Co nowego

„Pomoc domowa” – słynna farsa na gdyńskiej scenie

Trwają przygotowania do premiery „Pomocy domowej” Marca Camolettiego // fot. Magdalena Czernek

Trwają przygotowania do premiery „Pomocy domowej” Marca Camolettiego // fot. Magdalena Czernek

To jedna z najzabawniejszych komedii omyłek, które można zobaczyć na teatralnych deskach. Spektakl święcił już triumfy na wielu europejskich i polskich scenach. Teraz przyszedł czas na Gdynię. Trwają przygotowania do premiery „Pomocy domowej” Marca Camolettiego. Przedstawienie szykuje grupa Bałtycki Teatr Różnorodności, która działa przy Gdyńskim Centrum Kultury. Spektakl będzie można zobaczyć na scenie Klubu Muzycznego Ucho. Reżyseruje go Tomasz Podsiadły. Premiera już w środę, 15 stycznia.

„Pomoc domowa” to opowieść o ludzkich relacjach, ale w zabawnym wydaniu. Historia o małżeństwie, które szuka przygód oraz ich jedynej w swoim rodzaju „sprzątaczce”. I jak to w farsie bywa nie zabraknie gwałtownych zwrotów akcji.

To taka typowa, klasyczna farsa, która jest absolutną komedią omyłek. Czasami jawi nam się także, jako komedia szczęśliwych zbiegów okoliczności. Przygotowaliśmy dla publiczności dwie godziny świetnej zabawy oparte przede wszystkim na doskonałym tekście, który jest świetnie napisany, a jeszcze lepiej przetłumaczony. Mamy tu małżeństwo w ekskluzywnym domu, które ma pomoc domową. Para jednocześnie wpada na podobny pomysł. Ona wymyśla sobie, że zaprosi na noc kochanka, a on też robi wszystko, żeby spędzić noc w objęciach innej kobiety. Wszystkim wydaje się, że są sami w domu. Okazuje się jednak, że lądują w nim razem, włącznie z pomocą domową, która miała wyjechać, ale tego nie zrobiła. I tu zaczyna się cała zabawa – opowiada Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu.



Nad wkradającym się co chwilę do akcji chaosem panuje Nadia, czyli tytułowa pomoc domowa. Nie chce, żeby Olga dowiedziała się, że jej mąż Norbert zaprosił na noc kochankę - Maję. Nie może też zdemaskować Olgi, która w tajemnicy przed małżonkiem spotyka się z Markiem. Robi wszystko, żeby żadna ze stron nie zaliczyła przykrej wpadki. A przy tym umie też zadbać o swój interes.

Nadia posiada bardzo dużo poczucia humoru i sarkazmu. Ma też niezły orzech do zgryzienia, dlatego, że wszystko musi zachować w tajemnicy, a przy tym wyjść z całej sytuacji z twarzą. Nie chce stracić pracy, uważa, że się w niej spełnia. Nie zawsze dogaduje się z właścicielami mieszkania, ale musi tak pokierować wydarzeniami, żeby nic się nie wykoleiło. Dla mnie ta rola to wyzwanie. Grałam już postaci pierwszoplanowe, ale nigdy tak bogate w uczucia. Jednak udało mi się znaleźć Nadię, porozmawiałam sobie z nią i odkryłam ją w sobie. To był klucz do sukcesu. Bardzo dobrze czuję się w tej roli – mówi Sylwia Ogryzek, aktorka, odtwórczyni roli Nadii.

Cała historia ma jednak pozytywne przesłanie i pozostawia nadzieję na zwycięstwo prawdziwych uczuć.

 – Pozytywnym przesłaniem sztuki jest to, że koniec końców Olga i Norbert dochodzą do wniosku, iż miłość między nimi jest najważniejsza. Mimo pomysłów na skok w bok wygrywa uczucie – mówi Jakub Jan Borkała, aktor, odtwórca roli Norberta.
 
Ta komedia omyłek święciła triumfy na wielu europejskich i polskich scenach. Zawsze przyciąga tłumy widzów. Nic dziwnego, bo publiczność może liczyć na dobry humor i świetne dialogi.

Myślę, że będzie dużo śmiechu, sami nie mogliśmy się opanować podczas prób. Tekst jest bardzo dobrze napisany, dynamiczny. Publiczność na pewno nie będzie się nudziła – dodaje Borkała.

Nie zabraknie niespodzianek. Spektakl jest naładowany emocjami. Będzie dużo śmiechu i to mogę zagwarantować. To komedia omyłek, więc wiele się dzieje. Aktorzy nie mają chwili oddechu. Dla nas to ciężka sztuka, ale też taka, która przynosi wiele radości. Dzięki temu mogliśmy wzbogacić swój warsztat aktorski – mówi Ogryzek.

Spektakl przygotowuje grupa warsztatowa Bałtycki Teatr Różnorodności, która od 10 lat tworzy spektakle dramatyczne, muzyczne, komedie oraz przedstawienia dla dzieci i  uzupełnia ofertę kulturalną Gdyni, jednocześnie przygotowując przyszłych aktorów do egzaminów na uczelnie aktorskie.

Cały projekt Bałtyckiego Teatru Różnorodności oparty jest na tym, iż uczestnicy w danym sezonie uczą się zawodu poprzez praktykę i występy na scenie. Największy problem w tym sezonie stanowiła sama farsa. Teatralnie to najtrudniejszy materiał do zagrania. Wymaga tempa, precyzji i świetnego warsztatu – mówi Podsiadły.

„Pomoc domową” będzie można oglądać na scenie Klubu Muzycznego Ucho od 15 stycznia. Bilety na spektakl można zakupić w kasie Konsulatu Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 lub poprzez stronę internetową.

fot. Magdalena Czernek

„Pomoc domowa”
Klub Muzyczny Ucho

Premiera: 15 stycznia, godz. 19.00

Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Przekład: Bartosz Wierzbięta
Scenografia: Agnieszka Szewczyk
Kostiumy: Karolina Bryl
Asystent reżysera: Monika Zawistowska
Obsada: Sylwia Ogryzek, Szymon Kowalski, Agata Braun, Anna Górna, Jakub Jan Borykała, Michał Delik, Joanna Sętkowska, Weronika Springer, Helena Sutton, Witold Klonowski, Piotr Rogalski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.01.2020 15:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.01.2020 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze