Co nowego

Gdynia świętuje i jest o krok bliżej listy UNESCO

Inauguracja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków - gości wita Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, fot. Kamil Złoch

Inauguracja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków - gości wita Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, fot. Kamil Złoch

Rozpoczęły się ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które w tym roku goszczą w Gdyni. Oprócz rzeczowych debat i warsztatów święto zabytków przyniosło dobrą informację – Gdynia przeszła kolejny formalny krok i jest coraz bliżej wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyjątkowych gości przyjmuje na dwa najbliższe dni gdyńskie Muzeum Emigracji. W modernistycznym budynku Dworca Morskiego debatują wybitni specjaliści i praktycy zaangażowani w ochronę, zarządzanie i promocję zabytkowych obiektów.

Do rąk laureatów trafią tu także wyjątkowe nagrody i wyróżnienia – tytuł „Zabytek Zadbany” za najlepiej odrestaurowany obiekt w kraju, odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” czy nagroda w konkursie na wycieczkę po Gdyni „Kochamy gdyńskie zabytki”.



Wpis na listę UNESCO coraz bliżej


Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, których tegorocznym gospodarzem została Gdynia rozpoczęły się od konferencji prasowej.

To okazja do podzielenia się dobrymi wiadomościami dotyczącymi gdyńskich starań o wpis modernistycznego Śródmieścia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – wniosek o wpis na listę oczekujących (Tentative List) zdobył niezbędną rekomendację i tym samym udało się postawić kolejny krok w kierunku umieszczenia gdyńskiej zabudowy na prestiżowej liście.

- Działania, które poprzedzały ten wniosek trwały wiele lat i mamy świadomość tego, że także wiele lat będzie toczyć się dalsza procedura. To ważny etap, który bardzo nas cieszy, tym bardziej, że podsumowuje lata działań, które podejmowaliśmy bezpośrednio w Gdyni. To bezpośrednia modernizacja zabytków, ale też liczne debaty, spotkania i działania, które zmieniły postrzeganie wartości historycznej naszego miasta zarówno przez mieszkańców, jak i przez gości – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

- Przede wszystkim chodzi o historię międzywojenną, o modernizm. Wydaje mi się, że Gdynia jest idealnym przykładem nie tylko prezentującym poszczególne obiekty wartościowe z punktu widzenia historii modernizmu, ale także posiada zachowany układ urbanistyczny - mówił Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie ten układ jest cały czas zachowany i wieloletnia praca władz miasta powoduje, że wartości są coraz bardziej znane nie tylko w Gdyni i w Polsce, ale również na świecie. Szanse skutecznego wprowadzenia Gdyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ten sposób rosną – wyjaśnił dyrektor NID.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Bartosz Skaldawski i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody, fot. Kamil Złoch
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Bartosz Skaldawski podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody, fot. Kamil Złoch
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Bartosz Skaldawski i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody, fot. Kamil Złoch
Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody, fot. Kamil Złoch
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Bartosz Skaldawski i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody, fot. Kamil Złoch
Konferencja prasowa poprzedzająca obchody, fot. Kamil Złoch

Dwa dni dla zabytków i dziedzictwa


Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek powitał także wszystkich gości podczas oficjalnej inauguracji ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Na dwa dni Muzeum Emigracji staje się miejscem do rozmów, debat i rozważań na najważniejsze tematy związane z dbaniem o zabytki i miejsca o wyjątkowej wartości historycznej.

Wśród poruszanych przez ekspertów z całego kraju kwestii przewija się m.in. strategia zarządzania dziedzictwem kulturowym, standaryzacja działań dotyczących ochrony zabytków czy zaangażowanie samorządów w promocję własnego dziedzictwa.

Punktem kulminacyjnym całego wydarzenia jest środowa wieczorna gala, podczas której wręczona zostanie m.in. tegoroczna nagroda „Zabytek Zadbany” za najlepiej odrestaurowany obiekt. Sam Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to najważniejsze coroczne spotkanie osób i instytucji zaangażowanych w ochronę zabytków. Dlaczego w tym roku zaszczyt jego organizacji przypadł właśnie Gdyni? Eksperci nie mają wątpliwości.

- Gdynia jest idealnym miejscem na to, aby gościć właśnie takie wydarzenie. Potrzebna jest współpraca wszystkich środowisk działających na tym polu, aby móc skutecznie zachować nasze dziedzictwo. To eksperci i specjaliści w zakresie konserwacji zabytków, właściciele i zarządcy tych wyjątkowych miejsc, ale i wszyscy ci, którzy kochają zabytki. Nikt nie rozumie tego tak dobrze, jak Gdynia - argumentował Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Debaty i warsztaty w ramach ogólnopolskich obchodów potrwają do czwartku, 25 kwietnia. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Na świecie dzień ten jest obchodzony 18 kwietnia.

W latach ubiegłych krajowe obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyły się m.in. w Zamościu, Bydgoszczy czy Zakopanem. To okazja do dyskusji na temat dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenia lokalnym społecznościom problemów jego ochrony.

Współorganizatorami konferencji są Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Gdynia. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prof. Magdaleny Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalnego konserwatora zabytków. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.04.2019 15:43
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.04.2019 16:12
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze