Co nowego

Edukacyjny boom! Tłumy w instytucjach kultury i nauki

materiały prasowe

materiały prasowe

16.09.2021 r.

Aktywne zwiedzanie wystaw stałych, zajęcia edukacyjne i fascynujące warsztaty – to wszystko czeka na dzieci i młodzież w gdyńskich placówkach kultury, takich jak Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni czy Muzeum Emigracji. Od początku roku szkolnego instytucje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Teraz szkoły będą mogły je odwiedzić, korzystając z dofinansowania sięgającego nawet 80% kosztów wycieczki. Wszystko za sprawą ministerialnego programu „Poznaj Polskę”.


„Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ma on umożliwić publicznym i niepublicznym szkołom uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego. Placówki oświatowe mogą wnioskować o dofinansowanie wycieczek, podczas których uczniowie mają szansę poznać rozmaite zakątki Polski, jej środowisko przyrodnicze, tradycje, zabytki i instytucje kulturalno-naukowe. Czas na złożenie dokumentów mija 30 września. Szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości nawet 80%. Wsparte w ten sposób wycieczki muszą się odbyć do 15 grudnia.

W programie bierze udział szereg gdyńskich placówek. Są wśród nich: Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Muzeum Marynarki Wojennej, a także statek-muzeum „Dar Pomorza” oraz sala Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Ponadto dofinansowana może być również wycieczka szkolna obejmująca zwiedzanie historycznego układu urbanistycznego Śródmieścia Gdyni.



Bogata oferta edukacyjna gdyńskich instytucji cieszy się ogromnym powodzeniem w ramach programu. Od kiedy ruszyło przyjmowanie wniosków, a zatem od 6 września, szkoły z regionu i całego kraju tłumnie wyrażają chęć odwiedzin w Gdyni. Szczególne oblężenie przeżywa Centrum Nauki Experyment.

– Przeżywamy w tym momencie boom. Mimo pandemii i połowy przepustowości sal w trakcie wakacji przyjęliśmy rekordową ilość gości. To ogromny sukces i dowód na to, że to miejsce jest potrzebne i że ludzie dobrze się tu czują. Myślę, że powodów jest kilka. Nauczyciele, rodzice i uczniowie po długim okresie izolacji zrozumieli, że integracja i edukacja relacyjna są istotne. Stąd przychodzą do nas – chcą wyjść z klasą, rozluźnić się, poznać, nauczyć się czegoś nowego. Drugi powód to oczywiście program „Poznaj Polskę”, który ogłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Szkoły i placówki oświatowe mocno się nim zainteresowały. Cieszymy się, że Experyment może opowiedzieć o dokonaniach polskich naukowców – tych dawnych i tych współczesnych. Polska nauka jest żywa, a postaci historyczne, które często znamy z podręczników, do dzisiaj mają olbrzymi wpływ na to, jak żyjemy – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment.

Oferta Experymentu jak co roku jest bardzo rozbudowana. Zajęcia dostosowano do różnych grup wiekowych – od najmłodszych klas szkół podstawowych do uczniów szkół średnich. Zajęcia są poświęcone różnym zagadnieniom – od fizyki czy chemii aż po ekologię i ochronę środowiska, a także profilaktykę uzależnień.

– Bardzo efektywnie wykorzystaliśmy czas zdalny i przygotowaliśmy się na nowy rok szkolny, szykując cztery specjalistyczne pracownie edukacyjne. W ramach nich oferujemy ponad 20 zajęc edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Dzieci z klas młodszych mogą odwiedzić nas na zajęciach: wybrać się z misją na Marsa, poeksperymentować, na chwilę zamienić się w małego chemika. Młodzież starszą – od klas IV szkół podstawowych – zapraszamy do pracowni STEM, czy też biologiczno-chemicznej i ekologiczno-społecznej. Mamy też specjalną ofertę dla szkół ponadpodstawowych. M.in. opracowane wspólnie z OPiTU zajęcia „Nie igraj z uzależnieniem”. Dodatkowo od października wszyscy odwiedzający nas goście mają możliwość skorzystać z bazaru naukowego na naszych wystawach, jak również zagrać w mobilną grę o nazwie „Co gdyby Skłodowska-Curie miała swój kanał na YouTube” - tłumaczy Lilianna Gołaszewska, specjalistka ds. edukacji w Centrum Nauki Experyment.

Zajęcia edukacyjne w Centrum Nauki Experyment // fot. Magdalena Czernek


Co oferują gdyńskie instytucje, które uczestniczą w programie „Poznaj Polskę”?


- Centrum Nauki Experyment

W ofercie CNE znajduje się przede wszystkim pięć wystaw stałych, które w naukowy sposób podchodzą do rozmaitych zagadnień – ciała człowieka, otaczającej nas przyrody, fizyki, zdrowia czy… wody. Centrum zwiedzać można także z edukatorem. Poza wystawami w ofercie znajdują się również zajęcia edukacyjne dla wszystkich poziomów nauczania w szkołach. Wśród nich m.in. podbój kosmosu i misja na Marsa, programowanie i kodowanie, zajęcia bio-chemiczne czy warsztaty w pracowni eko-społecznej.

- Muzeum Miasta Gdyni

Placówka przy ul. Zawiszy Czarnego zaprasza dzieci i młodzież na wykłady, oprowadzanie po wystawie stałej i wystawach czasowych, a także na warsztaty muzealne. W ofercie znajdują się również spacery historyczne i architektoniczne. Zajęcia nie tylko poszerzają wiedzę, ale także rozwijają wrażliwość na świat kultury i sztuki oraz inspirują do twórczej aktywności. Oferta edukacyjna muzeum skierowana jest do wszystkich szkolnych grup wiekowych oraz przedszkoli. Warsztaty uwzględniają tematy z zakresu historii, sztuki, architektury oraz projektowania.

- Muzeum Emigracji w Gdyni

Szkoły odwiedzające Muzeum Emigracji mogą zwiedzić wystawęz kartą zadań. Aktywność przeznaczona dla grup z klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Uczniowie otrzymują zestaw angażujących zadań, które rozwiązują samodzielnie w oparciu o informacje znajdujące się na wystawie – w tekstach i multimediach. Po zwiedzaniu uczniowie sprawdzają i omawiają kartę razem z nauczycielem, który posiada zestaw odpowiedzi. Inną formą zwiedzania, przeznaczoną dla szkół ponadpodstawowych, jest oprowadzenie po wystawie z audioprzewodnikiem. Szkoły mają możliwość również indywidulanego zwiedzanie wystawy w grupach max 10 osobowych. Ekspozycja w Muzeum Emigracji w Gdyni jest multimedialna i przyjazna również dla młodych odbiorców, dla których sposób przedstawienia historii jest atrakcyjny i angażający.

- Muzeum Marynarki Wojennej

W ofercie MMW znajdują się lekcje i warsztaty muzealne, a także możliwość zwiedzania wystaw muzeum oraz okrętu ORP „Błyskawica” z przewodnikiem. Muzealne zajęcia poruszają rozmaite tematy, głównie związane z historią kraju oraz marynistyką. Wśród dostępnych lekcji znajdziemy m.in. te dotyczące: zaślubin Polski z morzem, obrony Wybrzeża w 1939 roku, okrętów Marynarki Wojennej, międzynarodowego kodu dla okrętowych sygnalistów, a także patentów czy mundurów marynarskich.


W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:
  • jednodniowe – do kwoty 5 tys. zł,
  • dwudniowe – do kwoty 10 tys. zł,
  • trzydniowe – do kwoty 15 tys. zł.

Na finansowanie przedsięwzięcia w 2021 r. przewidziana jest łączna kwota 15 mln zł. Wnioski składa się w systemie teleinformatycznym, przez Strefę Pracownika dostępną w Systemie Informacji Oświatowej. Szczegółowe informacje, regulamin programu oraz lista instytucji partycypujących można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zajęcia edukacyjne w Centrum Nauki Experyment // fot. Magdalena Czernek