Co nowego

Metropolia z poparciem Senatu RP

Projekt ustawy o związku metropolitalnym na Pomorzu zaakceptowały senackie komisje, fot. senat.gov.pl

Projekt ustawy o związku metropolitalnym na Pomorzu zaakceptowały senackie komisje, fot. senat.gov.pl

O tym, jak istotne dla całego Pomorza jest funkcjonowanie metropolii przekonywali senatorów przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Senackie komisje poparły inicjatywę pomorskich samorządowców i przyjęły projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, co jest pierwszym krokiem do sformalizowania lokalnej współpracy i pozyskania dodatkowych środków.

W czwartek, 30 lipca delegacja Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot wzięła udział w posiedzeniu senackich komisji. Samorządowcy pojechali do Warszawy z jasnym celem: przekonać senatorów, że ustawa metropolitalna dotycząca Trójmiasta oraz okolic jest niezbędna i może przyspieszyć wspólny rozwój całego regionu.

Udało się. Połączona Komisja Ustawodawcza z Komisją Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej niemal jednogłośnie przyjęły projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Tym samym może rozpocząć się dalsza ścieżka formalna. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy, powstanie związku może pozytywnie wpłynąć np. na wspólną politykę komunikacyjną i wprowadzenie w życie wspólnego biletu metropolitalnego.



- To bardzo ważny krok w drodze do wzmocnienia metropolii, którą jesteśmy de facto od dawna. Od wielu lat jednym głosem mówimy o potrzebie ustawy metropolitalnej, która jest niezbędnym narzędziem do formalizacji i zacieśnienia istniejącej współpracy, która da nam przede wszystkim stałe, dodatkowe fundusze na poprawę jakości życia mieszkańców w regionie z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Wszyscy wiemy, jak ogromne korzyści niesie taka kooperacja w ramach metropolii, wzmacniając konkurencyjną pozycję i przyczyniając się do rozwoju całego regionu. Przyjęcie ustawy metropolitalnej będzie dopełnieniem dotychczasowej współpracy, małych i dużych samorządów Pomorza – komentuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji,

Przypomnijmy, że do tej pory samorządy z Pomorza współpracowały właśnie w ramach stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, które zrzesza w tej chwili 57 samorządów, a wymierne korzyści dla miast i gmin z regionu przynosiły przede wszystkim Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, z których korzyści czerpią nie tylko inwestujące gminy, ale mieszkańcy całej aglomeracji.

Utworzenie oficjalnego związku metropolitalnego to kolejny krok do skutecznej współpracy. Oznacza nowe kompetencje. Uchwalenie ustawy przez Parlament RP dałoby pomorskiej metropolii możliwość dysponowania dodatkowymi środkami na wspólne zadania, które sięgnęłyby wysokości 5% z podatku PIT mieszkańców tego obszaru – aktualnie te pieniądze trafiają do budżetu państwa. Do tej pory polskie władze powołały tylko jeden związek metropolitalny w kraju – Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która funkcjonuje od 2017 roku.

Poniżej udostępniona przez Senat RP transmisja z posiedzenia komisji:




Pozytywne głosowanie w senackich komisjach i przyjęcie projektu ustawy o pomorskiej metropolii sprawi, że trafi on pod prace całego Senatu. Gdy senatorzy poprą projekt, następnym etapem będzie skierowanie go do Sejmu RP.

  • ikonaOpublikowano: 31.07.2020 14:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.07.2020 15:12
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze