Co nowego

Modernizm w architekturze przemysłowej i portowej

8. konferencja naukowa

8. konferencja naukowa "Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni" w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

W PPNT rozpoczęła się 8. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Program tegorocznej edycji koncentruje się na modernistycznej architekturze przemysłowej i portowej. Impreza potrwa do soboty i można ją śledzić na żywo w sieci.


Tematem powracającej po dwóch latach konferencji organizowanej przez Miasto Gdynia we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej jest „Architektura przemysłowa, portowa i miejska XX wieku”. Sesje w Gdyni są organizowane od 2007 roku i są obecnie najważniejszym w Polsce, cyklicznym wydarzeniem o tej tematyce. Od 2014 roku patronuje im Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pokłosiem każdej konferencji jest recenzowana książka „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”, będąca podsumowaniem kolejnych edycji wydarzenia. Każdy kolejny tom wydawnictwa cieszy się wielkim powodzeniem wśród naukowców, studentów i pasjonatów modernizmu.

- Bardzo się cieszę, że odbywająca się już po raz ósmy konferencja ma bardzo wysoką pozycję i wartość w debacie ekspertów w wymiarze europejskim. To miejsce spotkania ludzi, którzy poświęcają swoją pasję jakże bliskiej Gdyni idei – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który otworzył konferencję i przywitał w imieniu organizatorów gości. - Ostatnie lata to bez wątpienia odkrycie w wymiarze europejskim, nawet światowym, wartości modernizmu. To nie tylko dyskusja o polskich miastach, ale dyskusja o miastach europejskich i światowych, które budują swoją markę, przywracając detal architektoniczny, przywracając świadomość tego, że modernizm był i jest nadal wyrazem nowoczesności miasta, że jest zamysłem o tym, jak planować nowocześnie budynek, ale też jak harmonijnie kształtować strukturę miejską.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, fot. Przemysław Kozłowski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, fot. Przemysław Kozłowski
Wykład inauguracyjny „Ochrona Dziedzictwa Przemysłowego” wygłosił dr hab. inż. arch. Piotr Gerber, Prof. PWr, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, który przybliżył historię architektury przemysłowej związaną nierozłącznie z rewolucją przemysłową i wynalezieniem maszyny parowej. Profesor Gerber omówił także m.in. kryteria ochrony zabytków techniki, takie jak: okres powstania, częstość występowania, znaczenie zastosowanych rozwiązań dla dla rozwoju techniki i przemysłu, wpływ na rozwój gospodarczy miejscowości i regionu, wagę zastosowanych rozwiązań technicznych, stan zachowania, autentyczność, czytelność procesu produkcji oraz wartości estetyczne.

W trakcie trzech dni konferencji uczestnicy zwrócą uwagę nie tylko na modernistyczną architekturę przemysłową i portową ale również związaną z infrastrukturą sieciową, jak np. elektrownie, stacje pomp, kotłownie czy budynki kolejowe. Przybliżone zostaną także sylwetki architektów specjalizujących się w projektowaniu tego typu obiektów.

Zaplanowano sesje poświęcone takim tematom jak: architektura w Centralnym Okręgu Przemysłowym - poświęcona zarówno obiektom przemysłowym, jak i towarzyszącej im architekturze mieszkaniowej czy usługowej; czy wybitnym polskim architektom - modernistom, tworzącym w różnych miejscach w Polsce, ale którzy zostawili swój ślad w Gdyni.

Wykład inauguracyjny „Ochrona Dziedzictwa Przemysłowego” wygłosił dr hab. inż. arch. Piotr Gerber. Fot. Przemysław Kozłowski
Wykład inauguracyjny „Ochrona Dziedzictwa Przemysłowego” wygłosił dr hab. inż. arch. Piotr Gerber. Fot. Przemysław Kozłowski
Na konferencji nie może oczywiście zabraknąć sesji poświęconej gdyńskiemu portowi, w którym powstało kilka wybitnych budynków w nurcie modernizmu. Przybliży ją m.in. wykład „Budowa portu w Gdyni i jej koncepcje w latach 1920-1939” prof. dr hab. inż. arch. Marii Jolanty Sołtysik, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.

- Właściwie aż dziw, że port, który jest źródłem Gdyni, jest właściwie tematem dopiero 8. konferencji, bo przecież bez tego portu nie byłoby Gdyni. A spojrzenie na rozwój portu wcale nie jest takie proste. Dlatego, że np. archiwa portowe zaginęły. Polska jest nieszczęśliwym krajem jeżeli chodzi o archiwa. A jeżeli nie ma archiwów, to nie ma historii, no bo na czym można się oprzeć? Wojna tutaj była okrutna i odtwarzamy ciągle, próbujemy dotykać tych rzeczy. A architektura portowa znika. I to chcemy uświadamiać - to co straciliśmy i to co jeszcze jest i nie chcemy dopuścić, żeby zostało stracone – mówi Profesor Maria Sołtysik i dodaje jakie znaczenie ma konferencja. - Przede wszystkim przynosi świadomość, czym jest modernizm. Że to jest epoka, która właściwie jest już zamknięta, szczególnie ten modernizm międzywojenny. Ale jednak ta współczesna architektura czerpie z modernizmu tak mocno, że dla laika jest nierozróżnialna po prostu. I że jeżeli coś tracimy, to tracimy na zawsze i tego się po prostu nie da odtworzyć. No oczywiście konferencja to jest też bodziec do badań. Ciągle archiwa są właściwie jeszcze do spenetrowania. Jest co robić dla historyków. No i bardzo fajnie jeżeli młodzi ludzie, studenci, od razu widzą, jakie jest pole i za co powinni się brać.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Profesor maria Jolanta Sołtysik. Fot. Przemysław Kozłowski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Profesor Maria Jolanta Sołtysik. Fot. Przemysław Kozłowski
Konferencji towarzyszy pokonkursowa wystawa fotografii "Gdyński Modernizm w Obiektywie 2021".

Konferencja odbywa się w formie stacjonarnej w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, ale można ją śledzić także na żywo online na kanale YouTube Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Z programem konferencji można zapoznać się na stronie gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.09.2021 16:15
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.09.2021 16:23
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze