Co nowego

Festiwal NNW za nami

Gala finałowa 14. edycji festiwalu NNW w Teatrze Muzycznym // fot. Karol Stańczak

Gala finałowa 14. edycji festiwalu NNW w Teatrze Muzycznym // fot. Karol Stańczak

To były cztery dni wypełnione projekcjami, spotkaniami oraz rozmowami o ludziach i historii. 14. edycja festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci za nami. W sobotę, 1 października w Teatrze Muzycznym odbyła się gala finałowa. Podczas wydarzenia nagrodzono twórców najlepszych polskich i zagranicznych produkcji. Uroczystość poprowadzili Agnieszka Oszczyk i Marcin Wikło.

 
Od 28 września do 1 października oczy miłośników kina i historii były zwrócone na Gdynię. Wszystko za sprawą 14. edycji festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W tym roku w programie pojawiło się ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata, a także wideoklipy czy słuchowiska radiowe. Nie zabrakło również ciekawych debat oraz wątków związanych z wojną w Ukrainie. W festiwalowych wydarzeniach uczestniczyli goście m.in. z Węgier, Chorwacji, Czech, Włoch, Norwegii, Japonii i USA.

Uroczysta gala wręczenia nagród tegorocznej edycji festiwalu odbyła się w sobotę, 1 października w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Gości przywitał Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu NNW. Gdyński samorząd reprezentował Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
 
– Festiwal stał się wydarzeniem międzynarodowym. Chcemy, żeby prowokował do dyskusji, ale też pomagał filmowcom opowiadać o historii. Dziękuję również świadkom historycznych wydarzeń, którzy zasilają nas duchem energii – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu.

– Za nami czternaście edycji festiwalu, a pomysłodawcy nieustająco szukają nowych obszarów tematycznych. To wzbogaca imprezę. Ważne jest również to, że w festiwalowych wydarzeniach uczestniczą bohaterowie walk o wolność. To zaszczyt móc słuchać ich wspomnień. Dla młodego pokolenia wolność to rzecz oczywista, ale naród polski wie, jak trudno ją odzyskać. To dzięki bohaterskim czynom przodków budujemy wartość przyszłych pokoleń – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Jakub Ubych - wiceprtzewodniczący Rady Miasta Gdyni podczas 14. edycji gali festiwalu NNW // fot. Karol Stańczak


Laureaci wybranych kategorii 14. edycji festiwalu


Nagroda główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych trafiła do „Mauretańczyka” w reż. Kevina Macdonalda. Jury uznało, że to produkcja o wyjątkowej wrażliwości, która mówi dużo o świecie, w którym żyjemy, i polityce oraz człowieczeństwie. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film „Złe drogi”. Wyreżyserowała go Natalya Vorozhbit. To unikalna ukraińska produkcja, która ukazuje cenę wojny, a także to, co robi ona ze społeczeństwem. Pokazuje cenę, jaką płacimy za politykę dzisiejszych czasów.
 
Nagroda im. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie filmów Dokumentalnych powędrowała do twórców filmu „Plai. Droga przez góry” w reż. Evy Dzhyshyashvili.
 
Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu przyznano produkcji „Oblężenie Warszawy” w reż. Eugeniusza Starkego.
 
W konkursie radiowym zwyciężył Mariusz Kamiński (Polskie Radio Lublin) za audycję pt. „Obraza obrazu”. Opowiada ona o reakcji mieszkańców Wojciechowa na aresztowanie przez komunistyczne władze wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w 1966 roku. Jury doceniło sposób przedstawienia głębokiej religijności i przywiązania do tradycji tamtejszej wspólnoty, oraz jej odważnego stanięcia w obronie wyznawanych wartości.
 
W konkursie wideoklipów wygrała produkcja „Dużo małych cudów” (wyk. Kuba Knap, reż. Paweł Milewski i Kamil Ruszkowski).
 
Nagrodę Dyrektora Festiwalu otrzymał film „Jutro czeka nas długi dzień” w reż. Pawła Wysoczańskiego. Natomiast Nagrodę Prezesa Zarządu TVP przyznano „Buntowi i afirmacji” w reż. Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego.
 
Nagrodę im. Janusza Krupskiego dostali twórcy filmu „Dzielnieśmy stali, celnie rzucali” w reż. Marii Dłużewskiej.
 
Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie internetowej festiwalu.
 
Festiwal zorganizowali: Stowarzyszenie Scena Kultury oraz miasto Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.10.2022 10:51
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.10.2022 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze