Co nowego

Sekretne życie pszczół. Pokaż je i zawalcz o nagrodę

fot. Przemysław Kozłowski

fot. Przemysław Kozłowski

Zbierają pyłek i nektar kwiatowy, zapylają kwiaty, a także produkują słodki miód. Pszczoły i inne zapylacze od początku wiosny mają ręce pełne roboty. Często ich praca umyka naszej uwadze i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile dobrego dla nas robią. Tym bardziej zachęcamy do udziału w naszym konkursie pod nazwą „Gdzie możesz spotkać pszczołę?”. Przyjrzyj się życiu owadów, a następnie zrób zdjęcie, krótki film lub pracę plastyczną i wygraj pszczele upominki.

Pszczoły – lub szerzej mówiąc zapylacze – to niezwykle istotne dla nas stworzenia. Ich wytężona praca zapewnia nam ciągłość upraw. To dzięki nim każdego roku możemy delektować się naszymi ulubionymi warzywami i owocami. Gdynia doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Miasto dba o pszczoły nie tylko przez postawienie miejskiej pasieki na dachu Urzędu Miasta i wprowadzenie przepisów umożliwiających to samo innym, ale także przez wiele innych inicjatyw - zakładanie łąk kwietnych, sadzenie roślin miododajnych na terenach publicznych czy edukację mieszkańców.

Teraz, z okazji niedawnego Światowego Dnia Pszczół oraz zbliżającego się Światowego Dnia Środowiska miasto organizuje dedykowany pszczołom konkurs. W zabawie pod nazwą „Gdzie możesz spotkać pszczołę?” zachęcamy do przyjrzenia się niezwykłemu światu owadów i podzielenia się swoimi doświadczeniami z gdyńskimi zapylaczami. Wystarczy wykonać zdjęcie, krótki film lub pracę plastyczną, które w ciekawy i zaskakujący sposób przedstawiają temat pszczół, zapylaczy lub roślin miododajnych w mieście.

Być może macie własne ule na dachu lub w ogródku, może wysiewacie w ogrodzie rośliny, na których przysiadają pszczoły, a może – po prostu – spotykacie je po drodze do pracy czy gdzieś w przestrzeni miejskiej. Zatrzymajcie się na chwilę, zwróćcie uwagę na ich wyjątkową pracę i udokumentujcie to.

Zgłoszenia należy je przesłać na adres mailowy wydz.srodowiska@gdynia.pl najpóźniej do 3 czerwca do godziny 23:59. Prace plastyczne wystarczy zeskanować lub zrobić im zdjęcie. Rozstrzygnięcie konkursu – 5 czerwca. Szczegóły dostępne są w regulaminie. Na zwycięzców czekają pszczele upominki, w postaci miodu zebranego przez pszczoły mieszkające na dachu gdyńskiego ratusza.

- Jesteśmy dumni z faktu, że już drugi rok na dachu Urzędu Miasta funkcjonuje pasieka, a jeszcze bardziej cieszy nas to, że gdynianie podłapali tę modę. W Gdyni powstają kolejne ule i mini pasieki, dzięki czemu mamy coraz więcej pszczół i owadów, które zapylają nasze rośliny, a przez to nasz ekosystem jest bardziej zrównoważony – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Pszczelarz Robert Klimek opiekuje się ulami na dachu Urzędu Miasta Gdyni // fot. Przemysław Kozłowski

O niezwykle ważnej roli pszczół przekonuje również Robert Klimek - pszczelarz, który od ponad roku opiekuje się czterema ulami ustawionymi na dachu gdyńskiego magistratu. Łącznie mieszka w nich przeszło 200 tysięcy pszczół.

- Jak ważne dla ekosystemu są pszczoły, powiedział Einstein: Gdyby ich nie było, to zostaje nam jakieś cztery lata życia. Praktycznie każde pożywienie jest zapylane nie tylko przez pszczoły miodne, takie jak te, ale przez różne zapylacze. Kiepsko by z nami było, gdyby ich zabrakło. Są bardzo potrzebne. One sobie bez nas dadzą radę, ale my bez nich jesteśmy praktycznie bez szans - wyjaśnia Robert Klimek, pszczelarz, którzy opiekuje się ulami na dachu Urzędu Miasta Gdyni.

Wczesną wiosną ubiegłego roku Rada Miasta podjęła uchwałę, dzięki której mieszkańcy miasta zyskali możliwość zakładania pasiek w ogrodach i na dachach budynków. W myśl przepisów na posesji znajdującej się w granicach miasta będzie można posiadać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od zabudowań sąsiedniej posesji lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien znajdujących się na tym samym bądź niższych piętrach. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu. 

fot. Przemysław Kozłowski

  • ikonaOpublikowano: 28.05.2020 12:20
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.06.2020 09:51
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze