Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Radosny, pełen dumy i z uroczystą nutą – taki będzie długi weekend/mat. pras.

Radosny, pełen dumy i z uroczystą nutą – taki będzie długi weekend/mat. pras.

Radosny, pełen dumy i z uroczystą nutą – taki będzie długi weekend. Jego celebrowanie zaczynamy już w czwartek, a patronować mu będą nieodłączne elementy gdyńskiej tożsamości: morze, historia, modernizm. A na deser największe pokazy lotnicze w Polsce i jedne z największych w tej części Europy – Gdynia Aerobaltic 2019.

Świętujemy z marynarzami

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza 15 sierpnia na Piknik Historyczny z okazji Święta Wojska Polskiego w godz. 12.00-15.00. W tym dniu można będzie bezpłatnie zwiedzać Muzeum w godz. 10.00-18.00 oraz ORP Błyskawica w godz. 14.00-18.00.
Znana i lubiana atrakcja – marynarski piknik historyczny – rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 15.00. W tym czasie będzie można obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych i spróbować pysznej grochówki z prawdziwej polowej kuchni. Atrakcje są bezpłatne. Przez cały dzień (w godz. 10.00-18.00) Muzeum Marynarki Wojennej będzie otwarte dla zwiedzających (wejścia nie będą biletowane). Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości tworzą tutaj opowieść o ponad stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej – ludziach, okrętach, dokonaniach – kształtowaniu się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej bandery. Tego dnia będzie też można za darmo zwiedzić flagową gdyńską atrakcję, czyli okręt-muzeum ORP „Błyskawica” (w godz. 14.00-18.00) zacumowany przy alei Jana Pawła II.

Maraton „Solidarności” po raz 25. na ulicach Trójmiasta

XXV ORLEN Maraton „Solidarności” rozpocznie się tradycyjnie 15 sierpnia w Gdyni. Start honorowy wyznaczono pod pomnikiem Pamięci Ofiar Grudnia 70’ już o 9.00. Start ostry nastąpi o 9.30 obok Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego.
Maraton „Solidarności” to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym Stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątków kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Mimo że impreza ma już ponad dwie dekady tradycji, to cały czas się zmienia, by odpowiadać na trendy panujące wśród coraz liczniejszej rzeszy amatorów biegania.
Bez zmian pozostaje pierwszy odcinek biegu. Tym razem także uczestnicy wbiegną m.in. na skwer Kościuszki. Ponadto przemierzą ul. Świętojańską i al. Jana Pawła II oraz al. Marsz. Piłsudskiego i Zwycięstwa.
Po raz pierwszy zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w maratonie dla członków NSZZ „Solidarność” w kategorii Kobiet i Mężczyzn.
Program XXV Orlen Maratonu „Solidarności”:
– start Honorowy o godz. 9.00 przy pomniku Ofiar Grudnia ’70;
– start ostry o godz. 9.30 – al. Marsz. Piłsudskiego;
– godz. 9.30 – al. Marsz. Piłsudskiego – start ostry,
– godz. 9.40- 9.50 – skwer Kościuszki,
– godz. 9.52-10.00 – ul. Świętojańska,
– godz. 10.05-10.15 – al. Marsz. Piłsudskiego (punkt odżywczy przy ul. Redłowskiej).
Granice miasta Gdyni maratończycy opuszczą ok. godz. 10.30 i wbiegną do Sopotu.
W maratonie mogą wystartować osoby, które w dniu startu mają ukończone 18 lat. Czas na pokonanie trasy wynosi 5,5 godziny.
Zapisy przyjmowane będą do dnia startu. Z opłat zwolnieni są członkowie „Solidarności” oraz ci, którzy ukończyli wszystkie poprzednie Maratony „Solidarności”. Zgłoszenia i płatności są dokonywane za pośrednictwem portalu Datasport na stronie Stowarzyszenia Maratonu „Solidarność”: www.maratongdansk.pl.
Biuro zawodów: czynne będzie w godz. 6.30-8.30 w budynku dawnego MDK. Miasteczko dla zawodników zlokalizowane będzie na boisku przy al. Marsz. Piłsudskiego.
W dniu biegu wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu.

Szwedzka zasadzka

Kaszubskie Forum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Gdynia i Stowarzyszenie Odtwórstwa Historycznego Bracia Herbu Gryf zapraszają 15 sierpnia w godz.18.00-21.00 na wydarzenie pt. „Szwedzka zasadzka na Polance Redłowskiej”.
Inscenizacja potyczek oddziałów polskich i szwedzkich rozpocznie się o godz. 18.00 wymarszem oddziałów ze skweru Arki Gdynia.
O godz. 19.00 rozpocznie się inscenizacja na Polance Redłowskiej.
Impreza organizowana jest przy wsparciu miasta.

Chodźcie na plac Kaszubski!

Gdynia Rodzinna zaprasza 15 i 18 sierpnia na ostatnie letnie spotkania na placu Kaszubskim. Cykl spotkań jest dedykowany dzieciom, młodzieży oraz dorosłym.
Organizatorzy i animatorzy czekać będą na rodziny przy fontannie na placu Kaszubskim. Harmonogram spotkań:
– 15 i 18 sierpnia w godz. 17.00-20.00 – „Gdyński modernizm – nowa Gdynia”.
Szczegóły spotkań na profilu Facebook.pl/GdyniaRodzinna.

„Druga Fala” na antenie

16 sierpnia o godz. 19.05 na antenie Trójki – Program 3 Polskiego Radia pod częstotliwością 99,9 fm zagrają gdyńscy muzycy uczestniczący w nagraniu albumu „Gdynia 1988-2018”.
Retransmisja w audycji „Lista osobista Piotra Metza” 24 sierpnia o godz. 19.00.

Wakacyjne warsztaty Aerospace

Nowatorska gra miejska w formie puzzlehunt przeniesiona do pomieszczenia? Tylko w Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98)! Wakacyjne warsztaty Aerospace to oferta zarówno dla gości indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.
W tym roku cały świat świętuje pięćdziesiątą rocznicę pierwszego załogowego lądowania na Księżycu, a goście będą mieli okazję wybrać się w kosmiczną misję na to najbliższe Ziemi ciało niebieskie.
W trakcie ekscytującej gry odwiedzią Księżyc, aby poznać panujące na nim warunki. Wcielając się w rolę astronautów, wyposażeni w mapę naturalnego satelity Ziemi, będą podróżować po różnych rejonach Księżyca i wykonywać zadania o różnym stopniu trudności. Każdy astronauta musi mieć wiedzę z różnych dziedzin nauki, bo będzie mu potrzebna w rozwiązaniu intrygujących zagadek czyhających w kosmosie. Podczas gry poznają prawa fizyczne rządzące naszym naturalnym satelitą i jego geografię, a także sprawdzą, ile ważyliby na Księżycu!
Godz. 11.00, 13.00, 15.00, czas trwania 1 godz., cena 12 zł/osoba.
Bilety do zdobycia na stronie bilety.experyment.gdynia.pl
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od lat 10 oraz ich opiekunów.

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25) 16 sierpnia o godz. 19.00 oraz 17.00 i 18 sierpnia o godz. 17.00 i 20.00 na spektakl „Lekko nie będzie” w reż. Tomasza Sapryka.
„Nieco” większa różnica wieku w związku, czyli panie i panowie zauroczeni młodszymi partnerami. „Lekko nie będzie” autorstwa Jean-Claude Islerta to klasyka francuskiej komedii. Opowieść o miłości i szukaniu szczęścia na przekór konwenansom, ale też o tolerancji dla własnych wybryków i hipokryzji w ocenianiu innych.
W obsadzie m.in. Małgorzata Sadowska, Sambor Czarnota i Tomasz Sapryk.
Bilety: 80/70 zł.

Spacery morskie i architektoniczne

Legenda Morska zaprasza 17 sierpnia o godz. 10.00 na bezpłatny spacer tematyczny pt. „Wakacje morskie Gdyni”. O godz. 14.00 odbędzie się spacer organizowany przez Gdyński Szlak Modernizmu.
Start o godz. 10.00 sprzed Gdynia InfoBoksu (ul. Świętojańska 30).
Spacery o godz. 14.00 ruszają sprzed Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24).
Atrakcją spacerów rodzinnych będą quizy i zagadki morskie, opracowane na podstawie wątków historycznych Legendy Morskiej Gdyni, w tym Legendarni Kapitanowie, Legendarne Okręty, Legendarne Rejsy i Wyprawy.
Spacery architektoniczne oprócz wsparcia przewodnika zakładają wejścia na niedostępne na co dzień tarasy i wnętrza.
Udział jest bezpłatny.

Spacer po Kamiennej Górze

Rada Dzielnicy Kamienna Góra, zaprasza mieszkańców 17 sierpnia o godz. 12.00 na spacer pt. „W pobliżu dawnego folwarku i dawna Sokola”, który poprowadzi dr historii Ewelina Marciniak.
Zbiórka przy skrzyżowaniu ulic Legionów i Korzeniowskiego. Trasa wycieczki: ulica Korzeniowskiego, pomnik Sienkiewicza, zaułek Rybaków, ulice Fredry, Sieroszewskiego, Mariacka, Lipowa.
Zakończenie spaceru ok. godz. 14.00.
Uczestnictwo bezpłatne.

Lotos Gdynia Aerobaltic 2019

To największe pokazy lotnicze w Polsce i jedne z największych w tej części Europy – Gdynia Aerobaltic 2019. Wielkie podniebne show rozpocznie się 16 sierpnia o godz. 19.30 nad plażą w Śródmieściu. Wydarzenie rozegra się w dwóch lokalizacjach – w centrum oraz na lotnisku w Gdyni-Kosakowie.
Część wieczorno-nocna odbędzie się w samym sercu miasta w dniach 16-17 sierpnia w godz. 19.30-22.30 i będzie darmowa.
Na część dzienną planowaną na lotnisku Gdynia–Kosakowo organizatorzy zapraszają w dniach 17-18 sierpnia w godz. 10.00-17.00. To część biletowana. Bilety od 25 zł/os. dostępne na stronie https://aerobaltic.pl/bilety. Dla posiadaczy Kart Mieszkańca Gdyni możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 50 zł.
Więcej na https://aerobaltic.pl.

Na Ogrodową Niedzielę autobusem

Ogrodowe Niedziele to świetna okazja, by aktywnie spędzić dzień w otoczeniu lasów, wziąć udział w zajęciach, warsztatach, pospacerować po ogrodzie i jego leśnych ścieżkach.
Każda Ogrodowa Niedziela to inny temat, prowadzony przez specjalistów z różnych dziedzin: m.in. leśników, botaników, zoologów, a także znawców rzemiosł związanych z użytkowaniem przyrody (np. snycerstwo, kaletnictwo, pszczelarstwo).
W najbliższą niedzielę w godz. 10.00-16.00 odbędą się warsztaty „Wracamy do drewna”, które poprowadzi Waldemar Hinc (Nadleśnictwo Gdańsk).
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.
Jak zawsze można też popiknikować i posiedzieć przy ognisku (trzeba pamiętać o własnym prowiancie)

Dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli niedzielnych spotkań w Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”. Gdynia uruchamia połączenie, jakie pozwoli dotrzeć na miejsce autobusem. Od 18 sierpnia zmienia się trasa linii 172 – autobusy kursujące z Wiczlina na Chylonię przejeżdżać będą ulicą Marszewską. 
Kursy wykonywane w niedzielę w tzw. porze ciepłej, czyli do 20 października wydłużone zostają z Wiczlina Niemotowa do pętli „Chylonia Dworzec PKP”.

  • ikonaOpublikowano: 13.08.2019 07:50
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.08.2019 15:25
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze