływ wód opadowych. Będzie wyposażony w dziesięć wielkich studni deszczowych o średnicy półtora metra, zakopanych w ziemi na głębokości do trzech metrów. Pogoda szczęśliwie sprzyja budowie nowych sieci, a pod ziemią jak dotąd nie znaleźliśmy też żadnych niespodzianek. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, więc już na marzec planujemy (o ile nie nastąpi załamanie pogody i nie będzie kolizji z istniejącą infrastrukturą podziemną) rozpoczęcie prac na nawierzchni ulicy.
 
W tej przestrzeni zmieni się dużo, począwszy od organizacji ruchu. Przebudowywany odcinek ulicy Abrahama docelowo funkcjonować będzie jako tzw. strefa zamieszkania z ograniczeniem prędkości do 20 km/h i możliwością parkowania wyłącznie w wyznaczonych siedmiu miejscach. Kierowcy będą meandrować między kwietnikami, natomiast piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z całej przestrzeni.
 
Dzięki temu uspokoi się ruch, a wszyscy goście tego miejsca będą mogli czuć się bezpiecznie. Miejsce to będzie mogło odżyć jako nowa, tętniąca życiem przestrzeń spotkań mieszkańców. Jesteśmy pewni, że sprzyjać będzie temu klimat kameralnej ulicy w ścisłym centrum miasta, ale także zieleń i mała architektura - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Tym bardziej cieszymy się, że miejsce to powstaje z inicjatywy mieszkańców, ich zaangażowania w Budżet Obywatelski. Współpraca miasta, różnych grup mieszkańców i przedsiębiorców, a także instytucji i projektantów doprowadziła do rozwoju projektu autorstwa Stowarzyszenie Starowiejska do rozmiarów, które z pewnością pozwolą nam na nowo spojrzeć na kwestie dzielenia przestrzeni miasta między różnymi użytkownikami.   
 
Cała ulica, od pierzei do pierzei, zostanie wyrównana. Nawierzchnię będą tworzyć płyty o różnych wymiarach i dwóch odcieniach. Ta część, którą będą się poruszać samochody, będzie miała ciemniejszy, antracytowy kolor. Pozostała będzie jasna, nawiązująca do modernistycznego klimatu śródmieścia. Pojawią się tam też nowe elementy małej architektury, w tym m.in. ławki i kosze, a także oświetlenie. Podświetlone będą też drzewa, a zasadzonych zostanie 24 nowe robinie akacjowe. Ponadto w kwietnikach osadzonych zostanie 364 cisów i 529 różnych ozdobnych krzewów liściastych, do tego 372 byliny i prawie 1600 tulipanów.
 
Projekt woonerfu przygotowali specjaliści z A2P2 architecture&planning oraz NANU Pracownia Architektoniczna. Prace w terenie wykonuje firma WPRD Gravel, a koszt przebudowy ulicy Abrahama to 3,8 mln złotych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.01.2019 13:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2019 13:07
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona

Najnowsze