Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

W ten weekend w Gdyni nikt nie będzie się nudzić //collage z mat. pras.

W ten weekend w Gdyni nikt nie będzie się nudzić //collage z mat. pras.

14.10.2021 r.

Tydzień zleciał niepostrzeżenie i na horyzoncie pojawia się on. Złocisty od opadających liści, pachnący cynamonem i nadmorskim wiatrem weekend. Zachęcamy tych, którzy chcieliby już zanurkować pod koc, aby spędzić go w gdyńskich plenerach, a niedzielny wieczór na koncercie organowym.


Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim


Teatr Miejski w Gdynia zaprasza:

– 15, 16 i 17 października na „Arszenik i stare koronki” Josepha Kesselringa w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Klasyczna komedia z gatunku czarnego humoru. Dwie urocze staruszki, dużo wina i trupy w piwnicy.

Starsze panie wynajmują pokoje samotnym panom i opiekują się nie do końca zdrowym psychicznie kuzynem. Mają jednak misję, wszak chodzi o to, aby ulżyć gościom w cierpieniach. Jak wiadomo, najlepszym antidotum na cierpienie jest wino. Z tym jednak, że siostry Brewster doprawiają je arszenikiem… Ale to dopiero początek mrożących krew w żyłach i bawiących do łez historii…

Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.
***

Teatr Gdynia Główna zaprasza


Teatr Gdynia Główna zaprasza:

– 16 października o godz. 19.00 na „Harce kupidynowe, czyli niecne morsztyny” na podst. poezji barokowej w reżyserii Idy Bocian.

To najbardziej pikantny spektakl w repertuarze gdyńskiego teatru. Odważnie balansuje na granicy teatru i happeningu, bada granice strefy komfortu widza, jednocześnie prezentując fascynującą mozaikę poezji barokowej w nieoczywistej i nowoczesnej interpretacji. Monodram przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych z jednej strony próbuje zachwycić soczystością rymów i lekkością barokowych metafor, a z drugiej – może wywołać rumieńce i zakłopotanie zaskakującymi odniesieniami do współczesności. Mimo sowizdrzalskiej atmosfery „kupidynowej szkoły” okazuje się, że konfrontacja nowoczesności z barokiem ma intrygujący słodko-gorzki posmak.

Bilety w cenie 35/40 zł. Spektakl tylko dla dorosłych.

– 17 października godz. 12.00 na Stację Bajek: „Dzielny kapitan Ahab” insp. „Moby Dickiem” Hermana Melville’a w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego.

Awanturnicza podróż morska! Młody chłopiec Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter.

Bilety: 30 zł.
Bilety online: www.teatrgdyniaglowna.interticket.pl.
Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl,
www.facebook.com/teatrgdyniaglowna.
***

IV Festiwal Literatury Dziecięcej „Koci Łapci”


Gdynia Rodzinna zaprasza na IV Festiwal Literatury Dziecięcej „Koci Łapci”. To wydarzenie, którego ma na celu promocję kameralnych, ulubionych gdyńskich księgarni. Będzie można zdobyć najpiękniejsze książki na długie jesienno-zimowe wieczory.

Wydarzenie odbędzie się 16 października w godz. 10.00-14.00 w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1).

Podczas festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek i księgarzami, a także warsztaty, premiera najnowszej Książeczki Gdynieczki „Legenda o Zbóju Bernardzie” oraz kameralny koncert Agaty Świętoń. Nadzór merytoryczny nad wydarzeniem objęła Księgarnia Vademecum.

Księgarnie, które przygotują specjalną ofertę książkową, to: Róża Wiatrów, Koga, PolAnglo, Portowa, Chimera, Vademecum, Szymelka.
W ramach atrakcji dodatkowych 20 października w godz. 11.00-12.00 w księgarni Róża Wiatrów odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 4-5 lat, a 22 października zaplanowano głośne czytanie książki dla dzieci w wieku 3-4 lata. Czas trwania ok. 20-30 min.

Program festiwalu będzie publikowany na bieżąco na stronie www.gdyniarodzinna.pl oraz na Facebooku Gdyni Rodzinnej.
***

Premiera Książeczki Gdynieczki


Tym razem mali gdynianie poznają zbója Bernarda, który mieszkał w lesie, w osadzie zwanej Bernadowo. Historię przepięknie opowiedziano w książeczce pod tytułem „Legenda o Zbóju Bernardzie”. Jej autorem jest Szymon Jachimek, a zilustrowała ją Bogna Pniewska.

Premiera książki odbędzie się 16 października o godz. 12.00 w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1). 17 października na wspólny spacer śladami Bernarda i wiewióry zabierze wszystkich Michał Miegoń, przewodnik prowadzący blog Inne Szlaki, pracownik Muzeum Miasta Gdyni. Zbiórka o godz. 13.00 przy ul. Bernadowskiej 7.

Każdy, kto dołaczy do zabawy, otrzyma swoją książeczkę.
Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.
***

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF-u


Premierowe pokazy zdobywcy Srebrnego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, seans w Kinie Przyjaznym Sensorycznie, a także spotkanie z bohaterką niezwykłego dokumentu o polskiej lekarce w Indiach – to tylko kilka powodów, by w nadchodzącym tygodniu odwiedzić Gdyńskie Centrum Filmowe.

„Nowy porządek”, francusko-meksykański film w reżyserii Michela Franco, to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – nagrody jury na festiwalu w Wenecji – przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu i „Nowy porządek” rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos. Kto zbuduje „nowy porządek” na ruinach upadającego systemu?

Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów wpisały się już w program Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. Kolejny dostosowany do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu seans zaplanowano 16 października o godz. 12.00. Dzieci zobaczą familijny film przygodowy pt. „Jak rozmawiać z psem”.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza również na spotkanie z bohaterką i reżyserem filmu „Jutro czeka nas długi dzień”. Dokument w reżyserii Pawła Wysoczańskiego jest portretem Heleny Pyz, polskiej lekarki pracującej w Indiach. To poruszająca i krzepiąca opowieść o poświęceniu i sile dobra. Seans i spotkanie odbędą się 19 października o godz. 18.00 w Kinie Studyjnym GCF-u. W Jeevodaya w Indiach mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF-u są również filmy: „Wesele”, „Żeby nie było śladów”, „Teściowie”, „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”, „Nie czas umierać”, „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”, „Wyspa Bergmana”, „Fatima”.

Kino działa przez siedem dni w tygodniu, bilety są dostępne online na stronie internetowej www.gcf.org.pl.

***

Koncert organowy


W ramach cyklu „Wieczory z Muzyką Organową” 17 października o godz. 19.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (pl. św. Andrzeja 1) odbędzie się koncert rumuńskiego artysty Eduardo Antala, organisty katedry św. Józefa w Bukareszcie.

Będzie to świetna okazja, aby posłuchać m.in. utworów kompozytorów rumuńskich (G. Enescu, D. Lipatti) oraz kompozycji inspirowanych folklorem rumuńskim (B. Bartok, E. Satie).

Koncert potrwa ok. 1 godziny.

Organizacja i mecenat koncertu: miasto Gdynia, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra, parafia pw. św. Andrzeja Boboli.
Wstęp wolny.

***

Widzimy się w Konsulacie Kultury


Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):

– 15 i 16 października o godz. 19.00 i 17 października o godz. 17.00 na spektakl „Źli Żydzi” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.
Nowy Jork, XXI wiek, rodzinne dziedzictwo w cieniu Holokaustu. Po stracie ukochanego dziadka kuzynostwo walczy nie tyle o to, co pozostało po seniorze rodu, ile o dookreślenie swojego miejsca we współczesnym świecie, tożsamość kulturową i religijną. Czarna komedia Joshuy Harmona to starcie dwóch wizji świata – osadzonego w tradycji i wierze oraz wyzwolonego i obojętnego religijnie.
Bilety w cenie 50/45 zł.

– 17 października o godz. 11.00 na poranek muzyczny w ramach cyklu „Mała Gdyńska Filharmonia” (Sala Koncertowa Portu Gdynia) pt. „Irlandia – zielona wyspa pełna muzycznych skarbów”.
Głównym bohaterem październikowego poranka będzie porywająca muzyka irlandzka połączona z widowiskowym tańcem. Tradycyjne melodie z Zielonej Wyspy na pewno wpadną małym gościom w ucho i zachęcą do wspólnej zabawy.
Bilety: 15 zł.

Więcej informacji na stronie www.konsulatkultury.pl.
***

Festiwal Filmów Żeglarskich


Po pandemicznej przerwie do kalendarza wydarzeń kulturalnych powraca Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Odbędzie się on 16 i 17 października w Muzeum Marynarki Wojennej. Na festiwalu zostaną zaprezentowane najlepsze filmy, które pokazywano podczas poprzednich edycji wydarzenia.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Ich motyw przewodni to żeglarstwo i jego różnorodność. Prezentowane są tam prawdziwe historie i losy bohaterów. To filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Tegoroczna edycja wydarzenia to okazja do wspomnień. Dlatego w programie pojawią się najlepsze filmy z wcześniejszych edycji. Nie zabraknie też tytułów, które najbardziej poruszyły publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia sobie niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy.

W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata. Nie zabraknie niespodzianek. Projekcje rozpoczną się 16 października o godz. 16.00. Festiwal otworzy pokaz filmu pt. „Latający Holender”. Przybliża on postać zmarłego w tym roku redaktora Bohdana Sienkiewicza, dziennikarza, publicysty, twórcy najdłużej emitowanego na antenie programu poświęconego żeglarstwu.

Tego wieczoru zostaną zaprezentowane jeszcze dwa filmy. „O łodziach i braciach” – to opowieść o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa, prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów. Przez kilkadziesiąt lat projektowali i budowali oni jachty, których załogi sięgały po jedne z najważniejszych trofeów żeglarskich na świecie – Puchar Ameryki.

Program:

16 października w godz. 16.00-20.30:
„Latający Holender” (2009), 51 min,
„O łodziach i braciach” (1985), 55 min,
„Berserk w Antarktyce” (2000), 51 min,

17 października w godz. 16.00-20.30:
„Kapitan kapitanów” (1969), 25 min,
„W kilwaterze szkunera Zaca”, (1978-2005), 51 min,
„Gorycz zwycięstwa” (1981), 43 min.
„Przygody Dodo” (2015), 55 min.

Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc. Szczegółowy program oraz rezerwacje wejściówek na stronie www.jachtfilm.pl.

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami festiwalu są: miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

***

XI Ogólnopolskie Zawody Pływackie „Gdyńskie Delfinarium”


16 października na pływalni Akademickiego Centrum Sportu przy Akademii Marynarki Wojennej (ul. Komandora Jana Grudzińskiego 1) odbędą się XI Ogólnopolskie Zawody Pływackie „Gdyńskie Delfinarium”.

W zawodach organizowanych przez Klub Sportowy Delfin Gdynia weźmie udział wielu młodych zawodników z 25 klubów z całego kraju.
W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią wirusa COVID-19 tegoroczna edycja odbędzie się bez udziału publiczności. Można śledzić relację online na www.imprezylive.pl w godz. 9.30-13.00 (1. blok) oraz 15.30-19.00 (2. blok).

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad zawodami.
Zawody są współfinansowane ze środków miasta.

***

„Gra z mapą i kompasem”


16 października odbędzie się kolejna edycja popularnej wśród gdynian „Gry z mapą i kompasem” dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Tym razem uczestnicy zabawy spotkają się na Działkach Leśnych. Gracze będą mieli do wyboru trzy trasy: łatwą, średnią i trudną. Wybrany szlak muszą pokonać w godz. 9.00-13.00. Na mecie na zawodników czekają medale.

Miejsce startu: 54°30'50.8"N 18°31'25.2"E przy Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego. Koordynatorem jest Gdyńskie Centrum Sportu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

***

Spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

16 października w godz. 11.00-14.00 odbędzie się ostatni w tym roku spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Tym razem trasa poprowadzi od Wzgórza św. Maksymiliana i dalej malowniczymi ulicami Redłowa.

Trasa spaceru obejmie m.in. ul. Ujejskiego, Marszałka Focha, Legionów, Hetmańską, Kasztelańską, Wojewódzką, Gen. Hallera, Kaczewską.

Trasa spaceru poprowadzi przez obszar, który przed wojną został rozparcelowany z koncepcją zaprojektowania nowej, ekonomicznej dzielnicy mieszkaniowej z myślą głównie o klasie średniej Gdyni, w tym o urzędnikach, inżynierach i oficerach.

Powstała architektura kameralna, mieszkalno-ogrodowa, rozłożona na zachodnich stokach malowniczej Kępy Redłowskiej.
Wśród oryginalnych realizacji warto wymienić m.in. 28 domków zaprojektowanych przez Włodzimierza Prochaskę, Tadeusza Jędrzejewskiego i Stanisława Garlińskiego w ramach projektu Spółdzielni Budowy Mieszkań Ekonomicznych czy domy oficerskie przy ul. Kaczewskiej (proj. Wandy Boerner-Brzechffy).

Warto przyjrzeć się także kwartałowi ulic pomiędzy ul. Kopernika, Legionów i Hallera – tam właśnie pojawił się funkcjonalizm w wydaniu osiedla willowego, gdzie stoją zarówno domy według projektów seryjnych TBO (ul. Hetmańska i ul. Wojewódzka), jak i projekty indywidualne (willa S. Bilińskiego przy ul. Wojewódzkiej 4 czy willa B. Romańskiego przy ul. Kasztelańskiej 8).

Zbiórka uczestników przy kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40).

Spacer poprowadzi Robert Chrzanowski – historyk, badacz gdyńskiego modernizmu, certyfikowany przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Więcej na stronie modernizmgdyni.pl.

***

Międzykulturowe ognisko muzyczne na Checzy


Przystań Gdynia zaprasza do wspólnego spędzenia 15 października w Przystani Opata Hackiego 33 i na Checzy. 

15:00-16:30 Przystań Opata Hackiego 33 (1. piętro)
Jesienne napary. W kuchni Przystani przygotujemy rozgrzewające napoje i dyniowy syrop do kawy. Przygotowane napary możemy przetestować w praktyce na Checzy.

17:00-20:00 (Checz, Zamenhofa 17)
Ognisko, grill, wspólne granie i śpiewanie, międzykulturowa integracja.
Zapraszamy całe rodziny. Zachęcamy do wzięcia instrumentów muzycznych oraz jedzenia i napojów.