Co nowego

Polanka Redłowska – ulubiona zielona przestrzeń w Gdyni

Piknik Miejskich Klubów Seniora na Polance Redłowskiej, zdjęcie archiwalne. Fot. Aleksander Trafas

Piknik Miejskich Klubów Seniora na Polance Redłowskiej, zdjęcie archiwalne. Fot. Aleksander Trafas

Zakończył się plebiscyt Gazety Wyborczej „Supermiasta i Superregiony 2022” na ulubione zielone przestrzenie w miastach i regionach. W Gdyni najpopularniejsza okazała się Polanka Redłowska, w Sopocie park Północny, w Gdańsk park Oruński, a w województwie pomorskim – Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Dwa tygodnie temu zachęcaliśmy mieszkańców do gry w zielone – udziału w plebiscycie lokalnych redakcji Gazety Wyborczej i portalu wyborcza.pl, którego Gdynia jest partnerem, i który miał wyłonić najcenniejsze zdaniem mieszkańców zielone skarby Trójmiasta i województwa pomorskiego. Znamy już wyniki głosowania – w Gdyni największą popularnością cieszy się Polanka Redłowska, która wyprzedziła Promenadę Królowej Marysieńki i Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.

- Unikat w skali kraju. Polanka Redłowska to wielka nadmorska polana otoczona lasami, od dziesięcioleci ulubione miejsce spacerów i pikników mieszkańców Gdyni – czytamy na wyborcza.pl. - Walory rekreacyjne Polanki Redłowskiej dostrzeżono już w latach 20. XX w., kiedy podjęto decyzję o budowie stadionu i kortów tenisowych. Wtedy teren był bardzo rozległy, z jednej strony las, z drugiej wille Kamiennej Góry, które sięgały aż do ul. Ejsmonda, ale najważniejszy był panoramiczny widok na zatokę. Po wojnie powstał tu otwarty basen pływacki, który zamknięto w latach 80.

W planach na części Polanki Redłowskiej miał powstać hotel, jednak miłość mieszkańców do tej zielonej przestrzeni okazała się tak wielka, że prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zdecydował o pozostawieniu jej wyłącznie jako miejsca rekreacji dla mieszkańców. Kolejnym krokiem, nad postawieniem którego trwa dyskusja, będzie uporządkowanie tego miejsca, by jeszcze lepiej służyło gdynianom i gościom.

I taki też jest kolejny etap akcji „Supermiasta i Superregiony” – debata redakcji Wyborczej z mieszkańcami, samorządowcami i aktywistami na temat tego, co w naszym otoczeniu jest najważniejsze – jakie jest znaczenie wybranych obszarów zielonych w kontekście ekologii i ochrony klimatu i jakie jest ich znaczenie dla jakości życia.

W Gdańsku w plebiscycie zwyciężył park Oruński, tuż za nim znalazły się park Oliwski i park im. Ronalda Reagana. Najpopularniejszym zielonym miejscem w Sopocie okazał się park Północny, choć wysoko ocenione zostały również Rezerwat Zajęcze Wzgórze i Opera Leśna. W województwie pomorskim na pierwszym miejscu znalazł się Trójmiejski Park Krajobrazowy, a tuż za nim Rezerwat Beka oraz Słowiński Park Narodowy.

- Mało która aglomeracja dostała w prezencie od natury tak rozległe zielone płuca. Trójmiejski Park Krajobrazowy tworzy ponad 19 tys. ha lasów od Gdańska przez Sopot i Gdynię po Rumię i Redę. Ma dziesięć rezerwatów przyrody, prawie 170 pomników przyrody i dwa obszary Natura 2000. Tu można spotkać florę występującą w górach, m.in. podrzenia żebrowca i tojada dzióbatego – informuje Gazeta Wyborcza. - TPK leży blisko sercu mieszkańców Trójmiasta. Choć park to też las gospodarczy gdańskiego nadleśnictwa, to prawie każda wycinka w tym miejscu budzi ich protesty. Stąd regularne postulaty o ściślejszą ochronę parku.



  • ikonaOpublikowano: 06.06.2022 14:12
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.06.2022 14:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze