Co nowego

Gdynia jest gotowa na przyjęcie uchodźców

Schronisko Młodzieżowe przy ul. Energetyków 13 A jest gotowe na przyjęcie uchodźców // fot. Kamil Złoch

Schronisko Młodzieżowe przy ul. Energetyków 13 A jest gotowe na przyjęcie uchodźców // fot. Kamil Złoch

Gdynia jest gotowa i czeka na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Ludzi, których wojna zmusiła do ucieczki z własnego domu i kraju. Do naszego miasta docierają już pierwsi uchodźcy. Kilkudniowe zakwaterowanie będzie możliwe w halach Gdyńskiego Centrum Sportu, a rodziny z dziećmi – lub osoby, które zostaną u nas na dłużej – już mogą się zatrzymać w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A.

W Gdyni przygotowano około 400 miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsi z nich już trafili do naszego miasta. Do Polski przyjeżdżają całymi rodzinami, w pojedynkę, ale bardzo często trafiają tu tylko kobiety z dziećmi. Dorośli mężczyźni zostają na Ukrainie, by bohatersko walczyć o wolność i niepodległość swojego kraju.

Dla uchodźców z Ukrainy w Gdyni będzie dostępna specjalna infolinia: +48 723 236 666, czynna od piątku, 25 lutego od godz. 18:00 i obsługiwana całodobowo w języku ukraińskim. Infolinia przeznaczona jest dla osób poszukujących wsparcia w postaci: noclegu, posiłku, pomocy psychologicznej lub objaśnienia procedur.

Na portalu miasta jest również dostępna zakładka Gdynia dla Ukrainy (materiały w jęz. polskim).


– Od pierwszych godzin tej haniebnej napaści Rosji na wolną Ukrainę, Gdynia przygotowuje się do przyjęcia obywateli Ukrainy, którzy mogą do nas trafić, uciekając przed tą dramatyczną wojną. Na dzisiaj, na bazie infrastruktury społecznej, przygotowaliśmy w Gdyni 400 miejsc noclegowych, które w bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie dostosować do potrzeb uchodźców. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będziemy rozszerzać tę ofertę – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przyjeżdżające do Gdyni rodziny z dziećmi, lub osoby z koniecznością dłuższego pobytu, będą zakwaterowane w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A. W tej chwili są tam przygotowane 132 miejsca.

– Nasze Schronisko Młodzieżowe jest gotowe na przyjęcie rodzin z Ukrainy oraz wszystkich osób, które potrzebują schronienia. Dysponujemy 132 miejscami noclegowymi oraz w razie potrzeby możemy je powiększyć. Na sali konferencyjnej umieścimy dodatkowe, doraźne łóżka polowe z szafkami – mówi Jolanta Złoch ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

Kryzysowe zakwaterowanie jest także przygotowywane w halach Gdyńskiego Centrum Sportu. Obiekt będzie tak doposażony, aby posiadał jeszcze większą liczbę sanitariatów. Jeśli się okaże, że i ta baza to za mało w stosunku do ilości napływających obywateli Ukrainy, w mieście zostaną uruchomione dodatkowe miejsca.
 


– W hali Gdyńskiego Centrum Sportu na co dzień odbywają się treningi i mecze piłkarek ręcznych oraz koszykarek. Sala jest właściwie gotowa na potencjalną adaptację. To jest obiekt, który ma ponad 1000 m2 płyty boiska, do tego duże zaplecze socjalne – siedem szatni oraz węzły sanitarne, więc jesteśmy przekonani, że będziemy mogli tutaj dopełnić wszystkich obowiązków, które na nas spadną z tego tytułu – podkreśla Paweł Brutel, z-ca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Nad zapewnieniem uchodźcom ciepłych i zimnych posiłków będzie czuwał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Spółdzielnia Socjalna „Razem”. Potrzebujący otrzymają też od miasta podstawowe pakiety środków higieny i czystości. Świadczone będzie również wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim dla dzieci i dorosłych.




Oprócz przekazywania słów wsparcia mieszkańcy Gdyni chcą działać, by nie pozostać biernymi i bezradnymi. Zbiórkę niezbędnych rzeczy codziennego użytku zorganizowało w mieście Stowarzyszenie In gremio, które na bieżąco monitoruje potrzeby i aktualizuje listę.

Dary, w postaci wyłącznie nowych produktów, można przynosić do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31)

Środki dla najmłodszych:

  •  pieluchy jednorazowego użytku,
  •  chusteczki higieniczne,
  •  kaszki dla niemowląt.

Środki higieny osobistej:

  •  mydło,
  •  podpaski,
  •  pasty i szczoteczki do mycia zębów,
  •  ręczniki papierowe,
  •  papier toaletowy.

Dary (rzeczy nowe, nierozpakowane) można przynosić do siedziby w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27) przez cały tydzień w godz. 10.00-18.00. Póki co nie będą przyjmowane leki, ubrania, produkty napoczęte i inne niewymienione na liście. Spis będzie aktualizowany na bieżąco według potrzeb.

Zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym na miejscu militarnej agresji zorganizowała już Fundacja Pomagam.pl.

Cel można wesprzeć, wpłacając pieniądze na stronie fundacji: pomagam.pl/solidarnizukraina.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.02.2022 15:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2022 09:26
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze