Co nowego

Proza, poezja, esej i przekład. Kostki Literackie czekają

Do 31 stycznia wpłynęło 551 zgłoszeń // mat. prasowe Biblioteka Gdynia

Do 31 stycznia wpłynęło 551 zgłoszeń // mat. prasowe Biblioteka Gdynia

Prestiżowy konkurs o Nagrodę Literacką Gdynia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród autorów z całego kraju. Do tegorocznej edycji wpłynęło 551 zgłoszeń elektronicznych, pozostałe dotrą pocztą tradycyjną. Jak co roku kapituła nagrody wyłoni laureatów w czterech kategoriach: proza, poezja, esej i przekład na język polski.

 
Nabór zgłoszeń do 18. edycji Nagrody Literackiej Gdynia dobiegł końca. Organizatorzy zamykają styczeń z liczbą 551 zgłoszeń elektronicznych, ale wciąż czekają na te przesłane bardziej tradycyjnie, czyli za pomocą poczty lub przez kurierów. Tych samych, którzy od początku 2023 roku regularnie zaglądają do Biura Marketingu i Promocji Literatury Biblioteki Gdynia. Bo to właśnie tam przyjmowane są zgłoszenia, odbywa się weryfikacja ich kompletności oraz przygotowanie książek dla kapituły.

– Wśród zgłoszeń prym zdecydowanie wiodą powieści. Do dzisiaj zgłoszono ich aż 200. Wśród nich znalazły się te ze znanych wszystkim wydawnictw, jak np. Czarne, Literackie, Marginesy czy Ha!art, jak również te z mniejszych oficyn – Filtrów, Dowodów na istnienie, Cyranki. Ale też te ukazujące się nakładem bibliotek, np. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim lub wydane przez Poznańskie Towarzystwo im. Iwana Franki – informuje Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia i sekretarz kapituły NLG.
Okazuje się, że na drugim miejscu pod kątem liczby zgłoszeń znalazła się poezja – wpłynęło aż 178 tomików. Tu królują małe oficyny oraz tomiki ogłaszane własnym kosztem. Tradycyjnie wiele zgłoszeń pochodzi od wydawnictw Convivo, Mamiko, A5 czy Warstw. Są też te od Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej, Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Instytutu Mikołowskiego.

Wśród przekładów znalazły się powieści z całego świata: Korei Południowej, Chile, Wysp Kanaryjskich, Francji, Ukrainy, Litwy, Grecji czy Słowenii.

Równie bogate i różnorodne książki zgłoszono w kategorii esejów – reportaże, krytyka literacka, książki o sztuce oraz kulturze.

Laureatów w czterech kategoriach: proza, poezja, esej i przekład na język polski poznamy już za kilka miesięcy.

  • ikonaOpublikowano: 01.02.2023 12:56
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.02.2023 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze