Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Medale i „Czas Gdyni” na podsumowanie 93. rocznicy

Uroczysta sesja to m.in. wręczenie medali im. E. Kwiatkowskiego. Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska z lauretami, fot. Karol Stańczak

Uroczysta sesja to m.in. wręczenie medali im. E. Kwiatkowskiego. Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska z lauretami, fot. Karol Stańczak

Za nami tradycyjna, urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni w uroczystej formie. W Teatrze Miejskim medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odebrało troje nowych laureatów, dodatkowo poznaliśmy wyróżnionych i zdobywców tegorocznego „Czasu Gdyni”. Tym samym minęły 93 lata, od kiedy Gdynia uzyskała miano miasta.

Weekend minął pod znakiem celebracji kolejnych urodzin Gdyni – 93. rocznicy nadania praw miejskich. To różne aktywności, począwszy od urodzinowej imprezy dla seniorów w Gdynia Arenie, przez wydarzenia związane z muzeami, miniaturową edycję Open House w gdyńskich kamienicach aż po oficjalne uroczystości i – na sam koniec – uroczystą sesję Rady Miasta.

Zwieńczenie obchodów 93. urodzin Gdyni to wyjątkowe spotkanie w Teatrze Miejskim, gdzie w gronie samorządowców i oficjeli corocznie poznajemy laureatów dwóch szczególnych nagród, podkreślających wkład poszczególnych osób i firm w rozwój miasta. Miasta, które w swej historii stało się słynne na cały kraj właśnie ze względu na tempo wprowadzanych zmian i wzrostu gospodarczego.



Medale dla zasłużonych gdynian


W tym roku poznaliśmy tradycyjnie troje nowych laureatów medalu im. Eugeniusza Kwiatowskiego. Przyznawany od 1993 roku medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu Gdyni oraz za rozsławianie jej imienia w kraju i na świecie. Do zacnego grona dołączyli:

  • Agata Witczak - dyrektor oddziału Thomson Reuters w Gdyni, jednego z największych pracodawców w mieście
  • Jerzy Miotke – ceniony działacz, m.in. były radny miasta Gdyni, przez cztery lata wiceprezydent ds. edukacji, służby zdrowia i spraw społecznych i wieloletni wiceprzewodniczący Rady Miasta
  • Piotr Gotowała – gdyński piekarz, kontynuujący rodzinny biznes sięgający do czasu początków miasta

- To wielki zaszczyt, że na uroczystej sesji Rady Miasta mogliśmy uhonorować tak niezwykłe postacie. Często żyją na co dzień pośród nas, ale realizują projekty niezwykłe, działają na rzecz mieszkańców, niosą dobro, realizują wielkie projekty inwestycyjne, stąd też szczególny charakter i oprawa, które nadajemy tej sesji. To także wyraz podziękowania wszystkich gdynian dla tych najwybitniejszych jednostek – mówił o laureatach medalu Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

„Czas Gdyni” dla tych, który zmieniają przestrzeń


Kolejne nagrody, które corocznie przyznaje gdyńska Rada Miasta to „Czas Gdyni”. Od 1995 roku trafiają w ręce autorów najciekawszych i najważniejszych inwestycji realizowanych w Gdyni. Samorząd dzięki nagrodzie śledzi na bieżąco nowe realizacje i docenia inwestorów za ich dokonania. Uhonorowani zostają też architekci, którzy swoją pracą wywierają istotny wpływ na wygląd nowej Gdyni.

Nagrodzeni i wyróżnieni w tegorocznej edycji "Czasu Gdyni", fot. Karol Stańczak

Z rąk prezydenta Gdyni i przewodniczącej Rady Miasta główne nagrody „Czasu Gdyni” za najlepszą inwestycję 2018 roku odebrali inwestorzy odpowiedzialni za zespół zabudowy biurowej przy ulicy Sportowej 8, Sportowa Centrum Spółka z o. o.

Za ten sam projekt nagrodzeni zostali też architekci: Pracownia FORT TARGOWSKI, arch. Wojciech Targowski i arch. Mateusz Targowski. Dodatkowo wręczono trzy wyróżnienia.

Oto wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w tegorocznej edycji nagrody „Czas Gdyni”:


  • Nagroda Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2018 „Czas Gdyni” dla firmy Sportowa Centrum Spółka z o. o. za zespół zabudowy biurowej przy ulicy Sportowej 8 w Gdyni oraz dla Pracowni FORT TARGOWSKI arch. Wojciecha Targowskiego i arch. Mateusza Targowskiego
Zlokalizowany przy ważnych ciągach komunikacyjnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym prestiżowy budynek stanowi jeną z wizytówek dynamicznego wzrostu Gdyni. Krajowa magistrala kolejowa, kolej metropolitalna i miejska oraz trasy komunikacji samochodowej o znaczeniu ponadregionalnym stanowią dogodny punkt obserwacji zmian w pejzażu rozwijającego się miasta.

Architektura budynku stanowi odniesienie do tradycji gdyńskiego modernizmu.Osadzona na cofniętym przyziemiu, prosta i lekka bryła unosi się nad płaszczyzną terenu. Ukształtowany na rzucie półkola, północny kraniec budynku przechodzi płynnie w łuki fasad, których miękkie krzywizny podkreśla charakterystyczna dla Gdyni pozioma artykulacja elewacji. Poziomy rytm fasad zaznacza dodatkowo nocna iluminacja, która podobnie jak kolorystyka elewacji, monochromatyczną bielą kontynuuje kolorystykę „białego miasta”.

  • Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2018 „Czas Gdyni” dla firmy Oskar Kaszyński Studio Panika za studio filmowe przy ulicy Chwaszczyńskiej 198 B w Gdyni oraz dla firmy MAARTE za projekt
Jest to jedyne studio filmowe w północnej Polsce, odwiedzają je filmowcy z całej Europy. Studio ma ciekawą, nowoczesną bryłę, spełniającą jednocześnie wymogi studia filmowego, np. bardzo dużą wysokość hali zdjęciowej, brak okien w części hali zdjęciowej.

  • Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2018 „Czas Gdyni” dla firmy Euro Styl Spółka z o. o. VIRIDIS Spółka Komandytowa za budynki mieszkalne wielorodzinne przy ulicy Janiny Porazińskiej 1 i 16 w Gdyni oraz dla Pani arch. Karoliny Karczewskiej i Działu Projektowania Euro Styl S. A.
Viridis to wyjątkowa inwestycja położona na Karwinach, na działce otoczonej prawie ze wszystkich stron sosnowym lasem. Proces sprzedaży lokali w tak malowniczej, ale i odsuniętej od bezpośredniego centrum lokalizacji wymaga aktywnej promocji obiektu na skalę lokalną i regionalną, zaś te działania w sposób bezpośredni wiążą się z promowaniem miasta w całym regionie.

Osiedle cechuje nowoczesna architektura nawiązująca bryłą oraz kolorystyką do najlepszych modernistycznych tradycji. Jego wygląd wpisuje się w nowoczesny i stylowy wizerunek Gdyni. Duża ilość elementów o strukturze drewna, takich jak fragmenty elewacji czy wiaty śmietnikowe, współgrają z pełnym zieleni otoczeniem osiedla i wpisują się w zabudowę dzielnicy. Wnętrza części wspólnych inwestycji zostały zrealizowane na podstawie indywidualnego projektu uwzględniającego architekturę, charakterystyczne cechy i nazwę osiedla.

  • Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2018 „Czas Gdyni” dla firmy AB INWESTOR Andrzej Boczek, inwestora budynku mieszkalnego wielorodzinnego „Batorego 7” przy ulicy Batorego w Gdyni oraz dla Pani arch. Wiesławy Martyńskiej – Ostrowskiej i zespołu za projekt.
Inwestycja zlokalizowana ścisłym centrum Gdyni jest jedną z wizytówek „Nowej Gdyni”. Pokazuje, że możliwe jest połączenie historii ze współczesnością. Architektura nawiązująca do gdyńskiego modernizmu. Zaokrąglenia i biała fasada budynku to hołd dla budowniczych przedwojennej Gdyni. Inwestor wykonał bardzo drogie i rzadko spotykane gięte przeszklenia w budynku, co dodatkowo podkreśla linie elewacji nawiązującą do morskich fal.


Gdynia nie zwalnia tempa


Urodzinowa sesja to także liczne gratulacje, podziękowania i życzenia płynące w stronę Gdyni od jej sympatyków i przyjaciół. To też okazja do przypomnienia kierunków rozwoju i celów, które za rok mają przynieść kolejne owocne podsumowania tego, co zmienia się w mieście.

- Mamy bardzo ambitny program na kolejnych pięć lat. Wielkie inwestycje i wielkie działania, zarówno takie o charakterze ogólnomiejskim, jak i w dzielnicach. Chcemy, by szanse i jakość życia w poszczególnych częściach Gdyni były równe. Wielka determinacja, żeby mierzyć się z najtrudniejszymi obszarami, projektami rewitalizacji, polityką społeczną, polityką senioralną, rodzinną czy dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami. To wszystko działania, które widzą człowieka w centrum. Chcemy, by Gdynia była coraz bardziej nowoczesna, ale by przede wszystkim człowiek stał się symbolem jakości życia i tego, że warto w Gdyni żyć – wyjaśnił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.02.2019 20:54
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2019 22:15
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze