Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: spotkanie z Dorotą „Ozą” Karecką i Dianą Lenart, autorkami fotoksiążki „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: spotkanie z Dorotą „Ozą” Karecką i Dianą Lenart, autorkami fotoksiążki „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg"; Muzeum Emigracji w Gdyni; Aleksander Gosk w Muzeum Marynarki Wojennej; plakaty 3 wystaw w ART 39; fizjoterapeutka Teatru Muzycznego Małgorzata Mikołajczyk.

Na nowy tydzień gdyńskie instytucje kultury mają kilka ciekawych propozycji – spotkanie z autorkami książki o Kaszubach - Dorotą „Ozą” Karecką i Dianą Lenart, trzy wystawy na żywo w Domu Kultury ART 39, bezpłatny audioprzewodnik po Muzeum Emigracji, wirtualne zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej i spotkanie online z fizjoterapeutką pracującą w Teatrze Muzycznym.


Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg – spotkanie autorskie

Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg – spotkanie autorskie

Biblioteka Gdynia i stowarzyszenie Halo Kultura zapraszają na spotkanie z Dorotą „Ozą” Karecką i Dianą Lenart - autorkami fotoksiążki „Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg - współczesny portret Kaszubów w obiektywie Doroty Ozy Kareckiej”.

„Oza” przez ponad rok odwiedzała kaszubskie wsie, miasta i miasteczka, nawiązując bliskie relacje z mieszkańcami, czego efektem są intymne portrety będące odzwierciedleniem ludzkich losów. Ich uzupełnieniem są wiersze autorstwa Diany Lenart.

Bohaterowie wydawnictwa, zastani przy codziennych rytuałach, żyją na co dzień pomiędzy Bogiem a rutyną, w miejscu, gdzie się urodzili i gdzie pewnie zostaną do końca, szczęśliwi, jak tylko szczęśliwym można być, wiedząc skąd się pochodzi i dokąd idzie. Artystka fotografuje psy, muchy, koty i krowy: ta książka pełna jest fauny kaszubskiego gospodarstwa - bezpretensjonalnego bestiariusza codzienności.

Spotkanie wokół premiery książki poprowadzi prof. UJ Piotr Marecki - redaktor naczelny magazynu Ha!art i prezes zarządu Fundacji Korporacja Ha!art, autor m.in. „Polski przydrożnej”.

Rozmowa będzie transmitowana na żywo z Biblioteki Śródmieście i udostępniona na profilach FB Biblioteki Gdynia oraz stowarzyszenia Halo Kultura.

Czwartek, 25 lutego, godz. 18.00
Hewò je mój dodóm, dze je mój Bóg

ART 39 – wystawy

ART 39 – wystawy

Po przerwie pandemicznej swoje podwoje otworzył ponownie Dom Kultury ART 39 w Orłowie – niekomercyjna, otwarta przestrzeń ekspozycji sztuki, forum spotkań i działań kulturalnych.

Dom kultury zaprasza obecnie na 3 wystawy:
- „Na styku morza i lądu" – wystawa Muzeum Miasta Gdyni prezentuje archiwalne fotografie pokazujące rozwój Gdyni na przestrzeni ostatnich 95 lat.
- „Gdyński Modernizm w Obiektywie 2020” – wystawa Gdyńskiego Szlaku Modernizmu przedstawia najlepsze fotografie architektury modernistycznej nadesłane na doroczny konkurs fotograficzny.
- „Tadeusz Juliusz Jędrzejewski, zaangażowany funkcjonalista, gdyński architekt potrzeb" – monograficzna wystawa poświęcona gdyńskiemu architektowi, który w swojej praktyce zawodowej dostrzegał, analizował i odpowiadał na potrzeby społeczne budującej się Gdyni (w zakresie teorii i krytyki architektury) oraz indywidualne – użytkowników zaprojektowanych przez siebie budynków.

Wystawy można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 oraz w sobotę i niedzielę między 10 a 15. Wstęp wolny.
Galeria ART 39, Gdynia, ul. Orłowska 39

Muzeum Emigracji w Gdyni, fot Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji w Gdyni – bezpłatny audioprzewodnik

Do końca marca można bezpłatnie korzystać z aplikacji na urządzenia mobilne pełniącej funkcję audioprzewodnika po wystawie stałej. Wystarczy zabrać własne słuchawki i wsłuchać się w historię emigracji, którą muzeum prezentuje na ekspozycji. Dzięki temu nasza wizyta w Muzeum Emigracji będzie jeszcze bogatsza w treści, które instytucja przekazuje.
O dostęp do aplikacji z audioprzewodnikiem, przetłumaczonej również na polski język migowy, należy zapytać w kasie podczas kupowania biletów.

Muzeum Emigracji, Gdynia, ul. Polska 1

Wirtualne Muzeum Marynarki Wojennej, n/z Aleksander Gosk

Wirtualne Muzeum Marynarki Wojennej

Choć muzea od początku lutego są znów otwarte, Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało wirtualne zwiedzanie swoich ekspozycji. To oferta dla wszystkich tych, którzy z różnych względów nie mogą wybrać się do muzeum osobiście.

Na 14 udostępnionych materiałach wideo przewodnicy muzealni oprowadzają po wystawie, a pracownicy muzeum, z dyrektorem Tomaszem Miegoniem i jego zastępcą Aleksandrem Goskiem włącznie, opowiadają o ciekawych eksponatach, np. armatach Schneider, Bofors, zestawie nurka, a także o nietuzinkowych postaciach, jak kapitan Andrzej Jaraczewski, czy okrętach: ORP Bałtyk i ORP Gryf.

Wirtualne Muzeum Marynarki Wojennej

Muzyczny od A do Z – U jak Uraz

Muzyczny od A do Z – U jak Uraz

W kolejnym odcinku popularnego cyklu „Muzyczny od A do Z”, który zdradza nam tajniki Teatru Muzycznego w Gdyni, trafiamy na literę „U”.

U jak Uraz, czyli wizyta na 2. piętrze teatru w gabinecie fizjoterapeutki Małgorzaty Mikołajczyk. Okazuje się, że fizjoterapeuta to bardzo ważny zawód w Teatrze Muzycznym. Świadczy o tym fakt, że prowadząca cykl Sylwia Firańska-Drzymalska próbowała umówić się na realizację odcinka kilka razy, lecz za każdym razem do gabinetu Małgorzaty Mikołajczyk czekała kolejka aktorów – pacjentów. Z jakimi urazami? Posłuchajmy opowieści teatralnej fizjoterapeutki, która ratuje kontuzjowanych aktorów „Muzycznego” od 14 lat.

Muzyczny od A do Z - U jak Uraz

  • ikonaOpublikowano: 22.02.2021 09:15
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.02.2021 17:32
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze