Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Gdynia przeciwko przemocy w rodzinie

fot. pexels.com

fot. pexels.com

Na minionej sesji Rady Miasta Gdyni, która odbyła się w środę 26 stycznia, radni przyjęli „Program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie na lata 2022-2023”. To kolejne działanie miasta, które ma zapewnić wsparcie dla rodzin, które dotknął problem przemocy domowej.


W Gdyni z powodzeniem realizowany jest przyjęty w ubiegłym roku Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2027. Jak sama jego nazwa wskazuje – jego celem jest profilaktyka, a także udzielenie niezbędnego wsparcia osobom, które doznały aktów przemocy w domu. Te działania uzupełnione zostaną przez program korekcyjno-edukacyjny (PKE), który skierowany jest do osób stosujących przemoc wobec członków swoich rodzin. Stosowną uchwałę podejmującą tę inicjatywę podjęła właśnie Rada Miasta Gdyni.

- Program, którego realizację przyjęła właśnie Rada Miasta Gdyni, oparty jest na przekonaniu, że za przemoc w rodzinie w pełni odpowiada osoba, która ją stosuje, a zatem to ona powinna podjąć starania na rzecz zaniechania tych czynów. To dobre uzupełnienie działań, które jako miasto od lat prowadzimy w temacie przemocy domowej. W Gdyni funkcjonuje m.in. program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony jej ofiar czy też Zespół Interdyscyplinarny, który łączy pracę osób na co dzień podejmujących działania interwencyjne w środowiskach uwikłanych w przemoc – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

O programie

Realizatorem programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy w Gdyni jest Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni, a także osoby uprawnione do prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych.

Głównym celem programu jest powstrzymanie osób stosujących przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem przemocy, poprzez włączenie takiej osoby w grupę pracującą nad zmianą, rozwijanie ich umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie, wykształcenie postawy odpowiedzialności za własne zachowania, a także kształtowanie świadomości przeżywanych stanów emocjonalnych oraz umiejętności konstruktywnego ich komunikowania czy nabycie umiejętności rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy.

Program korekcyjno – edukacyjny oparty jest na Modelu Krótkoterminowym Skoncentrowanym Na Rozwiązaniu stworzonym przez psychoterapeutów - Steve’a de Shazera oraz Insoo Kim Berga. Idea tego podejścia oparta jest na założeniu, że każdy człowiek jest w stanie dokonać zmiany swojego zachowania oraz postawy życiowej.

Głównymi zasadami pracy w tym modelu jest koncentrowanie się na istniejących już dobrych wzorcach zachowania oraz rozszerzanie ich obszaru. Dokonywana jest zatem analiza sytuacji, w których uczestnik potrafił zapanować nad własnymi emocjami i zaprezentował konstruktywne działania.

Na podstawie tej analizy każdy uczy się sprawdzonych sposobów na satysfakcjonujące działania z założeniem, że nie mogą być one krzywdzące dla innych. W ten sposób powstaje plan na kolejne sytuacje, z którymi zetknie się beneficjent programu. W rezultacie dokonana zostaje korekta zachowań przemocowych.

Program ma charakter oddziaływań grupowych. Pełny cykl zajęć grupowych składa się z 24 spotkań, które odbywają się z częstotliwością 1 sesji na tydzień. Na każdym etapie cyklu może być on uzupełniony o spotkania indywidualne.

Program skierowany jest do osób dorosłych. Mogą zgłosić się do niego osoby, które same stwierdziły, że stosują przemoc i chcą dokonać zmiany swojego zachowania, a także te skierowane przez inne instytucje, zewnętrznych specjalistów czy zobowiązane wyrokiem sądu.

  • ikonaOpublikowano: 28.01.2022 10:37
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.01.2022 14:17
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze