Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: 78. rocznica powstania w getcie warszawskim (źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN); premiera książki Pawła Radziszewskiego

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: 78. rocznica powstania w getcie warszawskim (źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN); premiera książki Pawła Radziszewskiego "Pomiędzy" (źródło: Biblioteka Gdynia); spacer architektoniczny ulicą Słupecką (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); spektakl "Kruszynka" (źródło: Biblioteka Gdynia); historia musicalu "Shrek" w Teatrze Muzycznym (źródło: Teatr Muzyczny w Gdyni).

Rozmowa o powstaniu w getcie warszawskim, spektakl online dla dzieci o samolubnej słonicy, premiera książki Pawła Radziszewskiego, spacer architektoniczny ulicą Słupecką i historia „Shreka” w Teatrze Muzycznym. Takie propozycje na nowy tydzień przygotowały gdyńskie instytucje kultury.



78. rocznica powstania w getcie warszawskim, źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

78. rocznica powstania w getcie warszawskim


Biblioteka Gdynia
zaprasza na spotkanie online pt. „Stawiam pomnik tym, którzy zginęli”, organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 78. rocznicę największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Podczas rozmowy, którą poprowadzi Mikołaj Grynberg, Krystyna Budnicka opowie swoją historię, zapalając symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu.

Urodzona w 1932 roku Krystyna Budnicka jako jedna z nielicznych osób przeżyła powstanie w getcie warszawskim. Podczas walk ukrywała się w kanałach. Długo nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię.

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, który od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. Autor albumów fotograficznych „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Wydał trzy zbiory rozmów - „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy prozy: „Rejwach” (2017) i „Poufne” (2020).

Poniedziałek, 19 kwietnia, godz. 18.00

Transmisja na profilu FB Biblioteki Gdynia 


Kruszynka – przedstawienie dla dzieci, źródło: Biblioteka Gdynia

Kruszynka – przedstawienie dla dzieci


Biblioteka Oksywie
zaprasza na rodzinne oglądanie przedstawienia pt.: „Kruszynka” w wykonaniu Teatru Lalek Pinokio.

Spektakl opowiada o Kruszynce - cyrkowej słonicy, która nie lubi pomagać innym, jest samolubna i myśli tylko o sobie. Inne zwierzęta zmuszone są jej pomagać. W końcu słonica odkrywa, że sekret przyjaźni polega na wzajemnym wsparciu oraz akceptacji samego siebie i innych, bez względu na dzielące nas różnice i wygląd.
Scenariusz oparty jest na fragmentach sztuki Izabeli Degórskiej.

Czwartek, 22 kwietnia, godz. 18.00

Transmisja na profilu FB Biblioteki Gdynia 


„Pomiędzy” – premiera książki Pawła Radziszewskiego, źródło: Biblioteka Gdynia

„Pomiędzy” – premiera książki Pawła Radziszewskiego


Biblioteka Gdynia
serwuje garść realizmu magicznego i cynicznego humoru, a także konkurs z książkami do wygrania. A to wszystko w ramach premiery książki Pawła Radziszewskiego „Pomiędzy”, która odbędzie się w Światowy Dzień Książki.

„Pomiędzy” to historia opowiedziana przez płonące korzenie starych drzew, w której cygańskie bajki przeplatają się z codziennością, a realizm magiczny z groteską. Bohaterowie mają marzenia, które czasami się spełniają, tylko inaczej niż to sobie wyobrażali. To opowieść o tym, że prawda bywa nie do zniesienia, nawet jeśli się w nią nie wierzy, i o tym, że czasami dzieją się cuda, które nie są ani złe, ani dobre, tylko takie pomiędzy.

Paweł Radziszewski – (ur. 1982 w Kalinowie) z wykształcenia slawista i rolnik. Mieszka w Gdańsku. Laureat trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim za opowiadanie „Chłopska 34” (2011) oraz wyróżnienia w Konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, za utwór „Najważniejsza rzecz w życiu” opublikowany w książce „2018 Antologia opowiadań”.

Spotkanie autorskie poprowadzi Hanna Łozowska, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu, autorka strony „Halo, książki”.

Piątek, 23 kwietnia, godz. 18.00

"Pomiędzy" - premiera książki


Detal w architekturze – spacer ulicą Słupecką, źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Detal w architekturze – spacer ulicą Słupecką


W ramach cyklicznych działań animacyjnych „Znamy się!” Muzeum Miasta Gdyni organizuje wirtualny spacer po ulicy Słupeckiej w poszukiwaniu detali modernistycznych kamienic.

Spacer będzie transmitowany poprzez platformę Zoom. Uczestnicy wyruszą na wędrówkę z Tomaszem Sosnowskim z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, który pokaże, jak odkrywać perełki architektoniczne i ukryte detale na Działkach Leśnych.

Spacer jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie MMG.  

Piątek, 23 kwietnia, godz. 16.00


Opowiemy Wam – Shrek Musical, zrzut ekranu

Opowiemy Wam – Shrek Musical

Pewnego dnia dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni odebrał tajemniczy list, który zmienił gdyńską scenę muzyczną w... bagno. Zamieszkał na nim ktoś wielki, zielony, trochę nieokrzesany, z gadającym osłem przy boku.

10 lat temu polska wersja broadway'owskiego musicalu o ograch podbiła serca publiczności. Jak do tego doszło, dowiemy się z czwartego odcinka cyklu „Opowiemy Wam”, w którym Sylwia Firańska-Drzymalska przybliża ciekawe wydarzenia z życia instytucji.

Shrek Musical

  • ikonaOpublikowano: 19.04.2021 12:41
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2021 14:43
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze