Co nowego

Morski rarytas dla filatelistów

Wyjątkowa seria „Polskie transatlantyki” powinna ucieszyć nie tylko filatelistów, ale i miłośników żeglugi, fot. Poczta Polska / mat. prasowe

Wyjątkowa seria „Polskie transatlantyki” powinna ucieszyć nie tylko filatelistów, ale i miłośników żeglugi, fot. Poczta Polska / mat. prasowe

Zapaleni filateliści, którzy swoją pasję do kolekcjonowania znaczków pocztowych łączą z uwielbieniem dla Gdyni i morskich podróży, nie mogą tego przegapić! Poczta Polska wypuściła serię limitowanych znaczków „Polskie transatlantyki”. To idealny moment na uzupełnienie kolekcji o egzemplarze z „Polonią”, „Kościuszką” czy „Pułaskim”.


Chociaż filatelistyka od lat angażuje setki osób na całym świecie w kolekcjonowanie rzadkich znaczków pocztowych, to nie trzeba być zapalonym hobbystą, żeby docenić nową serię z transatlantykami. Poczta Polska zrobiła niespodziankę wszystkim miłośnikom historycznej żeglugi, wprowadzając do obiegu nową serię zatytułowaną „Polskie transatlantyki”.

Znaczki z historycznymi statkami


W jaki sposób lepiej podkreślić charakter np. wakacyjnej pocztówki wysyłanej z Gdyni do najbliższych, jeśli nie znaczkiem z transatlantykami, które przez lata były chlubą powstającego portowego miasta? Wizerunki słynnych statków pasażerskich, które w dwudziestoleciu międzywojennym były oknem na świat polskiej ludności i pozwalały pokonać Atlantyk, widnieją na serii znaczków, którą można kupić w całym kraju od piątku, 23 lipca.

To trzy wzory znaczków pocztowych, z czego każdy prezentuje inny rozdział historii polskiej żeglugi transatlantyckiej. Ci, którzy chcą uzupełnić klasery o wzory z gdyńskim akcentem, powinni się jednak spieszyć. Wypuszczono jedynie po 140 tys. sztuk każdego ze znaczków.

Autorką projektów jest artystka plastyk Marzanna Dąbrowska, a same statki namalował marynista Adam Werka. Każdy ze znaczków jest warty 3,30 zł. Zostały wykonane techniką offsetową i są sprzedawane w arkuszach po 6 sztuk.

„Polonia”, „Kościuszko” i „Pułaski”


Pierwszy z gdyńskich akcentów w nowej serii znaczków to transatlantyk SS „Polonia” – parowiec, który powstał w 1910 roku w szkockim Glasgow. Do Polski trafił w 1930 roku i początkowo korzystało z niego Polskie Transatlantyckie Towarzystwo Okrętowe (PTTO), a następnie, od października 1934 roku, Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA. „Polonia” obsługiwała linię Gdynia-Kopenhaga-Halifax-Nowy Jork, a od roku 1933 tzw. linię palestyńską, kursującą na trasie Konstanca-Stambuł-Jafa-Hajfa-Pireus-Stambuł-Konstanca.

Kolejny ze słynnych transatlantyków to SS „Kościuszko”, który trafił do Polskiego Transatlantyckiego Towarzystwa Okrętowego w 1930 roku. Pływał na kilku liniach: nowojorskiej, palestyńskiej i południowoamerykańskiej oraz jako wycieczkowiec. W przededniu wybuchu II wojny światowej został skierowany do Wielkiej Brytanii, a w 1941 roku trafił pod banderę polskiej Marynarki Wojennej, gdzie służył jako transportowiec wojska, biorąc udział m.in. w lądowaniu na Sycylii.

Listę „Polskich transatlantyków” uwiecznionych na zamówienie Poczty Polskiej zamyka SS „Pułaski”, który pod polską banderą pływał od 1930 roku na trasie Gdynia-Nowy Jork. W 1932 roku parowiec przewiózł polską ekipę olimpijską na igrzyska w Los Angeles. Od 1936 roku jednostkę przekierowano na trasę Gdynia-Buenos Aires. Po wybuchu II wojny światowej na jego pokładzie polscy żołnierze byli przerzucani do Francji, gdzie mogli dołączyć do formowanej tam ojczystej armii i dalej walczyć u boku aliantów.

To nie wszystko – Poczta Polska uzupełniła serię tematycznymi kopertami pierwszego dnia obiegu – przedstawiono na nich poszczególne statki w obrazach Adama Werki w szacie wojennej oraz ich szkice autorstwa Marka Twardowskiego.

Przypomnijmy, że historię polskiej oceanicznej żeglugi pasażerskiej tworzyło łącznie dziewięć transatlantyków, na których pokładach pracowało kilkanaście tysięcy marynarzy i oficerów.

Poczta Polska chce kontynuować serię i w najbliższych latach zamierza uwiecznić na znaczkach pocztowych także pozostałych 6 statków, które podczas swoich rejsów pokonywały Atlantyk: „Piłsudskiego”, „Batorego”, „Sobieskiego”, „Chrobrego”, „Jagiełłę” oraz „Stefana Batorego”.

  • ikonaOpublikowano: 26.07.2021 15:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.07.2021 21:28
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze