Co nowego

Orszak św. Łucji zawitał do Gdyni

Orszak św. Łucji zawitał do Gdyni  // fot. Marta Jaszczerska-Zawadzka

Orszak św. Łucji zawitał do Gdyni // fot. Marta Jaszczerska-Zawadzka

13 grudnia tradycyjnie, już po raz 28. korytarze gdyńskiego magistratu rozświetliła procesja dziewcząt i chłopców w białych szatach niosących świece. Prowadziła je św. Łucja, patronka światła. To uczniowie II LO, którzy kultywują pochodzącą ze Szwecji tradycję.

Kult św. Łucji pochodzi z Włoch, jednak najbardziej okazałą oprawę ma w Szwecji, gdzie 13 grudnia organizowane są procesje na cześć patronki. Data ta symbolizuje wydłużający się dzień, w którym św. Łucja przychodzi ze światłem i je rozdaje. Dziewczęta ubrane w białe suknie ze świecami w dłoniach przemierzają ulicę. Świątecznemu orszakowi przewodzi ubrana w koronę św. Łucja. Dla Szwedów jest to bardzo ważne święto, obchodzone z niemalże taką powagą jak Boże Narodzenie.

- W Szwecji 13 grudnia rano we wszystkich możliwych instytucjach państwowych i prywatnych, w szkołach i na ulicach można spotkać procesje św. Łucji śpiewające szwedzkie kolędy, rozdające pierniczki i kawę – mówi Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka prowadząca koło języka szwedzkiego w II LO.



Gdynia też obchodzi dzień św. Łucji. Biały orszak przemierzył korytarze urzędu, śpiewając kolędę Santa Lucia. Przywitał go prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydenci Katarzyna Gruszecka-Spychała i Marek Łucyk oraz Rafał Klajnert, sekretarz urzędu.
 
- Wymiana między uczniami II Liceum Ogólnokształcącego, a szkołą afChapman w Karlskronie trwa już 28. rok. Jest to najstarsza wymiana w Gdyni. W naszej szkole bardzo prestiżowo traktowana i ciesząca się niesłabnącym powodzeniem. Wspomagana przez Urząd Miasta. W szkole działa również koło języka szwedzkiego, gdzie młodzież ma okazję poznać troszkę bliżej kulturę, tradycję, historię Szwecji – tłumaczy Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka prowadząca koło języka szwedzkiego w II LO.
 
Św. Łucja pochodziła z rzymskiej rodziny z Syrakuz. We wczesnej młodości złożyła śluby czystości. Kilka lat później, kiedy rodzina zaaranżowała jej ślub, ta odmówiła. Niedoszły narzeczony doniósł władzom, że dziewczyna jest chrześcijanką. Łucja nie wyparła się swojej wiary, za co została ścięta w 304 r. za panowania cesarza Dioklecjana. Św. Łucja jest czczona, jako męczennica w kościele katolickim i prawosławnym.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.12.2019 13:24
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.12.2019 14:07
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona

Najnowsze