Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Gdynianki w finale III edycji projektu Girls Do Engineering

Gala finałowa III edycji projektu Girls Do Engineering. Na zdjęciu: Aleksandra Mendryk, skarbnik Gdyni oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Fot. Zygmunt Gołąb

Gala finałowa III edycji projektu Girls Do Engineering. Na zdjęciu: Aleksandra Mendryk, skarbnik Gdyni oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Fot. Zygmunt Gołąb

W czwartek, 23 lutego w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku odbyła się gala finałowa podsumowująca trzecią edycję projektu Girls Do Engineering. Jest to program realizowany ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, wspierający uczennice szkół średnich w rozwoju kompetencji niezbędnych w branży technologicznej. Wśród finałowych prac znalazły się projekty smacznych i jadalnych sztućców oraz aplikacje, które pomagają bezpiecznie wrócić do domu, segregować śmieci, zaplanować podróż, znaleźć idealny prezent, a nawet sprawdzić pracę z języka polskiego. Wśród finalistek znalazły się również gdynianki!  

W gali, która rozpoczęła się o godzinie 11:00 w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, wśród zaproszonych gości: przedstawicieli szkół, administracji, kuratorium, uczennic, biorących udział w projekcie, kadry Amazona i sponsorów, znaleźli się również przedstawiciele trójmiejskich samorządów. Gdynię reprezentowały:przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska oraz Aleksandra Mendryk, skarbnik Gdyni. Pojawili się również: Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. 

W 3. edycji programu, która była realizowana od listopada 2022 r. przez ADCP i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog pod patronatem prezydent Gdańska, prezydenta Sopotu oraz prezydenta Gdyni i centrum GovTech Polska, uczestniczyły 24 uczennice trójmiejskich szkół średnich. Przez kilka tygodni dziewczyny brały udział w warsztatach rozwijających myślenie projektowe, umiejętności programistyczne i kompetencje miękkie. Uczyły się pracy zespołowej, wspólnie tworząc prototypy aplikacji mobilnych. Odbyły sesje mentoringowe z inżynierkami i inżynierami z branży IT, spotkały się z pracowniczkami Amazon oraz odwiedziły Politechnikę Gdańską. Łącznie w trzech edycjach programu uczestniczyły już 42 uczennice trójmiejskich szkoł średnich.

Aleksandra Mendryk, Skarbniczka Miasta Gdyni, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska,  Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, wiceprezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Borawski. Fot. Zygmunt Gołab

fot. Zygmunt Gołąb 

Gala rozpoczęła się powitaniem zarówno uczestniczek programu edukacyjnego Girls Do Engineering, jak i zaproszonych gości. Następnie głos zabrała Ewa Kolczyk, menedżerka ds. badań i rozwoju, inicjatorka programu Girls Do Engineering. Opowiedziała o samym programie oraz inicjatywach na rzecz równości w biznesie, nowych technologiach oraz Alexie i genezie powstania asystenta głosowego w Polsce. 

Ewa Kolczyk, Menedżerka ds. Badań i Rozwoju, inicjatorka programu Girls Do Engineering. fot. Zygmunt Gołab

fot. Zygmunt Gołąb

Niech każdy realizuje się w tym, co jest mu najbliższe 

Po wystąpieniu wiceprezydenta Gdańska Piotra Borawskiego głos zabrała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. 

- Chciałam bardzo podziękować za ten projekt, który jest realizowany po raz trzeci – mówiła Joanna Zielińska. - Namawiacie państwo uczennice szkół trójmiejskich, by studiowały nowe technologie, by studiowały IT. Cieszę się bardzo. Przełamujemy bariery, nie ma bowiem kierunków tylko dla mężczyzn, nie ma kierunków tylko dla kobiet. Jest równość. Każdy może realizować się w tych kierunkach, które uważa, że są mu najbliższe. Panie tutaj pokazują, że najbliższe wam są kierunki związane z nowymi technologiami. Dziękuję za to, bo to jest przyszłość – podkreśliła przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. 

Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska. Fot. Zygmunt Gołab

fot. Zygmunt Gołąb

Uczestniczkom projektu życzyła, by dostały na swój wymarzony kierunek studiów. 

- Życzę wam, by to był ten kierunek, który chcecie realizować, by po 5 latach studiowania powiedzieć: „yes, robię to”! Żebyście po 40 latach pracy powiedziały: „yes, robię to co chciałam robić, a decyzje podjęłam w pierwszej klasie liceum!” Jeśli jednak okaże się, że jednak nie, to zmieniajcie plany, róbcie coś innego, realizujcie się, bądźcie szczęśliwe w swoim życiu – podsumowała Joanna Zielińska, na koniec raz jeszcze dziękując Amazonowi za realizację projektu.  

Wyróżnienia dla siedmiu zespołów 

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było nagrodzenie siedmiu wyróżnionych zespołów. Paulina Kościowska, Martyna Majer, Lena Przasnyska, lga Własów i Paulina Zielińska są autorkami projektu “naSTOrcja” – strony internetowej, na której uczennice i uczniowie szkół średnich będą mogli sprawdzać poprawność swoich prac z języka polskiego. 

Z kolei Kalina Kalwasińska i Zofia Pior-Kucińska postawiły na bardziej lifestyle’owe rozwiązanie - “Giftme”, czyli narzędzie do szybkiego wyszukiwania prezentów za pomocą formularza pytań i odpowiedzi, które będzie dostępne w formie aplikacji i strony internetowej. 

Julia Bilińska, Zofia Dechnik, Nikola Konkol, Oliwia Paliwoda, Kornelia Soćko i Nikola Ruczyńska to pomysłodawczynie projektu "Jedz to, czym jesz” – jadalnych i smacznych sztućców, które są zarówno ekologiczne, jak i praktyczne – nie trzeba ich myć ani przechowywać. Z myślą o ekologii powstał także projekt “Sort it out”, autorstwa Hanny Biegacz, Emilii Chabik i Julii Faszczewskiej. Jego celem jest ułatwienie procesu segregowania śmieci, w szczególności poza domem, gdzie stanowi to największe wyzwanie. 

Rita Cavalieri-Łukasiewicz, Agnieszka Hintz, Marta Piórecka i Oliwia Zając są z kolei autorkami projektu “Elka”. To pomysł na aplikację dedykowaną kobietom, która połączy istniejące dostępne metody przeciwdziałania zagrożeniom i środki zachowania bezpieczeństwa.
Lena Bartczak, Amelia Bulczak, Maja Kamińska i Elena Majewska zaprojektowały "Your Journey” - zintegrowany planer podróży, który umożliwi zaplanowanie trasy, transportu i noclegu, a na miejscu pokaże lokalne atrakcje i restauracje. 

Sukces gdynianek 

Warto podkreślić, że w finale znalazły się projekty, współtworzone przez młode gdynianki. Z twórczyń projektu "NaSTOrcja", 2 z 5 uczestniczek są z Gdyni. To lga Własów i Martyna Majer z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Z kolei w prokciec "Elka" jedna z  uczestniczek jest z Gdyni - to Oliwia Zając z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni. 

Natomiast sama gala stała się też okazją do rozmowy o perspektywach rozwoju kompetencji technicznych młodego pokolenia, a także o potencjale polskiej gospodarki w cyfrowym świecie. 

- Choć nikt już się nie dziwi, że po skrócie inż. widzi kobiece nazwisko, to wciąż jednak pokutuje opinia, że do niektórych zawodów lepiej nadają się mężczyźni – powiedziała nam Aleksandra Mendryk, skarbnik Gdyni. - O ile medycyna, psychologia, a nawet chemia pogodziły się już z tym, że kobiet jest tu równie wiele co mężczyzn, to matematyka i fizyka wciąż zdają się być męskim światem, gdzie kobieta może być tylko gościem. To nie brak potencjału, to słabnący, ale wciąż jeszcze istniejący opór społeczny, który mam nadzieję, m.in. dzięki takim wydarzeniom jak to, słabnie – podkreśliła. 

Aleksandra Mendryk, Skarbniczka Miasta Gdyni oraz Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska fot. Zygmunt Gołab
fot. Zygmunt Gołąb

- Gdy patrzymy na dziewczęta i młode kobiety podejmujące studia ścisłe, politechniczne a szczególnie informatyczne, cieszymy się, że nie uciekają od nowych technologii, choć oczywiście zawsze pozostaje niedosyt, że wciąż wiele kobiet nie wierzy w swoje możliwości, że nie mają odwagi podjąć tego rodzaju aktywności – skomentowała dla portalu gdynia.pl Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Widać, że to się na szczęście powoli zmienia. Już w zasadzie nie ma zawodów wyłącznie męskich, czyli w domyśle „lepszych”. Kobiety coraz częściej odkrywają je dla siebie. Chciałabym, żeby w niedalekiej perspektywie stało się to oczywiste. Dla mnie, nauczycielki matematyki, a więc ścisłowca, każda kobieta inżynier to osoba umiejąca wychodzić z kokonu stereotypów, odważna i niezależna. Życzyłabym sobie, żeby było ich, nas, coraz więcej, żebyśmy wybierały studia kierując się tylko własnymi zainteresowaniami i wewnętrzną potrzebą, a nie oczekiwaniami rodziny czy męskiego środowiska – dodała Joanna Zielińska

Na zakończenie gali zaprezentowano wyniki pracy zespołów, a uczestnicy wydarzenia odwiedzili również salę pokazową rozwiązań technologii opartej na sztucznej inteligencji. 

Gala Finałowa, podsumowująca trzecią edycję projektu Girls Do Engineering. Fot. Zygmunt Gołab

fot. Zygmunt Gołąb

Organizatorzy 


Amazon Development Center Poland z siedzibą w Gdańsku zatrudnia zespoły programistek i programistów pracujące nad nowymi technologiami udoskonalającymi korzystanie z usług i produktów Amazon. Badaczki i badacze koncentrują się na technologiach takich jak Text-to-Speech i Natural Language Understanding, aby wymyślać, ulepszać i rozwijać światowej klasy oprogramowanie. Amazon Development Center Poland prowadzi system staży i angażuje się w liczne działania promujące rozwój umiejętności technologicznych i IT. 

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog działa od 2016 r., wspierając i poprawiając jakość oraz efektywność systemu edukacji. Zajmuje się upowszechnianiem edukacji medialnej i cyfrowej, nowych technologii i innowacyjnych metod w podejściu do edukacji, a także wspieraniem nauczycielek i nauczycieli w ich codziennych wyzwaniach. Cyfrowy Dialog organizuje szkolenia, warsztaty, seminaria i konferencje dotyczące programowania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji dzieci i dorosłych, a także opracowuje i publikuje ogólnodostępne materiały dydaktyczne.
 
 
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.02.2023 15:11
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.02.2023 09:21
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze