Co nowego

Gdynia na XV edycji Smart City Forum

Podczas XV Smart City Forum gdyńskie rozwiązania prezentowali wiceprezydenci Gdyni. Na zdjęciu zupełnie z lewej Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia // fot. materiały organizatora

Podczas XV Smart City Forum gdyńskie rozwiązania prezentowali wiceprezydenci Gdyni. Na zdjęciu zupełnie z lewej Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia // fot. materiały organizatora

Smart City Forum jest najważniejszym w Polsce kongresem poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Ta edycja jest wyjątkowa – włodarze debatują nad rozwiązaniami dla miast i ich mieszkańców w dobie kryzysu ekonomicznego i energetycznego. Również przedstawiciele Gdyni pokazywali gdyńskie rozwiązania i rozmawiali o inicjatywach mogących pomóc poradzić sobie z nadchodzącymi wyzwaniami. 

Smart City Forum odbyło się w dniach 22-23 listopada w Warszawie. To spotkanie ekspertów z branż takich jak: transport, budownictwo, energetyka czy data science z decydentami administracji rządowej i samorządowej. Spotykają się oni we wspólnej debacie o przyszłości inteligentnych miast. Smart City Forum każdorazowo prezentuje innowacyjne rozwiązania i odpowiedzi na problemy - sprawdzające się zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Tą edycję zdominowały wyzwania nadchodzącej zimy, kryzys energetyczny i ekonomiczny, to właśnie w tym kontekście prowadzone były wszystkie debaty. Pierwszego dnia rozmowy skupiły się wokół oszczędzania w kontekście nowych technologii, energetyki czy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. A tych rozwiązań w Gdyni nie brakuje.
 
- Jako miasto od lat szukaliśmy rozwiązań oszczędnych. Widać je w przestrzeni publicznej - to np. sterowanie światłem ulicznym, montowanie oszczędniejszych ledowych opraw czy termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. W dobie kryzysu energetycznego, gospodarczego czy coraz bardziej postępujących zmian klimatycznych możemy zintensyfikować swoje działania poprzez rozszerzanie świadomości nas wszystkich – mieszkańców Gdyni. Musimy otwarcie mówić, że nawet najinteligentniejsze rozwiązania nie poradzą sobie z wyzwaniami, jeżeli wszyscy nie będziemy szukać oszczędności w swojej przestrzeni  – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, który wziął udział w dyskusji dotyczącej transformacji sektora energii z perspektywy samorządów. Podczas niej przedstawiciele samorządów np. miasta Piły czy Kalisza szukali rozwiązań na kryzys energetyczny. Odpowiadali na pytanie co może zrobić samorząd, aby zredukować zużycie energii.
 
Aspekt merytoryczny spotkania jest wynikiem prac Rady Programowej pod Honorowym Przewodnictwem Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka oraz przewodnictwem Macieja Bluja, eksperta w dziedzinie rozwiązań Smart City. W skład rady wchodzi także Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni, Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu czy Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi i wielu innych włodarzy polskich miast.
 
- Odbiorcą wszystkich działań samorządu zawsze pozostaje mieszkaniec. Dlatego partycypacja społeczna, uczestnictwo organizacji pozarządowych czy użycie technologii w służbie mieszkańcom jest niezwykle ważne w rozwijaniu idei Inteligentnego Miasta. Smart City to miasto uczące się – uczące się też swoich mieszkańców. I to mieszkańcy powinni być aktywnymi twórcami zmian w tym organizmie, co, jak widzimy w obliczu wyzwań najbliższych lat, jest nie tyle przywilejem ale też atutem naszych miast  – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, który wraz z przedstawicielami Gdańska, Starachowic czy Wrocławia dyskutował m.in. o partycypacji społecznej mieszkańców i mądrych rozwiązaniach wspierających to uczestnictwo takich jak Urbanlaby, inkubatory czy budżety obywatelskie.
Jednym z ciekawych punktów programu były zamknięte warsztaty edukacyjne pod nazwą „Jak IT pomaga szukać oszczędności i ciąć koszty?”. Specjaliści podpowiadali jak wykorzystywać obecne zasoby cyfrowe do tworzenia rozwiązań oszczędnych i jednocześnie podnoszących jakość obsługi naszych mieszkańców.
 
W tej edycji grono prelegentów stanowiło blisko 70 osób. Swoim doświadczeniem na Smart City Forum dzielili się przedstawiciele największych polskich miast – ale także tych mniejszych. W gronie panelistów nie zabrakło specjalistów z różnych branż związanych np. z IT czy „zielonymi” rozwiązaniami dla miast. Warto przypomnieć, że nasze rozwiązania dotyczące chociażby rozwiązań dla mieszkańców takich jak karta i konto mieszkańca, voicebot, aplikacja gdynia.pl nie tylko są nagradzane, ale także budzą zaciekawienie innych samorządów. Właśnie tego typu spotkania są okazją do wymiany doświadczeń ale i poszukiwania ciekawych rozwiązań u innych samorządów, które mogą sprawdzić się w naszym mieście.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.11.2022 08:54
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.11.2022 14:15
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona

Najnowsze