Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Święto elektromobilności #wGdyni

Święto elektromobilności #wGdyni // fot. Dawid Linkowski

Święto elektromobilności #wGdyni // fot. Dawid Linkowski

Były darmowe przejazdy samochodami elektrycznymi, porady fachowców, gra miejska i możliwość przetestowania rowerów cargo, e-skuterów czy trójkołowców. Sobota w Gdyni upłynęła pod znakiem ekologii i przyjaznych otoczeniu środków transportu. Na skwerze Kościuszki odbył się Dzień Elektromobilności. Miał on zwrócić uwagę na ochronę środowiska i pokazać, że warto korzystać z ekologicznych e-pojazdów. Wydarzenie było połączone z obchodami 90-lecia gdyńskiej komunikacji miejskiej. W ich ramach odbyła się m.in. wielka parada autobusów i trolejbusów.

Przez ostatnie dni w Gdyni obchodzony był Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, podczas którego promowano przyjazne środowisku sposoby przemieszczania się po mieście. Finał działań odbył się w sobotę, 21 września na skwerze Kościuszki, gdzie zorganizowano Dzień Elektromobilności.

Ten weekend będzie szczególny, bo elektromobilność w Gdyni nie jest niczym nowym. Można powiedzieć, że w Polsce jesteśmy absolutnym liderem przede wszystkim w stosowaniu jej w transporcie publicznym. Natomiast po raz pierwszy w ramach Tygodnia Zrównoważonej Mobilności proponujemy Dzień Elektromobilności. Oprócz pokazywania tego co mamy, czyli naszych ekologicznych trolejbusów, będziemy promować też bardziej osobiste środki transportu oparte na e-mobliności. To okazja do tego, żeby spróbować, jak się jeździ e-carem, ale również wypróbować inne środki transportu takie jak np. hulajnogi czy skutery. Temu wszystkiemu będą towarzyszyć porady ekspertów, chociażby takie, które dotyczą ładowania pojazdów elektrycznych. Mam nadzieję, że będzie to dzień bardzo atrakcyjny zarówno dla osób, które nie planują zakupu tego typu pojazdu, jak i dla tych, którzy zamierzają go nabyć i potrzebują fachowej wiedzy po to, aby przekonać się, że warto być ekologicznym i elektromobilnym – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.



Wydarzeniu przyświecało hasło: Testujemy e-pojazdy! Główną atrakcją imprezy była nauka jazdy samochodami elektrycznymi. Wszyscy chętni mogli usiąść za kierownicą jednego z takich aut i poczuć różnicę. Jazdy próbne odbywały się pod okiem zawodowego kierowcy. W akcji chodziło przede wszystkim o to, żeby przekazać wiedzę o ekonomicznej i efektywnej jeździe. Do dyspozycji mieszkańców było 10 samochodów marki Opel Ampera-e. Wkrótce pojawią się one na ulicach Gdyni. A wszystko za sprawą firmy MiiMove, która włączy elektryki do swojej oferty carsharingowej, czyli aut wypożyczanych na minuty.

Zaleta tych samochodów to to, że są bezemisyjne, czyli nie wydzielają spalin do atmosfery. Ich konstrukcja także jest trochę inna, dzięki czemu klocki hamulcowe mniej się zużywają. Nie używa się w nich też olejów silnikowych przez co są ekologiczne. Dzisiaj w Gdyni mamy premierę samochodów elektrycznych, które do naszej floty wejdą już na początku października. Będzie ich dziesięć. Wszystkie nazwaliśmy gatunkami zwierząt, które są pod ochroną. Chcemy przez to zwrócić uwagę mieszkańców i użytkowników MiiMove na ochronę środowiska. Część zysków z wynajmu tych aut przeznaczymy na potrzeby fundacji Viva, która zajmuje się ochroną zwierząt – mówi Katarzyna Połomska-Kwaśniewska z firmy MiiMove.

Dodatkowo w ramach Dnia Elektromobilności można było także przejechać się elektrycznymi skuterami, hulajnogami, handbike'ami i trójkołowcami, a także sprawdzić w praktyce możliwości rowerów cargo.

Chcieliśmy zaproponować mieszkańcom coś innego. Stawiamy na ekologiczne przemieszczanie się po mieście. Gdynianie mieli okazję do darmowego przetestowania tych środków transportu – mówi Alicja Pawłowska, kierownik Samodzielnego Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Urzędu Miasta Gdyni.

fot. Dawid Linkowski

Ponadto można było dowiedzieć się więcej na temat projektu CAR – Creating Automotive Renewal, który jest realizowany w Gdyni. Zakłada on opracowanie i wdrożenie systemu zarządzania pojazdami i tworzenia m.in. stoisk do ładowania samochodów elektrycznych. Na skwerze Kościuszki zaprezentowana została mapa planowanych punktów ładowania. Każdy mieszkaniec mógł także sam zgłosić miejsce, w którym jego zdaniem taka stacja by się przydała. Do dyspozycji byli również eksperci, którzy doradzali, jak zainstalować stacje ładowania w domu jednorodzinnym, wielorodzinnym, hotelu czy przy restauracji.

Ciekawość najmłodszych uczestników imprezy budziło stanowisko gdyńskiej Straży Miejskiej. Działało tam miasteczko umiejętności drogowych. Strażnicy uczyli dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Odpowiadali też na pytania, jak przepisowo poruszać się pojazdami elektrycznymi, hulajnogami i skuterami.

Nie zabrakło także cieszącej się ogromną popularnością zabawy escape trolley. Śmiałkowie wchodzili do gdyńskiego trolejbusu, jednak, żeby z niego wyjść, musieli rozwiązać kilka zagadek. Była też gra miejska. Aby wziąć w niej udział należało wykonać 5 zadań. W każdym z punktów kontrolnych trzeba było odpowiedzieć na pytanie związane z elektromobilnością lub wypełnić ankietę na ten temat. Najmłodsi chętnie odwiedzali także tor jazdy modelami elektrycznymi.

Aby łatwo i szybko dotrzeć na skwer Kościuszki i wziąć udział w imprezie, dla mieszkańców została uruchomiona specjalna bezpłatna linia okolicznościowa 901. Była ona obsługiwana przez zabytkowy autobus marki Krupp LD 2,5H z 1938 roku.

90 lat gdyńskiej komunikacji miejskiej 

A wszystko dlatego, że Dzień Elektromobilności połączono z obchodami 90-lecia gdyńskiej komunikacji miejskiej. Z tej okazji zarząd ZKM Gdynia przygotował wiele atrakcji.

Rozpoczęliśmy paradą pojazdów komunikacji miejskiej. Łącznie ulicami miasta przejechało w niej osiemnaście pojazdów. Zostały one ustawione ze względu na swój wiek. Paradę zaczynała najstarsza maszyna z 1938 roku. Potem kolejno inne pojazdy. Gdynianie w różnym wieku mogli tam rozpoznać te, których korzystali. Oprócz tego w trzech zajezdniach zorganizowaliśmy Dni Otwarte. Można było podziwiać znajdujące się tam pojazdy czy zobaczyć, jak działa zaplecze. Przygotowaliśmy również inne atrakcje, głównie z myślą o najmłodszych – mówi Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.



Uroczysta parada historycznych i nowoczesnych gdyńskich autobusów i trolejbusów ruszyła o godz. 10.00 z placu Konstytucji i przejchała ul. Dworcową, 10 Lutego i Świętojańską do Urzędu Miasta Gdyni.

Z kolei w ramach Dni Otwartych gdyńskich zajezdni autobusowych i trolejbusowych można było zobaczyć, jak wygląda praca kierowcy i usiąść za kierownicą pojazdów komunikacji miejskiej, a także zapoznać się z eksploatacją i użytkowaniem tych pojazdów. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w konkursach lub zabawach plastycznych.

Na Dzień Otwarty do poszczególnych punktów zainteresowanych mieszkańców zawoziły, spacjalnie uruchomione na tę okazję, bezpłatne autobusy lub trolejbusy linii 902, 903 i 905.

To jednak nie wszystko. W niedzielę, 22 września, każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach organizowanych lub współorganizowanych (171, N1) przez ZKM w Gdyni – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Od 17 września w wieży InfoBoksu można także oglądać specjalną wystawę zdjęć. To wielkoformatowe fotografie archiwalne gdyńskiej komunikacji miejskiej. Zostały umieszczone na płytach ekspozycyjnych. Wystawę można zobaczyć do końca października.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.09.2019 18:44
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2019 20:15
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze