Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Tomasz Bąk – kategoria poezja

Tomasz Bąk jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

Tomasz Bąk jest nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja // fot. materiały prasowe

Laureatów tegorocznej 15. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy 28 sierpnia, podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Muzeum Emigracji. Wyróżnienia zostaną przyznane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. W każdej z nich o zwycięstwo walczy pięciu autorów. W ubiegłym tygodniu przedstawiliśmy sylwetki zakwalifikowanych do finału eseistów. Teraz przyszła kolej na prezentację nominowanych w kategorii poezja. Na początek Tomasz Bąk i jego „Bailout”.

W tegorocznej edycji konkursu to właśnie poezja wysunęła się na czoło wszystkich kategorii. Zgłoszono do niej najwięcej, bo aż 193 tytuły. Spośród nich wybrano pięć, które trafiły do finału. Na liście nominowanych znalazł się „Bailout” Tomasza Bąka. Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA nazwała książkę wizyjną, a autora określiła mianem: „rodzimego Ginsberga ery późnego kapitalizmu”. Tytułowy bailout to pomoc finansowa dla przedsiębiorstwa zagrożonego upadkiem. Książka ukazuje, że pod ekonomicznym żargonem nie ukrywa się kapitał, a pustka.

O autorze

Tomasz Bąk // fot. materiały prasowe

Tomasz Bąk – autor trzech książek z wierszami i jednoaktówki „Katedra”. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut za tom „Kanada” oraz Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka za tom „Utylizacja. Pęta miast”. Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.



O książce

Okładka książki "Bailout" // fot. materiały prasowe

„Bailout” to poemat postpoetycki. Nie przynosi ogólnej krytyki pieniężnego rozumu, obraca się jednak z rozmachem w środowisku naturalnym współczesnych machinacji systemu, z jego globalnie panującą inżynierią finansową, która przesądza o tym, jak z dnia na dzień żyjemy. Kryzys 2007–2010, okolicznościowa pobudka utworu, wywołuje szereg „wstrząsów wtórnych” – reperkusji, spostrzeżeń i refleksji, które przybliżają „obłędny taniec alchemicznych upiorów” (jak ruch w interesie samego pieniądza widział Marks).

Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii poezja odbędzie się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

We wtorek, 11 sierpnia, zaprezentujemy kolejnego finalistę w kategorii poezja.

  • ikonaOpublikowano: 10.08.2020 12:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.08.2020 15:33
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze