Co nowego

„Przestańcie finansować wojnę Putina". Apel włodarzy

Apel burmistrzów (prezydentów) z całej Europy poparło łącznie 300 przedstawicieli miast, fot. OMGGS

Apel burmistrzów (prezydentów) z całej Europy poparło łącznie 300 przedstawicieli miast, fot. OMGGS

Łącznie 300 włodarzy z miast całej Europy, w tym także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oficjalnie apeluje do rządów państw Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej: „Przestańcie finansować wojnę Putina". To wymowne nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego, który wezwał do natychmiastowego embarga na rosyjską ropę i gaz. „Czy europejskie wartości istnieją naprawdę, skoro Europa do dziś pozostaje głównym sponsorem morderczego reżimu?" - brzmi pytanie stawiane przez samorządowców między innymi z Niemiec, Włoch, Francji, Węgier, Polski i innych miast Europy.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała znaleźli się w gronie łącznie 300 sygnatariuszy z całej Europy, którzy wyrażają sprzeciw dla finansowania rosyjskiej agresji przez państwa europejskie. Apel poparło łącznie 29 samorządowców z gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

To tzw. Pilne Wezwanie Burmistrzów. Włodarze z miast całej Europy domagają się w ten sposób natychmiastowego wdrożenia rezolucji Parlamentu Europejskiego, przyjętego przytłaczającą większością głosów (513 za wobec 22 przeciw) 7 kwietnia. Rezolucja wzywająca do natychmiastowego embargo na rosyjskie surowce energetyczne do dziś nie została skutecznie wdrożona, przez co państwa europejskie nadal finansują Rosję, a co za tym idzie - także jej działania wojenne w Ukrainie.

Jak wynika z przedstawionego w Brukseli przez prezydentów Mannheim i Gdańska raportu „Finansowanie Wojny Putina przez Europę”, helsińskiej organizacji Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) od rozpoczęcia wojny rządy UE przekazały już około 50 mld euro. To nieporównywalnie większa kwota niż europejskie wsparcie dla Ukrainy.

Inicjatorem wspólnego działania samorządów Europy jest Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”, którego przedstawiciele przy wsparciu Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz międzynarodowych organizacji takich jak Eurocities czy Światowego Parlamentu Burmistrzów doprowadzili do powstania grupy najbardziej aktywnych samorządowców domagających się od swoich rządów bardziej zdecydowanych działań i pomocy Ukrainie.



Apel i jego treść promuje w sieci specjalnie przygotowany film, w którym słyszymy zdecydowane żądania miast Europy. Remigijus Šimašius, burmistrz Wilna mówi: „Niektórym może się to wydawać trudne, ale wybór jest bardzo łatwy. Nie można wspierać finansowo morderców i kłamców”, na co burmistrz Pragi, Zdeněk Hřib dodaje: „Nie mamy wątpliwości, że szok wynikający z zakończenia uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu jest ofiarą konieczną, nieporównywalną z ofiarą niewinnych ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci.”

Współautorami wezwania burmistrzów jest łącznie 29 pomorskich samorządowców z gmin zrzeszonych w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Oprócz Wojciecha Szczurka i Katarzyny Gruszeckiej-Spychały jego treść poparli też: Jacek Karnowski, Aleksandra Dulkiewicz, Krzysztof Hildebrandt, Marek Charzewski, Krzysztof Swat, Marian Cichon, Mirosław Pobłocki, Mirosław Augustyn, Jacek Gross, Jarosław Białk, Magdalena Kołodziejczak, Hanna Pruchniewska, Błażej Konkol, Janusz Wróbel, Mieczysław Gołuński, Marek Zimakowski, Mirosław Wądołowski, Michał Pasieczny, Krzysztof Krzemiński, Roman Kużel, Ryszard Kalkowski, Robert Zieliński, Tadeusz Kobiela, Andrzej Chruścicki, Marcin Majek, Piotr Grzelak oraz Kamil Pach.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się burmistrzowie (prezydenci) łącznie 15 stolic europejskich, w tym Sadiq Khan (Londyn), Roberto Gualtieri (Rzym), Kostas Bakoyannis (Ateny), Philippe Close (Bruksela), Carlos Moedas (Lizbona), Gergely Karácsony (Budapeszt), Raymond Johansen (Oslo), Tomislav Tomašević (Zagrzeb), a także burmistrzowie ponad 50 miast niemieckich i największych miast Francji.

W załączniku pod tekstem jest dostępna polskojęzyczna treść rezolucji datowanej na 28 kwietnia 2022 roku.

  • ikonaOpublikowano: 28.04.2022 16:20
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.06.2022 12:34
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze