Co nowego

Gdynia dla Ziemi. W sobotę gasimy światła

W sobotni wieczór w Gdyni zgaśnie część oświetlenia - m.in. na budynkach Urzędu Miasta, instytucji kultury, Stadionie Miejskim czy w kilku prywatnych biurowcach, które też przyłączyły się do akcji WWF, fot. Marek Sałatowski / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

W sobotni wieczór w Gdyni zgaśnie część oświetlenia - m.in. na budynkach Urzędu Miasta, instytucji kultury, Stadionie Miejskim czy w kilku prywatnych biurowcach, które też przyłączyły się do akcji WWF, fot. Marek Sałatowski / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

W najbliższą sobotę, 25 marca o godz. 20.30 zgaśnie oświetlenie w miejskich obiektach. W ten sposób Gdynia symbolicznie przyłącza się do obchodów „Godziny dla Ziemi” – akcji WWF zwracającej uwagę całego świata na klimatyczne i ekologiczne wyzwania.


Nie zmienimy świata przez chwilowe wyłączenie świateł, ale najważniejsze jest zrozumienie szerszej idei – ciemność to tylko haczyk, który ma przyciągnąć uwagę przechodnia, przejeżdżającego obok kierowcy, czy mieszkańca zerkającego przez okno. Jeśli nie zaczniemy działać dla środowiska naturalnego, Ziemia nie będzie już taka sama dla kolejnych pokoleń.

Gdynia przyłącza się do akcji WWF


Właśnie dlatego w Gdyni już w najbliższą sobotę symbolicznie zgaśnie oświetlenie w różnych obiektach użyteczności publicznej – zarówno tych, które odwiedzamy w konkretnych sprawach jak i tych, które kojarzą nam się ze spędzaniem wolnego czasu.

– Tradycyjnie już Gdynia uczestniczy w akcji WWF „Godzina dla Ziemi”. Wiemy, że przez tę godzinę nie zmienimy świata, ale jest to dobry moment, żeby mówić o tym co wymaga zmiany. Tegoroczna kampania zwraca uwagę na zanikającą bioróżnorodność, będącą jednym z elementów kryzysu planetarnego. Tylko w ciągu ostatnich 50 lat monitorowane populacje gatunków zwierząt zmniejszyły się o 69%. Zachęcam do włączenia się do akcji oraz do podpisania petycji, która jasno mówi, czego potrzebujemy, by polepszyć stan naszego środowiska – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek polecił już miejskim jednostkom ograniczenie oświetlenia w najbliższą sobotę.

W ten sposób na pewno po 20.30 oświetlenie zgaśnie, zostanie znacznie przygaszone lub przestawione na tzw. czujki ruchu w budynkach, które zwyczajowo (m.in. ze względu na lokalizację przy najbardziej ruchliwych drogach) są podświetlone także po zmroku. Wygaszone zostaną elewacje Urzędu Miasta Gdyni i podświetlany herb na dachu budynku, Gdynia InfoBox, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdyńskie Centrum Kultury (Konsulat Kultury), stadion miejski czy Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza.

W „Godzinie dla Ziemi” symbolicznie zgaśnie m.in. podświetlenie elewacji Urzędu Miasta Gdyni (na zdjęciu) oraz charakterystyczny herb na dachu budynku, fot. Jakub Zieliński / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

W „Godzinie dla Ziemi” symbolicznie zgaśnie m.in. podświetlenie elewacji Urzędu Miasta Gdyni (na zdjęciu) oraz charakterystyczny herb na dachu budynku, fot. Jakub Zieliński / z naszej facebookowej grupy Gdynia w obiektywie

To nie koniec listy miejsc, które symbolicznie „spowiją się” w ciemnościach. Miasto zaprosiło do przyłączenia się do „Godziny dla Ziemi” inne instytucje i podmioty działające na terenie Gdyni.

Swój gest w postaci wyłączenia świateł zapowiedziały dzięki temu m.in. lokalne uczelnie: Uniwersytet Morski (wyłączenie podświetlenia elewacji), Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (redukcja oświetlenia) i Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu (wyłączenie podświetlenia elewacji, spotkanie informacyjne ze studentami). Przyłącza się też biznes: na moment „zgaśnie” na zewnątrz biurowiec Sportowa Centrum, budynek Square przy ul. Partyzantów i 3T Office Park przy ul. Górskiego.

Warto podkreślić, że wygaszanie świateł w każdym przypadku będzie przeprowadzone z szacunkiem dla podstawowych zasad bezpieczeństwa – czyli tak, aby nie powodowało jednocześnie zagrożenia dla użytkowników czy przechodniów, ale różnica była zauważalna. Wyłączenie ma potrwać do 60 minut.

Ciemność, widzę ciemność”, czyli kultura w akcji


Na ciekawy akcent związany z akcją WWF mogą liczyć też ci, którzy w sobotę wieczorem będą spędzać czas w gdyńskim Konsulacie Kultury.

Na scenie, zgodnie z wcześniejszym repertuarem, spektakl „Boeing Boeing w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Różnorodności, a w budynku – i jednocześnie w zmodyfikowanym scenariuszu sztuki – punktualnie o 20:30 zagości… ciemność.

O to, żeby widzowie przy okazji dowiedzieli się więcej o idei całej akcji zadbają sami aktorzy, a relacji z tego momentu będzie można szukać w mediach społecznościowych, razem z hasłem #godzinadlaziemi.

Petycja, która może coś zmienić


Przy okazji tegorocznej „Godziny dla Ziemi” WWF zachęca do realnego kroku, który może przyczynić się do zmiany – bez konieczności działania, a nawet wychodzenia z domu. Wystarczy podpisać treść petycji, którą organizacja zaadresowała do Premiera RP.

Cel? Objęcie polskiej przyrody jeszcze szerszą ochroną. Petycja sugeruje kilka głównych punktów, które mogą się do tego przyczynić:

  • rozszerzenie obecnych i stworzenie nowych obszarów chronionych (w tym parków narodowych),
  • objęcie 30% lądu i 30% mórz Polski obszarami chronionymi,
  • objęcie 10% obszaru lądu i 10% mórz Polski ochroną ścisłą (obecnie jest ich zaledwie ok 1,5% na lądzie),
  • stworzenie planu odbudowy zasobów przyrodniczych.

Ekolodzy apelują w treści, aby wymienione działania podjąć jeszcze przed 2030 rokiem – zanim będzie za późno dla zabezpieczenia przyrody narażonej na zgubną działalność człowieka i zanieczyszczenia środowiska. Jest w tej kwestii sporo do zrobienia, bo w tej chwili Polska nie osiąga m.in. średniej europejskiej w kwestii powierzchni parków narodowych (w Europie to średnio 3,4% obszaru państwa), czyli terenów, które pozwalają na zachowanie natury w niezmienionej formie.

Z pełną treścią petycji związanej z tegoroczną edycją akcji „Godzina dla Ziemi” można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej polskiego WWF, www.wwf.pl.

  • ikonaOpublikowano: 24.03.2023 12:22
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.03.2023 14:49
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze