Co nowego

Finałowe sztuki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej online

Zeszłoroczne czytanie zwycięskiej sztuki „Siostry” Rafała Wojasińskiego // fot. Roman Jocher

Zeszłoroczne czytanie zwycięskiej sztuki „Siostry” Rafała Wojasińskiego // fot. Roman Jocher

Czytania pięciu sztuk nominowanych do finału 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędą się online. Codziennie, od 1 do 5 czerwca, na kanale YouTube Teatru Miejskiego w Gdyni będą się pojawiały ich premierowe odsłony. To okazja do wirtualnego spotkania z kulturą i ulubionymi aktorami. Finałowa gala konkursu planowana jest we wrześniu.

Miłośnicy teatru, jak co roku, będą mieli możliwość zapoznania się z twórczością autorów walczących o 13. Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Czytania sztuk nominowanych do finału konkursu tym razem odbędą się online.

Zapraszamy na lektury zdalne, nagrane przez aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni, pod kierownictwem Piotra Ratajczaka. Mam nadzieję, że we wrześniu spotkamy się już bez pośrednictwa internetu, na żywo podczas finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Wtedy przyjadą autorzy, będą z nimi rozmowy, a także jeszcze raz posłuchamy tych tekstów. Do Gdyni zawita też kapituła nagrody, która wyłoni zwycięzcę – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy Festiwalu R@port.



Premierowe odsłony czytań będą zamieszczane codziennie, od 1 do 5 czerwca o godz. 20.00, na kanale YouTube Teatru Miejskiego w Gdyni. Ci, którzy nie zdążą obejrzeć nagrań o wyznaczonej porze, mogą to zrobić później. Linki do czytań pozostaną aktywne do końca sierpnia.

W finale walczy pięć sztuk. Zostały one wyłonione spośród 254 nadesłanych zgłoszeń.

Na pierwszy ogień pójdzie „Debil” Maliny Prześlugi. Sztuka zostanie zaprezentowana 1 czerwca. To opowieść o czterdziestoletnim Kubie, który chce zmienić swoje życie, więcej rozumieć i przestać być tytułowym debilem. Dlatego razem z Maćkiem Andrzejakiem sięga po władzę. I z jej pomocą zmienia świat.

W czytaniu wezmą udział: Olga Barbara Długońska, Dorota Lulka, Piotr Michalski, Szymon Sędrowski, Bogdan Smagacki oraz Maciej Wizner.

2 czerwca odbędzie się wirtualne czytanie „Incydentu” Jarosława Jakubowskiego. To kameralna historia dwojga ludzi - Siwy jest „starym, choć może wcale nie tak starym facetem”. Czarna to „kobieta z apteki całodobowej”. Los styka ich ze sobą w dramatycznych okolicznościach - w markecie niezrównoważony osobnik próbuje zabić Czarną. W jej obronie staje Siwy, który ginie od ciosu nożem, ratując życie kobiecie. Wszystko jest opowiedziane w monologach głównych bohaterów, a następnie z ich rozmowy, do której dochodzi po śmierci Siwego.

Sztukę czytają: Monika Babicka i Grzegorz Wolf.

Kolejny wieczór to kolejna prezentacja. 3 czerwca pokazany zostanie „Kapelusz: rys hagiografii” Michała Lachmana. Sztuka opowiada o jednym bloku, jednym osiedlu, jednym mieście i jednym kraju. Pokazuje upadek człowieka, który przez chwilę poczuł, że może zbawić świat, a potem przez resztę życia ponosi za to konsekwencje. Aktywuje on spiralę nienawiści, która rośnie, rozlewa się, by w końcu dać szczęście wszystkim, a jego zgładzić.

Udział wezmą: Agnieszka Bała, Beata Buczek – Żarnecka, Dorota Lulka, Martyna Matoliniec, Elżbieta Mrozińska, Weronika Nawieśniak, Małgorzata Talarczyk, Krzysztof Berendt, Rafał Kowal, Maciej Sykała i Maciej Wizner.

4 czerwca przyjdzie czas na „Listen to your heart” Piotra Rowickiego. To historia jednego dnia. Dzieje się w ciągu 24 godzin - 10 grudnia 2019 roku. Jej bohaterami są ci, którzy byli głośni właśnie wtedy. Przypadek zdecydował, kto stanie się częścią tej sztuki. Solenizanci z 10 grudnia, zamachowiec z Ostrawy, Władimir Putin, Zaginiona Tajka, Olga Tokarczuk, Marie Fredriksson z Roxette. Medialna papka, radio, reklamy, głosy, dźwięki, fakty, zdarzenia, a wszystko dzieje się w głowie mężczyzny w średnim wieku, wrzuconego w środek tego grudniowego wtorku.

Sztukę zaprezentują: Olga Barbara Długońska, Marta Kadłub, Weronika Nawieśniak, Piotr Michalski, Szymon Sędrowski, Dariusz Szymaniak i Mariusz Żarnecki.

Na koniec, 5 czerwca, pokazana zostanie „Swietłana” Przemysława Wojcieszka. Tekst łączy spojrzenie na dzisiejszą Polskę, kraj złamany przez rządy autorytarne, z próbą zredefiniowania roli artysty: nie tylko kronikarza tego czasu, ale także kogoś kto (płacąc za to wysoką osobistą cenę) zachowuje sobie prawo do surowego osądu społeczeństwa uległego wobec przemocy oraz sztuki uchylającej się od sprzeciwu wobec zła.

Udział biorą: Monika Babicka, Krzysztof Berendt, Rafał Kowal, Szymon Sędrowski, Dariusz Szymaniak oraz Mariusz Żarnecki.



Szczegółowe informacje na temat czytań i konkursu można znaleźć tutaj

Tegoroczny finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowany jest na 25-27 września. W tych dniach odbędą się pokazy warsztatowe sztuk finałowych z udziałem kapituły konkursowej oraz publiczności, a także ogłoszenie laureata.

Najlepszą sztukę dramatyczną minionego roku wybierze jury w składzie: przewodniczący Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Grzegorz Niziołek oraz Jerzy Stuhr.

Laureat konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę w oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany, przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w 2007 roku jako rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej.

Festiwal R@Port jest konkursowym przeglądem teatralnych realizacji polskiej dramaturgii współczesnej. Natomiast Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to przegląd najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Próbują zdiagnozować kondycję współczesnego polskiego dramatu i odpowiedzieć  na pytania: jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom oraz jakimi środkami to czyni? Oba konkursy mają wspólnego szefa artystycznego – Jacka Sieradzkiego.

Tradycyjnie finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbywał się podczas majowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, ten jednak, w tym roku, ze względu na panujący stan epidemii, został odwołany.

ikona

Zobacz także

Najnowsze