Co nowego

Bezpieczny spacer w lesie

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Od poniedziałku znów można korzystać z uroków gdyńskich lasów. W dalszym jednak ciągu należy pamiętać o ogólnych zasadach bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa. Przypominamy reguły dotyczące przebywania w lesie.

Wprowadzone zmiany na powrót otwierają rekreacyjne tereny zielone, takie jak parki, plaże, bulwary czy właśnie lasy. W dalszym ciągu obowiązują nas jednak zasady zachowania minimum 2-metrowego dystansu pomiędzy osobami oraz zakrywania ust i nosa. W lasach – ze względu na ich specyfikę – reguły te wyglądają jednak nieco inaczej.

Zakrywanie ust i nosa

Lasy stanowią wyjątek, jeżeli chodzi o zakrywanie twarzy – nie ma w nich takiego obowiązku. Warto jednak podkreślić, że już na przyleśnym parkingu lub miejscu postojowym znów jesteśmy zobowiązani do zakrycia ust i nosa za pomocą maseczki, szalika czy chusty.

Otwarty las, zamknięta infrastruktura

Nowe rozporządzenie zniosło obowiązujący wcześniej zakaz przebywania w lasach. Dzięki temu swobodnie możemy wejść do lasu. Nie skorzystamy jednak z tzw. obiektów leśnej infrastruktury turystycznej. Należą do nich m.in. wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, a także wieże lub tarasy widokowe. Miejsca te będą zamknięte lub odpowiednio oznaczone przez leśników. Bezpieczne dotarcie do lasów umożliwi także ponowne otwarcie przyleśnych parkingów.

#BądźBezpiecznywLesie

Obowiązujące zasady o zestaw dobrych praktyk uzupełniają Lasy Państwowe. W związku z wprowadzonymi zmianami opublikowały praktyczny poradnik zawierający podpowiedzi jak z w obecnej sytuacji zachowywać się w lesie, by korzystanie z niego było bezpieczne dla nas i innych osób.
Leśnicy doradzają, by na spacer wybrać się jedynie z naszymi domownikami. Ważne jest, by nie organizować spotkań w większej grupie osób, a także unikać skupisk ludzi. W tym celu warto zrezygnować z popularnych szlaków i miejsc. Jak czytamy w broszurze: „Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie”. Wpływ na ilość napotkanych osób w lesie może mieć także dobór pory, w której go odwiedziny. Z pewnością rano lub po południu spacerujących jest w nich mniej.

fot. materiały Lasów Państwowych
O tym jak bezpiecznie spędzić czas podczas spaceru w lesie przypomina broszura Lasów Państwowych.

Ryzyko pożarów

O bezpieczne korzystanie z lasów apelują nie tylko leśnicy, ale także Straż Pożarna. Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo sucha, a w najbliższym czasie nie zapowiada się na deszcz. Strażacy przypominają, że grillowanie czy palenie ognisk są w lesie surowo zabronione. Jeżeli podczas spaceru w lesie zauważymy ogień należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 998 lub 112 i podać dokładne miejsce zdarzenia.

  • ikonaOpublikowano: 21.04.2020 13:33
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.04.2020 15:09
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze