Co nowego

Solidarni z Ukrainą

Uroczystość z okazji otwarcia skweru Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku. Od lewej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Oleksandr Plodystyi - konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy, Barbara Nowacka - posłanka na Sejm RP, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni oraz Jacek Karnowski - prezydent Sopotu // fot. Magdalena Czernek

Uroczystość z okazji otwarcia skweru Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku. Od lewej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Oleksandr Plodystyi - konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy, Barbara Nowacka - posłanka na Sejm RP, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni oraz Jacek Karnowski - prezydent Sopotu // fot. Magdalena Czernek

Polacy nieustannie solidaryzują się z ogarniętą wojną Ukrainą. Na Pomorzu działania pomocowe dla naszych przyjaciół zza wschodniej granicy ruszyły już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji. Gesty wsparcia mają różną, nie tylko materialną formę. W kwietniu Gdynia nawiązała współpracę partnerską z Żytomierzem, a placowi w sercu miasta nadano nazwę Wolnej Ukrainy. Teraz w Trójmieście pojawiło się kolejne takie miejsce. W piątek, 1 lipca w Gdańsku otwarto skwer Bohaterskiego Mariupola. W uroczystości z tej okazji wzięli udział m.in. parlamentarzyści i samorządowcy, w tym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.


Pomorze wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. Popłynęła tam m.in. pomoc humanitarna. Lokalne samorządy przyjęły i zapewniły pomoc tysiącom Ukraińców. Wielkie serca i wsparcie okazali też mieszkańcy naszego regionu. Wielu z nich przyjęło uchodźców pod swój dach. Solidarność ma jednak wiele odcieni. To nie tylko pomoc materialna, ale i drobne gesty. W kwietniu Gdynia nawiązała umowę partnerską z Żytomierzem, a placowi na końcu ul. Armii Krajowej nadano nazwę Wolnej Ukrainy. Podobne działanie podjął Gdańsk.


 
W piątek, 1 lipca odbyło się otwarcie skweru Bohaterskiego Mariupola. Znajduje się on u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki w Gdańsku, niedaleko Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, pomorscy samorządowcy, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, mieszkańcy oraz ukraińska społeczność. W wydarzeniu uczestniczył też Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który wspólnie z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz podpisał apel „Mariupol – Miasto Feniks”, mówiący o europejskiej odpowiedzialności za odbudowę dawnej świetności tego miasta.
 
– Wszyscy jesteśmy tutaj razem, dlatego, że razem włączaliśmy się w pomoc Ukrainie i wszyscy wiemy, jak ta pomoc wyglądała. Płynęła przede wszystkim z serc Polek i Polaków oraz społeczeństwa obywatelskiego. Bez tego olbrzymiego gestu solidarności, tej pomocy by nie było. W Europie i na całym świecie dużo mówią o naszych otwartych sercach, o przyjmowaniu Ukraińców do naszych domów. Mówią o pomocy, która płynęła z naszych miast na Ukrainę. To my docieraliśmy z pomocą do naszych miast partnerskich. Dlatego patrzymy w przyszłość. Nie tylko chcemy pomagać tu i teraz, ale również chcemy pomagać w odbudowie niezależnej, silnej Ukrainy. I bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj, możemy otwierać skwer Bohaterskiego Mariupola. Dla nas Mariupol zawsze pozostanie symbolem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

– To bardzo poruszające, jak od pierwszych dni wojny w Ukrainie Polacy, Pomorzanie, gdańszczanie i gdynianie włączyli się w bardzo żywą, konkretną pomoc walczącej Ukrainie. To nie tylko przekazywanie darów, ale także przyjęcie tysięcy uciekinierów z Ukrainy, którzy poczuli się tutaj jak w domu. Staraliśmy się opiekować nimi jak najlepiej. Bardzo ważne jest, żeby utrwalać znaki pamięci. Tak jak plac Wolnej Ukrainy, tak skwer Bohaterskiego Mariupola będą zawsze przypominać, że pamiętamy. W naszych sercach powinny pozostać obrazy tej wojny, by z jednej strony ta wojna jak najszybciej się zakończyła, a z drugiej strony – nigdy nie zapomnieć o tych dniach, bo historia uczy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Mariupol od kilku lat jest miastem partnerskim Gdańska, dlatego ten gest solidarności ma szczególne znaczenie.
 
– Ponad wszelkimi podziałami została przyjęta uchwała Rady Miasta nadająca temu skwerowi nazwę Bohaterskiego Mariupola. Miejsce nieprzypadkowe – myślę, że wielu z Państwa wie, dlaczego tutaj. Mariupol i Gdańsk łączą więzi przyjaźni już od 2014 roku. Dzisiaj jesteśmy tutaj nie tylko po to, aby oddać cześć bohaterskim obrońcom Mariupola, całemu miastu, ale także jesteśmy po to, żeby aktywnie, każdego dnia zabiegać o to, żeby rosyjska agresja w Ukrainie się skończyła i żebyśmy mogli razem z braćmi i siostrami Ukraińcami pomagać im odbudowywać niepodległe, wolne i demokratyczne państwo – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 
Na skwerze można się zapoznać z wystawą „Mariupol – bohaterskie miasto” przygotowaną Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.07.2022 15:29
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.07.2022 16:03
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze