Co nowego

Depesza kulturalna - zwiedzamy, czytamy, piszemy

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (fot. Reno Laithienne/Unsplash.com) i Muzeum Emigracji w Gdyni (fot. Przemysław Kozłowski)

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (fot. Reno Laithienne/Unsplash.com) i Muzeum Emigracji w Gdyni (fot. Przemysław Kozłowski)

Nowy domowy tydzień - nowe arcyciekawe inspiracje kulturalno-literackie od Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej. Zwiedzamy online muzea w Gdyni i Nowym Jorku, czytamy Susan Sontag, uczymy się pisać jak Sylwia Chutnik i Filip Springer.

Ponieważ dziś poniedziałek, dzień, w który zaczyna się nowy tydzień szkoły i pracy, Biblioteka Gdynia podpowiada młodszym i starszym czytelnikom, jak rozszerzać wiedzę, poznawać nowe miejsca i nabywać umiejętności, nie ruszając się z domu.

Kiernan Shipka czyta bajki
Storyline Online – gwiazdy czytają bajki w języku angielskim
Jak wiadomo, obce języki najlepiej szlifować, słuchając native speaker’ów, czyli osoby mówiące w ojczystym języku. Godnym polecenia kanałem, na którym posłuchamy bajek i opowiadań po angielsku, jest Storyline Online. W roli lektorów występują znani amerykańscy aktorzy oraz osoby ze świata show-biznesu, na przykład Kiernan Shipka – odtwórczyni roli nastoletniej czarownicy w serialu "Chilling Adventures of Sabrina" na Netfliksie, czy Oprah Winfrey.
Dodatkowym atutem nagrań jest fakt, iż niektóre prezentowane tytuły nie zostały wydane w języku polskim. Będą więc zupełną nowością dla maluchów.
Storyline Online

 
Animacja „Podróż”, reż. Daniel Szczechura, 1970 r.
Arcydzieła polskiej animacji

Kiedy na ekranach królują produkcje Pixara, Disney’a czy DreamWorks, warto przypomnieć sobie arcydzieła polskiej animacji. Zestawienie filmów rysunkowych, które przeszły do historii kina (wraz z linkami), przygotował magazyn Culture.pl. Nie wszystkie są adresowane dla dzieci – dorośli także znajdą coś dla siebie.
 

„Legendy polskie” na nowo

Sześć opowiadań napisanych przez współczesnych polskich pisarzy: Elżbietę Cherezińską, Roberta Wegnera, Łukasza Orbitowskiego, Rafała Kosika, Kubę Małeckiego i Radka Raka to nowa interpretacja doskonale znanych historii o Bazyliszku czy Babie Jadze.
Do polecenia młodzieży i dorosłym.
Książka wydana jako ebook w formatach PDF, mobi i pub do pobrania bezpłatnie ze strony:
Legendy polskie na Allegro

Bajki-Niebajki 
Bajki-Niebajki
Na kanale Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, opowiadaczki, śpiewaczki, znajdziecie mnóstwo atrakcyjnych materiałów, ale my szczególnie polecamy Bajki-Niebajki. Cykl historii dla dzieci w ciekawej oprawie muzycznej przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym czytelnikom.
Bajki-Niebajki Katarzyny Jackowskij-Enemuo

Susan Sontag "Choroba jako metafora"
Susan Sontag "Choroba jako metafora"

Do poczytania na poważnie: sięgamy po słynny esej Susan Sontag "Choroba jako metafora", dostępny bezpłatnie przez 14 dni na platformie Legimi:
Susan Sontag "Choroba jako metafora"

Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO
Dlaczego mielibyśmy poprzestać tylko na czytaniu? Skoro mamy sporo domowego czasu i umiemy już czytać, nauczmy się kreatywnie pisać! Krakowskie Biuro Festiwalowe zorganizowało bezpłatny kurs online w siedmiu lekcjach. Z pierwszej lekcji, której tematem jest Temat, dowiemy się między innymi od Sylwi Chutnik i Filipa Springera gdzie szukać tematu na książkę.
Kurs Kreatywnego Pisania

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. fot. Reno Laithienne/Unsplash.com
Muzeum Guggenheima – lekcja sztuki online

Dzięki Google Street View możemy zwiedzić jedną z największych atrakcji Manhattanu, czyli mieszczącą się przy Piątej Alei największą na świecie kolekcję sztuki nowoczesnej. Muzeum Guggenheima znane jest nie tylko ze swojej zawartości, ale także charakterystycznego spiralnego budynku, w którym się mieści. Autorem projektu jest Frank Lloyd Wright.
Wirtualny spacer może być przygodą dla całej rodziny. Jeśli znudzi nam się ekspozycja twórców nowoczesnych, możemy przejść do kolejnych sal z obrazami malarzy impresjonistycznych oraz postimpresjonistycznych.
Nie musimy poprzestawać na muzeum. Korzystając z Google Street View, możemy przespacerować się do położnego w sąsiedztwie muzeum Parku Centralnego czy zwiedzić Manhattan.
Muzeum Guggenheima na Google Street View

Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Przemysław Kozłowski
Muzeum Emigracji z Sebastianem Tyrakowskim

W temacie wirtualnego zwiedzania muzeów Gdynia Kulturalna zaprasza do gdyńskiego Muzeum Emigracji. Sebastian Tyrakowski, Zastępca Dyrektora Muzeum Emigracji, oprowadza po fragmencie wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie.
Muzeum Emigracji

ikona

Najnowsze