Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy
Co nowego

Przed nami jubileuszowe Explory

fot. materiały promocyjne organizatora

fot. materiały promocyjne organizatora

18.10.2021 r.

Największe w Polsce święto nauki i innowacji zbliża się wielkimi krokami. Gdynia Explory Week odbędzie się w dniach 20-22 października. Będzie to jubileuszowa, 10. edycja tego wydarzenia. W programie prezentacje najlepszych projektów w ramach Finału Konkursu Explory, a także wykłady i warsztaty prowadzone przez znanych popularyzatorów nauki. Gościem specjalnym będzie dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.


Gdynia Explory Week to wydarzenie skierowane do pasjonatów nauki, którzy pragną poznawać świat i zdobywać wiedzę. W tym roku odbędzie się ono już po raz dziesiąty. Impreza odbywa się w formule hybrydowej, a bezpłatne uczestnictwo online zapewni platforma hopin.

- Pandemia COVID-19 postawiła przed nami wiele ograniczeń i wyzwań. Jednak dzięki dobrej organizacji i hybrydowej formie festiwalu możemy nieprzerwanie wspierać młodych odkrywców. Pomysłowość uczniów jest godna podziwu i w tym roku chcemy przyznać kolejną Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdyni w postaci wsparcia merytorycznego umożliwiającego rozwój wybranego projektu. 10. edycja Explorów zbiega się z 20-leciem Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie tutaj powstają technologie zmieniające świat, a adepci nauki rozwijają swój potencjał właśnie w Gdyni – Katarzyna Gruszecka–Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.Ważną częścią programu Gdynia Explory Week jest Krajowy Finał Konkursu Explory. Startują w nim młodzi utalentowani uczniowie z całej Polski, których pasją jest nauka, i którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i pogłębiać wiedzę. Udział w konkursie to możliwość zaprezentowania własnych pomysłów z rozmaitych dziedzin nauki. Dobry rezultat uzyskany podczas finału pomaga także w odpowiednim dobraniu ścieżki kariery.

fot. materiały prasowe

W tegorocznym finale Konkursu Explory zobaczymy aż 36 projektów. Jury wyłoniło je spośród 163 prac, które zgłoszono do regionalnych eliminacji w kilku miastach Polski. Podczas Gdynia Explory Week finaliście zaprezentują swoje projekty i powalczą o cenne nagrody. W puli m.in. wspomniana Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdyni, a także stypendia naukowe na rozwój projektów ufundowane przez Mecenasa Programu Explory Grupę LOTOS, udział w prestiżowych konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

Konkurs Explory to jednak niejedyna atrakcja w programie Gdynia Explory Week. To także Festiwal Explory, w ramach którego odbywają się ciekawe wykłady i warsztaty. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Poprowadzi on wykład na jakże aktualny temat - „Prywatność, najnowsze i najstarsze „prawo” ludzkości”. Prelekcja otworzy tegoroczny festiwal. Wysłuchać jej będzie można w środę, 20 października o godzinie 10:30.

Podczas wykładów poruszanych będzie wiele ciekawych zagadnień, łączących teorię z praktyką. Wśród nich m.in. rozprawa Piotra Koska z youtube’owego kanału ASTROFAZA o powstaniu kosmosu, czy dyskusja naukowiec-sportowiec, w której gościem będzie olimpijczyk i mistrz Polski w pływaniu – Kacper Majchrzak. W ramach festiwalu odbędzie się także panel „Młode talenty - jak możemy pomóc rozwinąć ich potencjał" z udziałem dr hab. Marii Bieniaszewskiej - prodziekan Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Katarzyny Gruszeckiej-Spychały - wiceprezydent Gdyni i dr Sylwii Pawlak - dyrektor ds. innowacji w Grupie LOTOS.

Udział w Gdynia Explory Week 2021 jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy. Szczegółowy program, niezbędne informacje oraz rejestracja dostępne są na stronie: explory.pl/2021.