Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Co nowego

Absolwentka gdyńskiej Trójki z nagrodą Nike Czytelników

Joanna Gierak-Onoszko // fot. Edyta Wojciechowska / źródło: www.dowody.com

Joanna Gierak-Onoszko // fot. Edyta Wojciechowska / źródło: www.dowody.com

07.10.2020 r.

Aby stworzyć swój reportaż, autorka spędziła dwa lata w Kanadzie, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W efekcie napisała o mechanizmach władzy i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu. Joanna Gierak-Onoszko to pisarka, dziennikarka i absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. A kilka dni temu została też laureatką nagrody Nike Czytelników. Jej debiutancka książka pt. „27 śmierci Toby'ego Obeda” zachwyciła miłośników literatury i to na nią najczęściej głosowali w internetowym oraz tradycyjnym plebiscycie.


Do finału tegorocznej Nagrody Literackiej Nike trafiło siedem tytułów. Były to: „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Reszki, „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” autorstwa Filipa Zawady, „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko, „Pusty las” autorstwa Moniki Sznajderman, „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego, „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka oraz „Jaremianka. Biografia” autorstwa Agnieszki Daukszy.

Nagroda Nike powędrowała do Radka Radka, którego „Baśń o wężowym sercu, czyli wtóre słowo o Jakóbie Szeli” była wcześniej nominowana do Nagrody Literackiej Gdyni w kategorii proza. Jednak poza laurem od jury, swoją nagrodę przyznali również czytelnicy. I tutaj Gdynia także ma się czym pochwalić. Tegoroczną laureatką Nike Czytelników została Joanna Gierak-Onoszko – pisarka, dziennikarka i absolwentka gdyńskiego III Liceum Ogólnokształcącego. Jej „27 śmierci Toby’ego Obeda” zdobyło najwięcej głosów w internetowym i tradycyjnym głosowaniu.

Książka opowiada o tworzonych od XIX wieku w Kanadzie szkołach z internatem dla dzieci rdzennych mieszkańców tego kraju. Szacuje się, że blisko 150 tysięcy uczniów było tam ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, a także molestowania seksualnego. To reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu. Burzy ona obraz Kanady i nasze wyobrażenia o tym kraju. Jak mówi sama autorka, to nie jest jednak książka tylko o tym miejscu.

– Wbrew pozorom to wcale nie jest książka o Kanadzie, tylko o mechanizmach władzy i o tym, że kiedy otwiera się drzwi do wykluczenia, to dzieją się rzeczy straszne, a próba ich naprawiania nigdy się nie kończy. Dziękuję Państwu za Waszą wrażliwość – mówiła podczas gali wręczenia nagród Joanna Gierak-Onoszko.

O autorce


Joanna Gierak-Onoszko – jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Uczęszczała tam do klasy matury międzynarodowej z wykładowym językiem angielskim. Potem kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie w Instytucie Reportażu, który jest częścią Polskiej Szkoły Reportażu. Pisała m.in. dla „Polityki”, „Dużego formatu” czy „Non/fiction – nieregularnika reporterskiego”. Prowadziła również bloga „Mrs. Canada. Opowieści z Kanady". W swoich reportażach i felietonach często skupiała się na tematach społecznych, prawnicznych i dotyczących praw człowieka.

Pisarka za swoją twórczość była nominowana m.in. do Nagrody Kapuścińskiego czy Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego - za reportaż o pomocy, jakiej lekarze i wolontariusze z Berlina udzielali uchodźcom. W 2017 roku, za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo, otrzymała nagrodę za najlepszy reportaż prasowy na Festiwalu Wrażliwym. Kilka dni temu otrzymała także nominację do literackiej Nagrody Conrada, o którą mogą ubiegać się wyłącznie debiutanci. W tym roku do tego konkursu zgłoszono aż 70 pozycji. Spośród nich kapituła wybrała pięć najlepszych. O tym, która z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy oraz nagrody. Głosować można do 24 października za pośrednictwem strony internetowej: www.conradfestival.pl.