Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Paweł Sitkiewicz – kategoria esej

Paweł Sitkiewicz  jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. materiały prasowe

Paweł Sitkiewicz jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. materiały prasowe

Do kogo w tym roku powędruje Gdyńska Kostka Literacka? Wszystko stanie się jasne pod koniec sierpnia. Wtedy odbędzie się finał 15. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Wyróżnienia są przyznawane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Od środy, 5 sierpnia, prezentujemy sylwetki tegorocznych nominowanych. Tym razem Paweł Sitkiewicz, który walczy o nagrodę za najlepszy esej. 
 
Paweł Sitkiewicz to czwarty, obok Michała Milczarka, Pawła Piotra Reszki i Agaty Sikory, nominowany w kategorii esej. Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA doceniła go za książkę „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”. Jak podkreśliło jury: „To sążnisty esej o kinie, opowiadający żywym i nieżargonowym językiem o narodzinach polskiego przemysłu filmowego”. Autor opisuje w nim m.in. dlaczego sale kinowe się zapełniały. Dla jednych były oknem na świat, dla drugich szkołą życia. Niektóre urządzano w barakach czy wagonach kolejowych. Inne mieściły się w wielkich salach pełnych antycznych kolumn. Książka ta to również kopalnia wiedzy o rytuałach publiczności, ale nie tylko. Dowiemy się z niej więcej np. o emocjach, jakie budziło kino.

O autorze

fot. materiały prasowe
 
Paweł Sitkiewicz - filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: „Małe wielkie kino”, „Polska szkoła animacji” oraz „Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce”. Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci.


 

O książce

fot. materiały prasowe 
Wyjściu do kina w przedwojennej Polsce towarzyszyła szeroka skala emocji – od łez wzruszenia po strach o zdrowie i życie. Rytuały publiczności tworzyły często spektakl ciekawszy od filmu. Pełen niespodzianek i zwrotów akcji. Z kolei kino odgrywało więcej ról niż obecnie. Było parkiem rozrywki, ale jednocześnie świątynią sztuki, szkołą życia, trybuną polityczną, oknem na świat, miejscem spotkań towarzyskich i erotycznych, laboratorium przemian obyczajowych, symulatorem doznań niedostępnych w codziennej egzystencji, gabinetem lekarskim dla ludzi zmęczonych Wielkim Kryzysem, lecz również domem publicznym, areną przestępstw i tragedii. Kinomania nie była niewinną formą spędzania wolnego czasu. Po skończonej projekcji widzowie wracali bowiem do domu zarażeni gorączką filmową. Chorobą, która odmieniła XX wiek. O tym wszystkim traktuje „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.
 
Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej odbędzie się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W niedzielę, 9 sierpnia, zaprezentujemy sylwetkę ostatniego autora nominowanego w kategorii esej.

ikona

Zobacz także

Najnowsze