Co nowego

Rozbiórka nabrzeża gdyńskiego z lotu ptaka

Rozbiórka nabrzeża Gdyńskiego - poszerzenie obrotnicy // fot. Tadeusz Urbaniak

Rozbiórka nabrzeża Gdyńskiego - poszerzenie obrotnicy // fot. Tadeusz Urbaniak

W Porcie Gdynia trwają intensywne prace nad przebudową obrotnicy. - Realizacja inwestycji będzie spełnieniem oczekiwań operatorów żeglugowych, wpłynie też na wzrost potencjału przeładunkowego portu – mówi Grzegorz Dyrmo, wiceprezes zarządu gdyńskiego portu.

Obecnie podjęto prace w zakresie wydobywania skrzyń typu gdyńskiego z rozbieranego Pirsu III (Nabrzeże Gościnne). - Trwa operacja podnoszenia ich z dna portu i holowania, z uwagi na fakt, że odbywa się w trakcie ciągłej pracy portu, obarczona jest dużą odpowiedzialnością i wymaga wyjątkowej precyzji – dodaje Grzegorz Dyrmo.

Są to obiekty o imponujących wymiarach - jedna z nich ma ponad 9 metrów wysokości i podstawę o wymiarach 18,5 x 8 metrów oraz wadze około 600 ton. Łącznie do usunięcia jest ich 13.Poprzednie kroki realizacji projektu dotyczyły wydobycia ferromagnetyków w ilości ponad tysiąca sztuk. W listopadzie 2017 roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe, polegające na demontażu płyt umocnienia dna stanowiska prób na uwięzi przy Nabrzeżu Gościnnym. Prace wykonywane były przez sześciu nurków - wydobyło 140 płyt umocnienia dna. Masa jednej płyty mieści się w granicach około 10 ton. Podczas prac rozbiórkowych zdemontowano m.in. oczep żelbetowy, polery, drabinki oraz odbojnice, a ponadto wydobyto 178 pali żelbetonowych długości 15-18 metrów o wadze około 4,5 tony/szt.źródło: port.gdynia.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze