Co nowego

Gdynia - przykład mądrej retencji wód

Doskonałym przykładem retencji wody w Gdyni jest ogród deszczowy przy gdyńskim InfoBoksie // fot. A. Lipińska

Doskonałym przykładem retencji wody w Gdyni jest ogród deszczowy przy gdyńskim InfoBoksie // fot. A. Lipińska

Mądre gospodarowanie wodami opadowymi to w dobie zmian klimatycznych temat niezwykle istotny, szczególnie w miastach. Gdynia wie o tym doskonale, realizując wiele działań poświęconym retencji wody, które mogą stanowić przykład dla innych ośrodków. Właśnie dobrym praktykom miejskim związanym z deszczówką poświęcony będzie wyjątkowy spacer, który odbędzie się już w najbliższy czwartek, 30 lipca.

„Miejski design a zmiany klimatyczne” w takim temacie odbędzie się spacer ulicami Śródmieścia Gdyni. Poprowadzi go Paulina Kisiel, kierownik Centrum Designu Gdynia i festiwalu Gdynia Design Days. Zainteresowani udziałem powinni stawić się w czwartek, 30 lipca o godzinie 17:00 pod Muszlą na placu Grunwaldzkim w Gdyni.

- Żyjemy w czasach globalnych kryzysów w zakresie żywności, wody, oraz niedoborów zasobów. Te problemy przenikają do naszego codziennego życia, także w Polsce. Nie możemy rozwiązywać nowych problemów starymi metodami. Dane pokazują, że w Polsce posiadamy bardzo niskie zasoby wodne. W wyniku decyzji projektowych m.in. architektów oraz złego planowania mamy spory problem z zatrzymywaniem wody opadowej, która zbyt szybko odpływa do Bałtyku – mówi Paulina Kisiel, kierownik Centrum Designu Gdynia – Jaki wpływ na rozwiązywanie tego problemu mają projektanci, a jaki miasto? Czy istnieją proste sposoby na lepsze gospodarowanie zasobami wodnymi? Podczas Gdynia Design Days 2020 pokazaliśmy, że dobre projektowanie może stać się skutecznym narzędziem rozwiązania złożonych problemów. Zastanawialiśmy się nad znaczeniem wody w naszej kulturze, a także na tym, w jaki sposób mądrze korzystać z jej ograniczonych zasobów. Teraz przyszedł czas na wdrożone przykłady na terenie Gdyni.

Wybór Gdyni – jako miejsca na spacer poświęcony tej tematyce – nie może dziwić. Miasto od lat żywo zaangażowane jest w mądre gospodarowanie wodami opadowymi. Potwierdzeniem tego, może być tegoroczna nagroda dla projektu „Gdyński Ogród Deszczowy” w konkursie „Innowacyjny Samorząd”, zorganizowanego pod patronatem Ministerstwa Rozwoju.

- Gdynia już kilkanaście lat temu zdiagnozowała kwestię gospodarki wodami opadowymi jako kluczowe wyzwanie miejskie. W 2006 roku skutecznie zabiegaliśmy o to, aby budowa infrastruktury zagospodarowującej wody deszczowe była wpisana do programów unijnych. Dzięki temu w ostatnich latach zrealizowaliśmy projekty łącznie na kwotę 180 milionów złotych. Gospodarka wodami opadowymi i roztopowymi to nie tylko zbiorniki, kanalizacja i oczyszczalnie, to przede wszystkim zagospodarowywanie wody na miejscu. Dlatego od kilku lat stawiamy na takie rozwiązania – zielone dachy, ogrody deszczowe takie jak przy InfoBoksie czy na Meksyku, kolejny jest przygotowywany przy ulicy Nowodworcowej. Chcemy ten trend upowszechniać, zachęcać firmy i mieszkańców, by w ten sam sposób traktowali wody opadowe. Mogą być one kapitałem, ale pod warunkiem, że będziemy odpowiednio je zagospodarowywać – komentował zdobycie nagrody Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.



Nagrodzony projekt to inicjatywa zachęcająca mieszkańców Gdyni do tak zwanej małej retencji wody deszczowej oraz edukacji na temat jej roli i znaczenia w środowisku miejskim. Miasto uruchomiło program dotacji dla mieszkańców na założenie ogrodu deszczowego, czyli ekologicznej konstrukcji zagospodarowującej i oczyszczającej na własnej nieruchomości „deszczówkę”. W ten sposób powstał zbiór dobrych praktyk, z których mogą korzystać osoby projektujące ogród deszczowy. O szczegółach związanych z dofinansowaniem można przeczytać na stronie: www.gdynia.pl/ogroddeszczowy.

Dbałość o gospodarowanie wodami opadowymi przejawia się w Gdyni również przy dużych inwestycjach. Jej flagowym przykładem będzie trwająca obecnie odbudowa Potoku Wiczlińskiego. Projekt zakłada odtworzenie około koryta potoku na odcinku około 3,4 kilometra oraz powstanie w jego biegu trzech suchych zbiorników przeciwpożarowych.

fot. Jakub Ubych
W Gdyni odnawiany jest Potok Wiczliński // fot. Jakub Ubych

Zbiornik retencyjny powstanie również na Witominie w ramach innej inwestycji, jaką jest modernizacja ul. Hodowlanej. Z kolei na Dąbrowie przebudowane zostaną dwa boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, które zyskają specjalną nawierzchnię przepuszczalną dla wód opadowych.

Czwartkowe wydarzenie jest częścią cyklu spacerów miejskich, w trakcie których prowadzone są rozmowy z przedstawicielami oraz ekspertami z Gdyni i Gdańska, na temat działań samorządów mających na celu przystosowanie się do zmian klimatycznych. Organizatorami wydarzenia jest Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE, wspierana przez inicjatywy Młoda Zaraza oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Trójmiasto. Szczegóły spaceru dostępne są na facebookowym wydarzeniu.

fot. materiały promocyjne organizatora

  • ikonaOpublikowano: 29.07.2020 14:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.07.2020 14:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze