Co nowego

Depesza literacka – norweska

Depesza literacka - norweska

Depesza literacka - norweska

Biblioteka Gdynia otrzymała prestiżowy grant z Funduszy Norweskich i EOG. Uczyć się będzie od jednej z największych i najbardziej otwartych bibliotek w Norwegii - Bergen Offentlige Bibliotek, która została partnerem gdyńskiego projektu. Dziś Biblioteka Gdynia podrzuca garść rekomendacji literackich związanych z Norwegią.

Siri Hustvedt „Na oślep”
Siri Hustvedt „Na oślep”
Siri Hustvedtamerykańska pisarka, poetka i eseistka norweskiego pochodzenia to autorka wielu bestsellerów. Jednym z najsłynniejszym jest „Świat w płomieniach”. Z kolei „Na oślep” to prozatorski debiut autorki, wydany po raz pierwszy w 1992 roku. Jej bohaterka to studentka Uniwersytetu Columbia, zmagająca się z poczuciem alienacji i utratą tożsamości. W tle – dwudziestowieczny Nowy Jork.

Ilona Wiśniewska „Hen. Na północy Norwegii”
Ilona Wiśniewska „Hen. Na północy Norwegii”
Ilona Wiśniewska od ponad dekady mieszka w Norwegii. Jej znakomite, uwielbiane przez czytelników reportaże to opowieści z Północy: ze Spitzbergenu, północnej Norwegii i Grenlandii. Wiśniewka pojawia się tam, gdzie słońce nie zachodzi przez wiele dni w roku albo przez wiele dni nie wstaje. I tam, gdzie na śnieg używa się kilkudziesięciu określeń. W „Hen. Na północy Norwegii” opowiada o Finnmarku oczami swojego teścia, rozmawia z Saami o ich krzywdzie i wykulturawianiu, odczarowuje skandynawski mit.

Karl Ove Knausgård „Moja walka”
Karl Ove Knausgård „Moja walka”
Karla Ove Knausgårda znamy przede wszystkim z jego autobiograficznych, monumentalnych sześciu tomów „Mojej walki”. Książki przyniosły pisarzowi nie tylko sławę, ale też skandal. Zarzucano im, że tytuł nawiązuje do „Mein Kampf” Hitlera, a autor ujawnia prywatne szczegóły życia przyjaciół i rodziny. Seria sprzedała się w prawie 500 tys. egzemplarzy i została przetłumaczona na kilkanaście języków.

Åsne Seierstad „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”
Åsne Seierstad „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”
Autorkę znamy m.in. z takich publikacji jak „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii” czy „Dwie siostry”. W swoich bestsellerowych reportażach dziennikarka szczegółowo konstruuje opowieści o norweskim społeczeństwie, odtwarza dzień po dniu życie swoich bohaterów. „Jeden z nas” to tekst, który nie mógł nie poruszyć świata – autorka na warsztat bierze Andersa Breivika i atak terrorystyczny na wyspie Utøya. Zadaje pytania o to, co pchnęło Breivika do zbrodni, odtwarza jego dzieciństwo i młodość. Przede wszystkim przywołuje jednak pamięci tych, którzy zginęli – młodzież zaangażowaną w działania Partii Pracy, młodzież, którą kochała, kłóciła się, marzyła.

Aksel Sandemose „Uciekinier przecina swój ślad”
Aksel Sandemose „Uciekinier przecina swój ślad”
Powieść Aksela Sandemose to jeden z najważniejszych tytułów skandynawskich, dzięki któremu łatwiej zrozumieć norweską kulturę. W książce „Uciekinier przecina swój ślad” Espen Arnakke – główny bohater przez kilkanaście lat swojego życia próbuje dociec, co skłoniło go do popełnienia morderstwa. Duńsko-norweski autor jest autorem pojęcia „prawo Jante”. Po raz pierwszy napisana w 1933 roku, po polsku ukazała się dopiero 86 lat później i to za sprawą ostatniej publikacji Filipa Springera, w której polski reporter przywołuje prawo Jante w opowieści o Danii. „Nie sądź, że jesteś kimś – Nie sądź, że nam dorównujesz – Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas – Nie sądź, że się do czegoś nadajesz – Nie wolno ci się z nas śmiać – Nie sądź, że komuś na tobie zależy – Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć (…)”.

  • ikonaOpublikowano: 05.08.2020 15:19
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.08.2020 09:09
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także

Najnowsze