Co nowego

Gdynianie badali się w Gdynia Arenie

Gdyński Dzień Profilaktyki w Gdynia Arenie // fot. Paweł Kukla

Gdyński Dzień Profilaktyki w Gdynia Arenie // fot. Paweł Kukla

Profilaktyka i regularne badania bez wątpienia są niezwykle ważne dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Gdynia zdaje sobie z tego sprawę, prowadząc programy i akcji zdrowotnych dla różnych grup wiekowych i dotyczących rozmaitych chorób i schorzeń. Jedną z nich jest Gdyński Dzień Profilaktyki, podczas którego mieszkańcy mają okazję do skorzystania z szerokiej oferty badań i konsultacji lekarskich. Wydarzenie odbyło się w sobotę 17 lipca w Gdynia Arenie.


Konsultacja z onkologiem, podologiem, dietetykiem czy skorzystanie z możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19 w jednym miejscu i czasie – to jedynie część oferty, z jakiej skorzystać mogli uczestnicy wydarzenia „Zadbaj o zdrowie – Gdyński Dzień Profilaktyki”.

- Dziś w Gdyni spotykamy się dla tych wszystkich osób, które postanowiły skorzystać z bezpłatnych spotkań z różnego rodzaju specjalistami. Przede wszystkim duże środki z budżetu miasta i wiele działań realizujemy w zakresie profilaktyki, z tym przekonaniem, że to profilaktyka ma największe znaczenie w kontekście naszego stanu zdrowia. Ważne, żebyśmy się badali. W ciągu tych kilkunastu ostatnich miesięcy skupiliśmy się na pandemii, nad problemami związanymi z koronawirusem. Dziś znajdujemy się przy Gdynia Arenie. To miejsce, w którym w ostatnim czasie udało nam się zaszczepić blisko 50 tysięcy gdynian. To najlepsze działanie profilaktyczne związane z koronawirusem, ale nie zapominajmy o innych chorobach i uciążliwościach. Musimy pamiętać o tym, żeby się badać, żeby chodzić do lekarza. Szybko wykryta choroba pozwala skutecznie ją wyeliminować – komentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Za inicjatywę odpowiada Gdyńskie Centrum Zdrowia, przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Dzisiaj mogliśmy skorzystać z konsultacji kardiologa, dermatologa, wykonać badanie wzroku, spirometrię, zapisać się do programów polityki zdrowotnej, które są realizowane na terenie Gdyni. Ale oprócz tego jeszcze skonsultować się z podologiem, mogliśmy mieć konsultację dietetyczną, z fizjoterapeutą. Mogliśmy spytać się, jak się zaszczepić przed wyjazdem w tropikalne kraje – mówi Beata Gronowska, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Podczas wydarzenia odbył się briefing prasowy poświęcony pilotażowemu programowi „Profilaktyka 40+”. Udział w nim wzięli wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Bartosz Bartoszewicz, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomoroskiego Urzędu Wojewódzkiego – Jerzy Karpiński, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia – Beata Gronowska oraz koordynator ds. profilaktyki Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Hanna Jankiewicz.

- Ten trud i ten wysiłek podjęty przez władze Gdyni, panią dyrektor i Narodowy Fundusz Zdrowia jest tym cenniejszy, że w moim przekonania uświadomi i przypomni naszemu społeczeństwu, jak ważna jest profilaktyka – mówił Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomoroskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Od lewej: wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Bartosz Bartoszewicz, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomoroskiego Urzędu Wojewódzkiego – Jerzy Karpiński, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia – Beata Gronowska oraz koordynator ds. profilaktyki Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Hanna Jankiewicz.

Uczestnicy sobotniego wydarzenia mogli już w Gdynia Arenie zapisać się do programu „Profilaktyka 40+”, a także skorzystać z wielu innych badań, konsultacji i prezentacji. Wśród nich dostępne były:
  • konsultacje z dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej, ginekologiem (w zakresie endometriozy), kardiologiem wraz z konsultacjami pocovidowymi, onkologiem (w zakresie badania piersi), specjalistami z poradni chorób tropikalnych;
  • zapisy na bezpłatny program rehabilitacji kardiologicznej, do programu promującego zdrowie „Sport, Zdrowie, Rodzina”, do programu NieCukrzymy (na podstawie wypełnienia ankiety findrisk) oraz do wspomnianego programu Profilaktyka 40+;
  • badania EKG i echo serca, step test, spirometria, badania okulistyczne, badania anty-HCV – przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C, badania wybranych znamion na ciele oraz pomiary poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia tętniczego;
  • zapisy na kolonoskopię, gastroskopię oraz do prowadzonych badań klinicznych;
  • kampania „Odważni Wygrywają” i nauka samobadania jąder;
  • nauka samobadania piersi;
  • badania w mammobusie oraz osteobusie;
  • pokazy pierwszej pomocy.
 
- Ta łatwość i dostępność sprzyja temu, żeby każdy zainteresowany przyszedł i porozmawiał z lekarzem czy dietetykiem i wykonał parę podstawowych badań – mówi pani Marta, uczestniczka Gdyńskiego Dnia Profilaktyki.

fot. Paweł Kukla

Jednym z ważnych punktów była również możliwość zaszczepienia się bez rejestracji jednodawkową szczepionką Janssen firmy Johnson & Johnson lub szczepionką Comirnaty firmy Pfizer.

Poza ofertą medyczną, można było również założyć Kartę Mieszkańca, wyrobić na miejscu karty EKUZ oraz potwierdzić profil zaufany i uzyskać informacje na temat konta IKP oraz o warunkach otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności do celów pozarentowych. Na miejscu była również możliwość spisania się w ramach spisu powszechnego ludności i mieszkań.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze