Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni?

Jak spędzić weekend - kolaż sześciu plakatów

Jak spędzić weekend - kolaż sześciu plakatów

23.05.2019 r.


Na ostatni weekend maja mamy dla Was propozycje filmowe, teatralne, rowerowe, piłkarskie, żeglarskie i muzyczne. Mamy coś dla wielbicieli zwiedzania, podróży i dla smakoszów. Przyjemne z pożytecznym będzie można połączyć na biegu charytatywnym dla Wiktorii. Jest w czym wybierać.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Dobiega końca 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie”. Piątek 24 maja to ostatni dzień festiwalowych projekcji. W programie aż 19 filmów. O godz. 20.30 można będzie zobaczyć film, który zdobędzie Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni.

Dni Otwarte Steny Line

Jeśli fascynują Was statki wycieczkowe, to macie świetną okazję, aby zaspokoić swoją ciekawość i przeżyć fajną przygodę! 24 maja Stena Line opuszcza trap i zaprasza na swój pokład wszystkich zainteresowanych! Będziecie mogli odkryć tajemnice wycieczkowca Stena Spirit, zobaczyć kabiny, zwiedzić wszystkie pokłady a nawet poczuć się jak prawdziwy kapitan patrząc za horyzont z mostka kapitańskiego! Koniecznie zabierzcie dzieci. To będzie dla nich nie lada atrakcja!
Od godziny 12.00 statek Stena Spirit czekać będzie na Was zacumowany przy terminalu promowym Stena Line w Gdyni (ul. Kwiatkowskiego 60). W programie przewidziano samodzielne zwiedzanie statku, posiłki w specjalnych cenach na pokładzie w restauracji Food City, a także możliwość zakupu wycieczek na lato, w super ofercie.
Ostatnie wejście o godz.18.00.
Wstęp wolny.
Szczegóły www.facebook.com/events/2370492813225037


14. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych RaportW Gdyni trwa wielkie teatralne święto - 14. edycja Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. To najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna.
Wydarzeniu towarzyszy finał 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Laureatów R@portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w niedzielę 26 maja.

Gdyńskie warsztaty podróżnicze z Bartoszem Malinowskim

Miasto Gdynia i Hufiec ZHP Gdynia zapraszają na 116. spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat" z Bartoszem Malinowskim, który opowie o przejściu Wielkiego Szlaku Himalajskiego.

Upał, deszcz, dżungla i mgła, huraganowe wiatry, mróz, szczeliny i lodowce, lawiny, płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków oraz serdeczni i gościnni ludzie – tak w skrócie wygląda liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w trakcie 120 dni żmudnej wędrówki, jako pierwsi Polacy przemierzyli tę długą i zjawiskową trasę. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile mięśni i odporności psychicznej.

Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6200 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami takimi jak rejon Everestu czy Annapurny nie jest wytyczony i oznakowany. Na wielu odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego.

Spotkanie odbędzie się w piątek 24 maja 2019 roku w godz. 18:00 – 20:00 na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (budynek II) w Gdyni.
Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Kino Otwarte w Muzeum Miasta Gdyni

Celem spotkań w ramach Kina Otwartego jest edukacja na temat praw człowieka. Filmy pomagają dotrzeć do ukrytych emocji, inspirują do zmian, dają nadzieję, rozwijają samoświadomość, pozwalają z dystansu spojrzeć na problemy.
W piątek o godz. 18.00 wyświetlony zostanie film Party.
Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Eklektyczne towarzystwo rozpoczyna zabawę,a mąż gospodyni, Bill (Timothy Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej.
Sytuacja robi się coraz bardziej napięta...
Wielokrotnie nagradzany film Sally Potter jest błyskotliwą, pełną przewrotnego humoru satyrą na miejskie wyższe klasy w gwiazdorskiej obsadzie.
Obowiązują zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl, 58 66 936/937/938

Oksywski Festiwal Filmowy

Organizatorzy Oksywskiego Festiwalu Filmowego zapraszają 24 maja 2019, o godzinie 18.00 do audytorium Akademii Marynarki Wojennej (budynek Biblioteki Głównej AMW - ul. Śmidowicza 69) na komedię "Tully".
Marlo stara się być możliwie jak najlepszą matką, co nie jest jednak takie łatwe. Właśnie na świat przychodzi jej trzecie dziecko. Nocne pobudki i wieczne niedospanie stają się jej codziennością. Marlo jest prawdziwą superbohaterka, ale czasem nawet superbohaterki potrzebują chwili wytchnienia. Pewnego wieczoru w drzwiach domu Marlo zjawia się tajemnicza niania, Tully... Młoda, piękna i zwariowana opiekunka szybko wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Marlo musi zmierzyć się z przebojową i pełną energii dziewczyną, która ma w sobie wszystko to, co Marlo utraciła. "Tully" to intrygująca i mądra komedia opowiadająca o trudach macierzyństwa.
Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc: evenea.pl.

Gdyński Festiwal Muzyczny „Delfinalia”

DelfinaliaHip-hopowe rytmy, food trucki, aktywności sportowe, freestyle’owe bitwy czy strefa relaksu - to tylko niektóre atrakcje Gdyńskiego Festiwalu Muzycznego „Delfinalia”. Studenckie święto odbędzie się na molo Południowym.
 
Główną częścią gdyńskich juwenaliów będą wieczorne koncerty. Rozpoczną się one w piątek, 24 maja. Na początek na scenie głównej publiczność rozgrzeją Dwa Sławy. Zespół zagra o godz. 20.00. Potem, o godz. 21.15, scenę opanuje Otsochodzi. O godz. 22.20 wystąpi Bedoes. A piątkową listę wykonawców zamknie Białas, który zagra o godz. 23.45. Kolejną dawkę hip-hopowych rytmów publiczność otrzyma w sobotę, 25 maja. O godz. 20.00 sceną zawładnie PlanBe. Dwie godziny później wystąpi PRO8L3M. Koncerty na dużej scenie zakończy, o godz. 23.30, Hemp Gru.
 
Delfinalia to jednak nie tylko muzyczne występy. Organizatorzy zadbali o to, aby żaden z uczestników juwenaliów nie miał czasu się nudzić. Już od czwartku, 23 maja, na molo Południowym działa strefa Food Truck & Chill & Animation. Coś dla siebie znajdą tam zarówno kulinarni smakosze, jak i miłośnicy dobrej muzyki, a także spragnieni miejsca do relaksu. Są tam food trucki z potrawami inspirowanymi kuchniami świata. Dla aktywnych powstała strefa akrobacji, a pragnący odpocząć mogą skorzystać z leżaków, puf, skrzynek czy koców. W strefie zaplanowano również m.in.: bitwy na balony wodne.

Szczegółowe informacje www.gdynia.pl/kalendarz/

Rodzinny Piknik Żeglarski 2019

Rodzinny Piknik ŻeglarskiOgromny sukces wiosennej edycji programu edukacji żeglarskiej „Gdynia na fali” zaowocuje w sobotę 25 maja w godz. 10.00- 17.00 wielkim Rodzinnym Piknikiem Żeglarskim na terenie Mariny Gdynia.

Centralnym miejscem wielkiej, żeglarskiej fiesty będzie trawnik przed bosmanatem Mariny Gdynia. Udział w imprezie zapowiedziały najważniejsze gdyńskie kluby i szkoły żeglarskie.

Na uczestników czekają m.in.
- darmowe rejsy po Zatoce Gdańskiej,
- bezpłatne lekcje żeglarstwa,
- symulator łódki żaglowej dla dzieci,
- a także zwiedzanie od wewnątrz klasycznych żaglowych.

Coś dla siebie znajdą jednak nie tylko miłośnicy wodnych uciech. Najmłodsi będą mieli do dyspozycji łódkę, którą będą mogli… pomalować kolorowymi farbami. Prace plastyczne będzie można wykonać również na żaglach. Sporym zainteresowaniem powinien cieszyć się również tor przeszkód. Na uczestników czekają takie zadania jak: ubieranie kapoka na czas, przeciąganie liny czy bieg w workach. Prowadzone będą również zabawy z animatorami w specjalnie wyznaczonej strefie oraz lekcje jak zachować się bezpiecznie w wodzie i nad wodą.
Zaledwie kilkanaście metrów dalej, dorośli będą mogli trochę poleniuchować. Leżaki, foodtrucki i dobra muzyka z pewnością umilą czas spędzony nad wodą.
Podczas wydarzenia wszyscy chętni będą mogli zgłosić się do biura pikniku, aby odebrać mapkę wraz z kartą obiegową. Odwiedzenie każdego z podanych miejsc oraz otrzymanie wszystkich pieczątek będzie uprawniało do wzięcia udziału w konkursie o główne nagrody!
Wstęp bezpłatny.

Open House Gdynia

Open HouseZdradzą tajemnice najciekawszych gdyńskich kamienic i budynków użyteczności publicznej. Zaproszą do prywatnych mieszkań i pracowni artystów. 5. edycja festiwalu architektury i designu odbędzie się 25 i 26 maja. Jej hasło to  „Miasto i zmysły”. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.
Gdyńska edycja Open House jest lokalną odsłona Open House Worldwide, organizacji zrzeszającej obecnie 42 miasta na całym świecie. Festiwal ma na celu popularyzację wartości historycznych i estetycznych architektury oraz promocję dobrego designu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Londynie w 1992 roku. Z kolei Gdynia jest pierwszym polskim miastem należącym do rodziny Open House.
Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Odjazdowi bibliotekarze przejadą przez Gdynię

Wsiądą na rowery i pojadą w miasto. Bibliotekarze z Gdyni ruszą w prawdziwy rajd na dwóch kółkach. Przemierzą leśne ścieżki oraz gdyńskie ulice. A trasę będą im wyznaczać dwie miejskie biblioteki.  W sobotę, 25 maja, odbędzie się kolejna edycja akcji Odjazdowy Bibliotekarz. To przejazd rowerowy, który ma promować czytelnictwo i popularyzować działania kulturalne. W akcji może wziąć udział każdy. Bibliotekarze zapraszają na wspólną wycieczkę mieszkańców.

Szczegółowe informacje
https://www.gdynia.pl/kalendarz/


Mistrzostwa Świata FIFA U-20

Polska po raz pierwszy w historii organizuje mistrzostwa świata do lat 20 w piłce nożnej. Jedną z aren zmagań młodych gwiazd futbolu jest Gdynia. Na Stadionie Miejskim rozegranych zostanie 10 spotkań, w tym mecz o brązowy medal. Pierwszy gwizdek w Gdyni zabrzmi 23 maja o godzinie 18:00.
Terminarz meczów fazy grupowej Mistrzostw Świata FIFA U20 rozgrywanych w Gdyni:
23 maja, 18:00: Meksyk  –  Włochy (grupa B)
25 maja, 18:00: Francja  –  Arabia Saudyjska (grupa E)
26 maja, 15:30: Meksyk  –  Japonia (grupa B)
Szczegółowe informacje https://www.gdynia.pl/kalendarz/

Mistrzowskie smaki świata na Świętojańskiej

Mistrzowskie Smaki ŚwiataJedną z form pozaboiskowego świętowania Mistrzostw Świata FIFA U20 Polska 2019 będzie wydarzenie „Mistrzowskie Smaki Świata”. W sobotę 25 maja od godziny 12:00 do 16:00 na ulicy Świętojańskiej (przy Gdynia InfoBox) będzie można wyruszyć w kulinarną podróż do krajów, których reprezentacje zagrają w Gdyni w fazie grupowej turnieju.

Kraje, z który potraw będzie można spróbować to: Włochy, Meksyk, Francja, Arabia Saudyjska, Mali, Ekwador i Japonia.

Tego dnia gdyński InfoBox stanie się miejscem kulinarnych "mistrzostw świata". Gdyńscy szefowie kuchni oraz zaproszeni goście, przygotują oraz zaoferują, w tym dniu prawdziwą reprezentację kulinarnych propozycji z krajów goszczących w Gdyni podczas mistrzostw oraz Polski.
Można będzie za niewielką kwotę (kilkunastu złotych) skosztować oryginalne dania z całego świata, m.in. japońskie sushi, ekwadorską czekoladę z chilli, meksykańską quesadillę, francuskie sery, rozmaite włoskie pasty czy dla żądnych egzotyki arabskie falafle, hummus oraz gorącą fasolkę po malijsku.
Wielbiciele gorzkiego kakao oraz wypieków cukierniczych będą mieli okazję spróbowania oryginalnych produktów delikatesowych, specjalnie sprowadzonych na wydarzenie z różnych stron świata.
Animatorzy Gdyńskiego Centrum Sportu przygotują gry i zabawy dla najmłodszych gości, a dla starszych fanów piłki nożnej - turniej "FIFA 19" w wydaniu e-gaming. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, w tym bilety na ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce w Gdyni oraz akcesoria piłkarskie.

Pobiegną razem dla Wiktorii

„Razem. Bieg Charytatywny dla Wiktorii” to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego biegacze integrują się z zawodnikami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Impreza odbędzie się 26 maja, w ramach majowej kampanii społecznej „Wchodzę, zawsze jest jakieś wejście”.
W programie zawodów przewidziano pięć konkurencji: przejazd po torze przeszkód dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, wyścig dla handbike'ów (rowery napędzane siłą rok) i dla osób na wózkach inwalidzkich na dystansie 2 kilometrów, bieg główny na dystansie 5 kilometrów oraz... konkurencję specjalną. Z racji tego, że zawody odbędą się 26 maja, czyli w Dzień Matki, w tym roku pojawiła się także nowa kategoria dodatkowa: Bieg mam z wózkami.
Zapisy dla uczestników zostały przedłużone przez organizatorów i trwają do 24 maja (piątek), w serwisie: elektronicznezapisy.pl. Całość uiszczanej opłaty wpisowej (20 zł) zostanie przeznaczona dla 5-letniej Wiktorii, która cierpi na porażenie mózgowe. Zebrane środki pozwolą na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, ułatwiającego codzienne funkcjonowanie i rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki.

Zawody rozpoczną się 26 maja (niedziela) o godzinie 11:00. Miasteczko zawodów, w którym będzie można odebrać swoje pakiety startowe, zostanie rozstawione godzinę wcześniej na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego (niedaleko Skweru Arki Gdyni i tzw. Małego Molo). Na miejscu uczestnicy będą mogli odwiedzić także stoiska Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Fundacji Adapa oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni.

Program biegu:

09:30 Otwarcie biura zawodów, podpisanie listy startowej, wydanie numerów startowych.
11.00 Oficjalne rozpoczęcie zawodów, powitanie zawodników przez honorowych gości, opisanie zasad i tras zawodów, szkolenie dla osób wspierających zawodników poruszających się na wózkach inwalidzkich.
11:30 Start zawodów na torze przeszkód dla zawodników poruszających się na wózkach inwalidzkich.
12:00 Start wyścigu na ok. 2 km dla zawodników poruszających się na wózkach inwalidzkich, pojazdach typu handbike.
13.00 Start biegu na dystansie ok. 5km.
14:00 Dekoracja najlepszych biegaczy i uczestników wyścigów.
15:00 Zakończenie zawodów.
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Klub Sportowy Biegamyrazem.pl, OPEC Sp. z o.o.. oraz Gdyńskie Centrum Sportu.


XIX Festiwal "Dwa Teatry"

Już po raz drugi Gdyńskie Centrum Filmowe gościć będzie wybrane prezentacje konkursowe w ramach programu XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2019". Spektakle telewizyjne będzie można oglądać w sali kinowej Goplana w sobotę i niedzielę, 25 i 26 maja 2019 roku. Wstęp wolny.

Sobota, 25 maja

Godzina 12.00
Marek Bukowski, Maciej Dancewicz „Dołęga - Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”, reż Marek Bukowski
Po spektaklu spotkanie z Markiem Bukowskim i Wojciechem Mecwaldowskim. Prowadzenie: Jerzy Rados

Godzina 14.00
Kornel Makuszyński „List z tamtego świata”, reż. Anna Wieczur- Bluszcz
Po spektaklu spotkanie z Anną Wieczur – Bluszcz oraz Beatą Fido. Prowadzenie: Jerzy Rados

Godzina 16.00 
Polski w Dwójce - Czytamy dramaty stulecia, "Niespodzianka", pokaz video realizacji słuchowiska radiowego 

Godzina 18.00 
Polski w Dwójce - Czytamy dramaty stulecia, "Żeglarz", pokaz video realizacji słuchowiska radiowego

Niedziela, 26 maja

Godzina 12.00
Piotr Derewenda, Jakub Pączek „Reytan. Druga strona drzwi”, reż. Jakub Pączek
Po spektaklu spotkanie z Jakubem Pączkiem, Pawłem Delągiem, Mirosławem Haniszewskim. Prowadzenie: Jerzy Rados

Godzina 14.00
Stanisław Grochowiak "Chłopcy", reż. Robert Gliński
Po spektaklu spotkanie z Robertem Glińskim. Prowadzenie: Jerzy Rados

Godzina 16.00 
Europa po polsku, "Faust", pokaz video realizacji słuchowiska radiowego

Godzina 18.00 
Europa po polsku, "Don Kichot", pokaz video realizacji słuchowiska radiowego


Dzień Ratownika Morskiego

Z okazji Dnia Ratownika Morskiego Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zaprasza 25 maja na pokład statków ratowniczych Służby SAR. Jednostki „Kapitan Poinc", "Sztorm" oraz "Wiatr" zacumowane przy nabrzeżu Pomorskim (vis-à-vis Akwarium Gdyńskiego) będą dostępne dla zwiedzających w godzinach 10:30 - 12:30.
W godzinach 14:00 - 14:45 będzie można zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem ratowniczym oraz pokazami, które odbędą się w Basenie Prezydenta przy Nabrzeżu Pomorskim.


Europejski Dzień Sąsiada w Gdyni

Chcesz zacieśnić sąsiedzkie więzi lub nawiązać znajomość z sąsiadem, którego widujesz od dawna, ale nie miałeś okazji poznać go bliżej? Okazją do tego może być udział  w obchodach Dnia Sąsiada w Twojej dzielnicy.

Chylonia

11. Europejski Dzień Sąsiada odbędzie się 24 maja 2019 r., w godzinach 16.00-20.00.
W programie: strefa dmuchańców, zabawy sąsiedzkie, koncerty i animacje. Jedną z atrakcji będzie także mini loteria fantowa, w której będzie można wygrać np. bilety do kina. Każdy los wygrywa!
Wydarzenie odbędzie się w Ogrodzie Przyjaźni (teren udostępniony przez klub sportowy Checz Gdynia przy ul. Zamenhofa).
Organizatorem jest Fundacja Zmian Społecznych Kreatywni przy wsparciu miasta.

Wielki Kack

Przystań Lipowa 15 zaprasza na Europejski Dzień Sąsiada w sobotę, 25 maja, w godzinach 12.00-17.00.
Tego dnia na chętnych czekać będzie wiele atrakcji, w tym m.in. warsztaty szycia ekoworeczków, zajęcia i zabawy dla najmłodszych, profilaktyczne pomiary poziomu cukru we krwi i mierzenie ciśnienia dla dorosłych i seniorów, a także sąsiedzkie drugie śniadanie.
Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą śniadaniowych smakołyków, aby móc podzielić się nimi przy stole z sąsiadami. Wspólny posiłek będzie miłą okazją do rozmowy o osiedlu, sprawach dzielnicy czy po prostu do pogaduszek.

Leszczynki

Rada Dzielnicy Leszczynki na Dzień Sąsiada zaprasza w niedzielę, 26 maja, w godzinach 15.00-19.00.
Wydarzenie odbędzie się na terenie zielonym przy Estakadzie Kwiatkowskiego (ul. Niemojewskiego).
Będzie okazja do wspólnego grillowania. Organizatorzy zapewniają ławy, stoły, grille, brykiet i naczynia jednorazowe. Prowiant przynosimy we własnym zakresie.
Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych! W programie przewidziano: slackline, animatora robiącego bańki oraz odwiedziny strażaków.


Więcej imprez w naszym kalendarzu.