Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 20-22 września/kolaż z mat. prasowych

Weekend 20-22 września/kolaż z mat. prasowych

Po sezonie plaże opustoszały, ale Gdynia tętni życiem. Najbliższe dni zdominują wydarzenia wokół 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jesień to czas zbiorów, więc na Kolibkach zagoszczą "Dary Ziemi". W sobotę zawiezie nas tam specjalna bezpłatna linia autobusowa 101. Na 21 września przypada w Gdyni finał Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na skwerze Kościuszki odbywać się będzie Dzień Elektromobilności, a główną atrakcją będą jazdy próbne elektrycznymi skuterami, hulajnogami, trójkołowcami oraz możliwość sprawdzenia w praktyce elektrycznych rowerów cargo. W ten weekend wyjdźcie na miasto.

Koncerty

20 września prawie stuosobowa orkiestra złożona z kilku polskich i europejskich big-bandów pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego wykona w kilku punktach Śródmieścia Gdyni równocześnie utwory Krzysztofa Komedy.
Symultaniczny akustyczny koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Utwory polskiego kompozytora muzyki filmowej, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych, zabrzmią także przy Gdyńskim Centrum Filmowym na czerwonych schodach. Początek tego koncertu o godz. 18.00.
Muzyczną kulminacją festiwalowego piątku będzie Komeda Big Bang, czyli wspólny występ połączonych orkiestr – wszystkich zespołów, które wcześniej pojawiły się na gdyńskich ulicach. O godz. 20.00 w nowo odrestaurowanej Muszli Koncertowej pod kierunkiem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego wykonają wybrane utwory Krzysztofa Komedy w akustycznej odsłonie.
***
Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza 22 września o godz. 18.00 na koncert w ramach Niedzieli Melomana w Szkole Muzycznej (Bp. Dominika 13A), w którym zabrzmi m.in. Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Aleksandry Świgut z towarzyszeniem świętującej w tym roku 10-lecie istnienia Orkiestry Kameralnej Progress pod dyr. Szymona Morusa.
Bilety: 10 zł.

Dzień Elektromobilności

Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy się, w sobotę 21 września, Dzień Elektromobilności. Będzie on połączony z 90-leciem gdyńskiej komunikacji miejskiej. W programie m.in. wielka parada autobusów, dzień otwarty zajezdni czy nauka poruszania się pojazdami o napędzie elektrycznym.
Na skwerze Kościuszki od godz. 11.00 do godz. 18.00 główną atrakcją będą właśnie jazdy próbne elektrycznymi skuterami, hulajnogami, trójkołowcami oraz możliwość sprawdzenia w praktyce elektrycznych rowerów cargo.
Swoje stanowisko podczas imprezy będzie miała Straż Miejska. Funkcjonariusze odpowiedzą na pytania i poinformują, jak przepisowo poruszać się pojazdami elektrycznymi, hulajnogami i skuterami. Na tym jednak nie koniec. Zaprezentowane zostaną też gdyńskie trolejbusy, a w jednym z nich odbędzie się zabawa w escape trolley. Przygotowano również grę miejską. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Jedną z nich będzie np. tor jazdy modelami elektrycznymi. Uczestnicy mogą też skorzystać ze strefy chillout, gdzie znajdą się m.in. foodtracki.
By ułatwić dojazd na skwer Kościuszki uruchomiona zostanie bezpłatna linia okolicznościowa 901. Będzie ona kursować od przystanku Dworzec Gł. PKP (pl. Konstytucji) do skweru Kościuszki. Odjazdy zaplanowano od godz. 10.48 do godz. 17.48 w częstotliwości co 30 minut. Linia 901 obsługiwana będzie przez zabytkowy autobus marki Krupp LD 2,5H z 1938 roku.
Transport zbiorowy promować się będzie specjalna darmowa linia autobusowa nr 101 w relacji: Gdańsk Śródmieście SKM – Gdynia Dworzec Gł. PKP, z kursami co 30 minut w godz. 10.00-18.30.
Dzień Elektromobilności będzie połączony z 90-leciem gdyńskiej komunikacji miejskiej. Z tej okazji zarząd ZKM Gdynia przygotował wiele różnego rodzaju wydarzeń.
Obchody rozpocznie uroczysta parada historycznych i nowoczesnych gdyńskich autobusów i trolejbusów. O godz. 10.00 ruszy ona z placu Konstytucji i przejedzie ul. Dworcową, 10 Lutego i Świętojańską do Urzędu Miasta Gdyni.
Natomiast od godz. 11.00 do godz. 17.00 zaplanowano dzień otwarty zajezdni autobusowych i trolejbusowych. Najmłodsi i ci trochę starsi będą mogli poznać tam tajniki związane z eksploatacją użytkowaniem tych pojazdów. Nie zabraknie również atrakcji w postaci animacji i konkursów. 
Na Dzień Otwarty do poszczególnych punktów zawiozą zainteresowanych mieszkańców bezpłatne autobusy lub trolejbusy.
Linia 902 – Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) – Kacze Buki (zajezdnia PKM).
Linię obsługiwać będą cztery zabytkowe autobusy: Jelcz Mex, Mercedes 0305, Ikarus 260 i Ikarus 280.
Linia 903 – Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) – Grabówek SKM (obok zajezdni PKT).
Linię obsłużą dwa zabytkowe trolejbusy – Skoda 9TR i ZiU-9.
Linia 905 – Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) – zajezdnia PKA na Pogórzu Dolnym. Na tej linii pojadą dwa autobusy elektryczne testowane przez PKA.

„Formy Towarzyskie” – jesienny festiwal nad morzem

W dniach 20 września-24 listopada orłowska plaża i park Kolibki staną się scenerią interaktywnych projektów i sensorycznych spotkań. Rusza festiwal „Formy Towarzyskie”, czyli warsztaty, gra miejska, projekcje filmowe, spacery oraz mini plener fotograficzny.

Orłowska plaża i park w Kolibkach staną się scenerią sensorycznych spotkań, do których nie potrzeba fachowej wiedzy ani kuratorskiego komentarza. Wystarczy wybrać się na spacer.
Na potrzeby festiwalu zaprojektowano trzy interaktywne formy przestrzenne: świetlną, dźwiękową i widokową. Stworzą one malowniczy spacerowy szlak, pozwalający na nowo odkryć urodę Orłowa.
Pierwszym punktem na festiwalowej trasie będzie nieregularna, rozproszona forma świetlna, rozpięta pomiędzy drzewami na skraju parku, wskazująca i oświetlająca drogę na plażę. Będzie reagować na dźwięk i ruch zbliżających się do niej spacerowiczów, rozświetlając leśną ścieżkę.
Forma dźwiękowa umieszczona zostanie na plaży. Rolą tej uformowanej na kształt wielkoskalowej muszli lub jaskini instalacji będzie kondensowanie dźwięków morza.
Ostatnia z festiwalowych instalacji – forma widokowa – zachęci do obserwacji i kontemplacji nadmorskich widoków. Dzięki specjalnej soczewce, umieszczona na podwyższeniu podłużna kapsuła umożliwi podziwianie detali krajobrazu w zupełnie nowych okolicznościach, bez względu na warunki atmosferyczne.
W trakcie festiwalu Fundacja MOZI zaprasza do udziału w warsztatach dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz projekcjach filmowych. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązuja na nie zapisy. Harmonogram i rejestracja na www.formytowarzyskie.pl.
Wydarzenie organizowane przez Fundację Mozi współfinansowane jest przez miasto.

Kino plenerowe na FPFF

To już festiwalowa tradycja, że filmowe pokazy odbywają się na pl. Grunwaldzkim. Projekcje rozpoczną się o godz. 20.00:
W programie: 20.09 – filmy z muzyką Krzysztofa Komedy (start wyjątkowo o godz. 21.00), 21.09 – Kino młodych (najlepsze filmy krótkometrażowe).

Dary Ziemi w Parku Kolibki

26. edycja „Darów Ziemi” odbędzie się w dniach 20-22 września w godz. 10.00-18.00 w Parku Kolibki.
Do Gdyni przyjedzie około 200 wystawców. W tym roku prezentowane będą wyłącznie polskie tradycyjne smaki i klimaty, ze szczególnym podkreśleniem bogatego regionu Śląska, m.in.: śląskie krupnioki i kołacze śląskie. Miłośnicy miodów będą mieli do dyspozycji miody z całej Polski.
W sobotę i niedzielę zakupom towarzyszyć będą koncerty Śląskiego Zespołu Muzycznego Jorgusie oraz 20-osobowego Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Katowickiego.
„Dary Ziemi” to także piknik rodzinny, ognisko i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje „parkowe”- zabawy, animacje i warsztaty uczące dzieci zachowań proekologicznych.
21 września o godz. 13.00 na scenie na Polanie Biesiadnej odbędzie się uroczyste wręczanie nagród i wyróżnień dla laureatów tegorocznego konkursu „Gdynia w Kwiatach”.
Na miłośników ogrodów czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach oraz krzewów, rododendronów, hortensji, pnączy, bylin wieloletnich, cebulki kwiatowe, a także meble ogrodowe.
Bilety: 6 zł, dzieci do lat 7 – wstęp wolny.
Więcej informacji na www.daryziemi.com oraz na www.facebook.com/Dary Ziemi.

Odwiedź Konsulat Kultury

Spektakle i wydarzenia odbywające się przy ul. Jana z Kolna 25:
– 22.09 o godz. 12.00 – Biesiada Literacka – spotkanie z Bogusławem Chrabotą wokół jego nowej książki „Gitara i inne demony młodości”. Bogusław Chrabota jest dziennikarzem, pisarzem, a obecnie również redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”, urodził się i wykształcił w Krakowie. Przed rokiem 1989 pisał głównie do prasy podziemnej i emigracyjnej, a debiutował w „Tygodniku Powszechnym” jako poeta.
Wstęp wolny.

  • ikonaOpublikowano: 19.09.2019 16:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2019 14:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze