Co nowego

Gdynia z nagrodą za jakość życia

Na zdjęciu w górnym rzędzie od lewej: Park Centralny (fot. Michał Puszczewicz), nowoczesny, przegubowy trolejbus Solaris Trollino 12 (fot. Kamil Złoch). W dolnym rzędzie od lewej: gdyński rower cargo (fot. Michał Puszczewicz), woonerf na ul. Abrahama (fot. Kamil Złoch)

Na zdjęciu w górnym rzędzie od lewej: Park Centralny (fot. Michał Puszczewicz), nowoczesny, przegubowy trolejbus Solaris Trollino 12 (fot. Kamil Złoch). W dolnym rzędzie od lewej: gdyński rower cargo (fot. Michał Puszczewicz), woonerf na ul. Abrahama (fot. Kamil Złoch)

Spośród analizowanych ćwierć miliona miast na świecie, Gdynia – jako jedyne miasto z Polski znalazła się w gronie najlepszych 22. Szczegółowe przesłuchania przedstawicieli wszystkich, zakwalifikowanych do ostatniego etapu miast odbyły się w minionych dniach w Rzymie. Ostatecznie Gdynia w kategorii od 150 tys. do 400 tys. mieszkańców znalazła się na podium zdobywając trzecie miejsce. Współorganizatorem konkursu jest UNEP – agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych powołana w celu ochrony środowiska.
 
- Od lat konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, której celem jest zabezpieczenie wszystkich potrzeb obecnych mieszkańców, jak i kolejnych pokoleń gdynian. Dlatego, niezmiernie cieszy, że grono międzynarodowych ekspertów potwierdziło słuszność naszych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.


 
LivCom Awards to niezwykle prestiżowy i jedyny na świecie ranking, który koncentruje się na jakości życia, starając się nagrodzić i wskazać te miasta, w których żyje się po prostu najlepiej (liveable). Przeglądu i oceny prezentacji dokonuje międzynarodowy panel jurorów składający się ze specjalistów ds. środowiska i zarządzania krajobrazem. W poprzednich edycjach finalistami były m.in. Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), szwedzkie Malmo, australijskie Port Fairy czy Honolulu (USA). 
 
- Procedura konkursowa trwała kilka miesięcy. Już w samym Rzymie byliśmy zobligowani do przedstawienia blisko godzinnej prezentacji o Gdyni opowiadając o lokalnych rozwiązaniach skoncentrowanych na mieszkańcach i jakości życia. Każde z nich musieliśmy udowodnić twardymi danymi. To wyróżnienie niezwykle cieszy i jest swoistego rodzaju potwierdzeniem, że jako gdynianie radzimy sobie naprawdę znakomicie – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.
 
Celem LivCom Awards jest rozwijanie i dzielenie się najlepszymi praktykami międzynarodowymi oraz poprawa jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie miast przyjaznych do życia. Tegoroczna edycja mocno koncentrowała się na problemach związanych ze zmianami klimatycznymi. Każdego roku społeczności, które spotkają się na finałach LivCom Award, wymieniają się najlepszymi praktykami i doświadczeniami oraz łączą siły, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom.
 
Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia oraz Małgorzata Czaja, kierownik samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania UM Gdyni z pamiątkowym dyplomem z LivCom Awards 2019 // fot. Kamil Złoch

Finał tegorocznych LivCom Awards 2019 odbył się na Uniwersytecie Rzymskim Tor Vergata w dniach 11–13 grudnia. Do finałów zaproszono 22 miasta i 34 projekty z ponad 30 krajów. Prezentacje zostały podzielone na 5 kategorii wg populacji miast. Gdynia znalazła się w ścisłym finale z fińskim Oulu, Ambon z Indonezji, Xicheng District w Chinach oraz Bergen w Norwegii ustępując miejsca jedynie dwóm ostatnim.
 
Dokonania gdynian na konferencji prezentowali kierownik samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania – Małgorzata Czaja, koordynator pierwszego w Polsce UrbanLab GdyniaPrzemysław Górski oraz wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Bartosz Bartoszewicz.

ikona

Najnowsze