Co nowego

Profesor Norman Davies - „Sam o sobie” w Gdyni

Biesiada literacka z prof. Normanem Daviesem odbyła się 19 października w Teatrze Muzycznym w Gdyni // fot. Sławomir Okoń

Biesiada literacka z prof. Normanem Daviesem odbyła się 19 października w Teatrze Muzycznym w Gdyni // fot. Sławomir Okoń

Jego książki przetłumaczono na ponad 30 języków. To naukowiec, podróżnik, pisarz, a przede wszystkim wybitny historyk. Profesor Norman Davies odwiedził Gdynię. Wszystko w ramach promocji najnowszej książki – autobiografię „Sam o sobie”. Spotkanie z czytelnikami odbyło się w sobotę, 19 października w Teatrze Muzycznym i przyciągnęło tłumy. Nam też udało się z nim porozmawiać i opowiedział nam o Gdyni, Kaszubach, swoich wydawniczych planach oraz o tym, skąd się bierze pasja do historii.

Profesor Norman Davies odwiedzał Gdynię kilkukrotnie. Jego osoba i twórczość zawsze wzbudzała ogromne zainteresowanie mieszkańców. Nie inaczej było tym razem. Sobotnia biesiada literacka w Teatrze Muzycznym zgromadziła ponad 360 osób. Sala wypełniła się po brzegi. Spotkanie dotyczyło najnowszej książki profesora pt. „Sam o sobie”. To autobiografia, w której naukowiec opowiada swoją historię, oczywiście w charakterystycznym dla siebie stylu. Jak czytamy, książka jest dedykowana: „Wszystkim, którzy obdarzyli mnie szerokim uśmiechem”.

Rozmowę z profesorem Daviesem poprowadził Krystian Nehrebecki. Podczas niej uczestnicy dowiedzieli się więcej o rodzinie, dorastaniu czy nauczycielskiej karierze historyka. Poznali też jego związki z Francją i Polską, a nawet usłyszeli, jakiej muzyki słuchał w młodości.

Niemożliwe było pokazanie wszystkich obliczy Normana Daviesa w tej książce. Natomiast są tam opisane wszystkie okresy życia – od dzieciństwa aż do ostatnich lat – mówi prof. Norman Davies.



Podczas swojej wizyty w Gdyni naukowiec udzielił również licznych wywiadów. Nam też udało się z nim spotkać. Podczas rozmowy zdradził m.in. plany na kolejne publikacje. Miłośnicy jego książek mogą być spokojni.

Ja mam zamówienia na książki do końca życia – śmieję się prof. Davies.

I dodaje: – Napisałem już następną, ale nie wiem, czy zostanie wydana w Polsce. To biografia jednego z królów z dynastii hanowerskiej w Wielkiej Brytanii.

Pana profesora nie mogliśmy nie zapytać też o nasze miasto. Historyk tak mówi o Gdyni:

Gdynia jest nowym miastem. Sto lat temu prawie nic tu nie było. Jednak w okresie międzywojennym to miasto w sposób niezwykły się zbudowało. Podobnie w Dubaju, oczywiście na większą skalę, ale tam też sześćdziesiąt lat temu nie było absolutnie nic, a teraz to ogromna metropolia. Gdynia jest nowa, dynamiczna i przyjemna.

A jakie ma przemyślenia na temat całego naszego regionu?

Najbardziej byłem pod wrażeniem historii Kaszubów, która wcale nie jest prosta. Chociażby zaślubiny Polski z morzem w 1920 roku. Mówi się, że wszystko odbyło się na ziemiach polskich, ale tak naprawdę były to ziemie kaszubskie. Kiedy się o tym dowiedziałem, to była dla mnie niespodzianka. Mam wrażenie, że historycznie i Prusacy i Polacy traktowali Kaszubów nie najlepiej – mówi prof. Davies.

Historyk opowiedział nam także o swoim podejściu do nauczania o dawnych czasach i wydarzeniach oraz o tym, jak zarazić młodych ludzi pasją do historii.

Ludzie ciągle narzekają, że historia w szkole była nudna. I tak nie powinno być. Zarówno nauczyciel, jak i historyk, pisarz czy autor musi zrozumieć, co młodzi ludzie wiedzą, a czego nie wiedzą. Nie chodzi o to, żeby wpakować do ich głów masę materiału. Jeśli rzucimy gołe daty i fakty, to nic nie znaczy. Trzeba wzbudzić w nich zainteresowanie. Na przykład II wojna światowa – dzieci czy młodzież nie mają o niej pojęcia. To dla nich coś takiego jak dla nas wojny napoleońskie – gdzieś tam dawno coś się wydarzyło. Ja zawsze z małymi dziećmi zaczynam od rodziny, co wiedzą rodzice, ile lat ma dziadek i co on przeżył. Wtedy oni wszystko rozumieją i są zaciekawieni – mówi prof. Norman Davies.

fot. Sławomir Okoń

Profesor Norman Davies to autor ponad 20 książek przetłumaczonych na ponad 30 języków, profesor Uniwersytetów Oxford i Cambridge, doktor honoris causa 7 uczelni, autor bestsellerów, m.in.: „Boże igrzysko. Historia Polski”, „Powstanie ’44, Europa walczy 1939–1945. Nie takie proste zwycięstwo”, „Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920”, „Zaginione królestwa” czy „Na krańce świata. Podróż historyka przez historię”.

Jest członkiem Akademii Brytyjskiej i członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie. Pełni funkcję Elmosinator Princialis Katedry UNESCO przy UJ.

W 1984 r. odebrał z rąk prezydenta Edwarda Raczyńskiego Krzyż Kawalerski Polonia Restituta. Uhonorowano go też najwyższym stopniem Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Krzyżem Wielkim. Królowa Elżbieta II odznaczyła go Orderem św. Michała i św. Jerzego. W 2012 r. otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze