Co nowego

Nowy, ekologiczny budynek dla „Marszewa”

fot. Marcin Mielewski

fot. Marcin Mielewski

W Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni pnie się w górę nowy budynek wielofunkcyjny. Bryła powstaje w myśl projektu, który zwyciężył w konkursie architektonicznym. Jego celem było wprowadzenie w istniejący obszar ogrodu zabudowy szanującej leśny pejzaż. Widać już pierwsze efekty. Budowla nabiera kształtu – postawiono ściany i dach, które w całości wykonano z drewna.


 Na placu budowy wyraźnie zarysowała się już konstrukcja budowli.

– Ogród botaniczny w Marszewie pełni ważną funkcję i zajmuje istotne miejsce na mapie edukacyjnej Gdyni. Od lat współpracujemy z nadleśnictwem. Mamy porozumienie, w którego ramach odbywają się tutaj zajęcia dla uczniów gdyńskich szkół. Cieszy mnie to, że spotykamy się przy nowym obiekcie. Jego projekt wybrano wiele lat temu, bo w konkursie, który zorganizowano w 2015 roku. Realizacja inwestycji potrwała długo z przyczyn niezależnych od nadleśnictwa. Cieszy mnie to, że się udało i w tej chwili powstaje nowy obiekt, który zwiększa potencjał tego miejsca. Ponadto warto podkreślić, że inwestycja jest realizowana w proekologicznej technologii. Jest także ładna, a to nie bez znaczenia. Myślę, że ten obiekt, jego urok będzie dodatkowo przyciągał tutaj gdynian, mieszkańców metropolii i turystów. Gratulujemy nadleśnictwu i na pewno będziemy dalej współpracować i prowadzić wspólne działania proklimatyczne, proekologiczne, proleśne – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.



Budynek powstaje w innowacyjnej na polską skalę technologii. „Cross laminated timber” lub w skrócie CLT – bo tak brzmi jej nazwa – oznacza drewno klejone krzyżowo. Pozwala ona przygotować wielkoformatowe elementy budowlane, które wytrzymałością dorównują stali. Stworzone w ten sposób obiekty są bardziej ognioodporne i zachowują doskonałe warunki termiczne. CLT to nowoczesna technologia, która odpowiada na zachodzące zmiany klimatyczne. Drewno jest naturalnym i ekologicznym surowcem, w odróżnieniu od często stosowanego betonu, który przyczynia się do znacznej produkcji dwutlenku węgla i po części odpowiada za globalne ocieplenie. Technologię krzyżowo klejonego drewna szeroko stosuje się w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Austrii czy Kanadzie.

– Ta technologia zapewnia nam nie tylko doskonałą izolacyjność cieplną i doskonałą ognioodporność. Przede wszystkim jest cztery razy lżejsza niż jakakolwiek technologia tradycyjna – żelbetowa czy w konstrukcji stalowej – mówi Tomasz Brzeziński z firmy TB Invest, która jest głównym wykonawcą inwestycji.

– Jeżeli chodzi o aspekt ekologiczny, ta inwestycja na pewno niesie mniejszy ślad węglowy z tytułu zastosowanych technologii. Nie mamy tu tradycyjnego budownictwa opartego na standardowych materiałach, takich jak beton, stal czy wszelkiego rodzaju ceramika. Główne elementy konstrukcyjne to elementy drewniane, czyli naturalne. Nie są one wytwarzane w wielkich fabrykach, które pochłaniają tony ropy, energii elektrycznej – dodaje Stanisław Kujawski z TB Invest.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni na placu budowy // fot. Magdalena Czernek

Powstający budynek będzie wielofunkcyjny. Będzie mieć dwie kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie łącznie 321 m2. Na tej przestrzeni znajdą się m.in.: ogólnodostępna sala wystawowa, punkt informacyjny, sala integracyjna dla odwiedzających oraz pomieszczenia administracyjne ogrodu. Budowlę podzielono na dwa skrzydła połączone łącznikiem. Całość pokryje odważna czerń opalonego drewna.

Inwestycja pozwoli poszerzyć ofertę Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”. Dzięki nowemu budynkowi ogród będzie mógł przyjąć większą niż dotychczas liczbę gości, co jest niezwykle ważne z uwagi na rosnącą popularność tego miejsca. Tylko w 2019 roku z jego oferty edukacyjnej skorzystało ok. 10 000 osób.

– Rosnące zapotrzebowanie na edukację leśną spowodowało, że musieliśmy stworzyć coś nowego. Właściwie od pięciu lat walczyliśmy, żeby ten obiekt powstał. Mamy za sobą pierwszy etap budowy obiektu wielofunkcyjnego. Będzie on pełnił rolę edukacyjną, promocyjną, ekspozycyjną i administracyjną. Jest to przede wszystkim innowacyjna i nowoczesna technologia budownictwa z drewna – mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.

Projekt budynku przygotowano w krakowskiej pracowni „Gierbienis + Poklewski”. Wyłoniono go w konkursie zorganizowanym przez Nadleśnictwo Gdańsk. Inwestycja jest realizowana ze środków nadleśnictwa i funduszu leśnego Lasów Państwowych. Jej koszt to blisko 7 mln zł brutto. Planowany termin realizacji to koniec listopada 2022 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.09.2021 16:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.10.2021 12:51
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze