Co nowego

Święto Wojska Polskiego uczcimy radośnie, morsko, z salutem

Marynarze podczas Święta Wojska Polskiego. Zdjęcie archiwalne z 2019 roku // fot. Maciej Czarniak

Marynarze podczas Święta Wojska Polskiego. Zdjęcie archiwalne z 2019 roku // fot. Maciej Czarniak

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Jest obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się oficjalne uroczystości. Nie zabraknie ich również w Gdyni. Zaplanowano m.in. uroczysty apel czy świąteczny salut armatni. 15 sierpnia o godz. 12.00 z pokładu okrętu ORP „Błyskawica” zostanie oddanych 21 wystrzałów. Natomiast próba salutu odbędzie się w piątek, 12 sierpnia między godz. 10.00 a 11.00.


Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920 roku, zwana też Cudem nad Wisłą, była przełomowym momentem na kartach historii naszego kraju. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Gdyni, nierozerwalnie związanej z morzem, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną, której dowództwo znajduje się w naszym mieście.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w poniedziałek, 15 sierpnia o godz. 8.00 od podniesienia wielkiej gali branderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Następnie, o godz. 9.00, na cmentarzu Marynarki Wojennej zaplanowano modlitwę ekumeniczną i złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci.

O godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26) odbędzie się uroczysta msza święta.

Potem uroczystości przeniosą się przed pomnik Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. O godz. 11.45 rozpocznie się tam apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Wezmą w nim udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska i mieszkańcy. Na początek zostanie odegrany hymn narodowy. Jednocześnie na maszt będzie wciągnięta flaga państwowa. Podczas uroczystości nie zabraknie też okolicznościowych przemówień i apelu pamięci. Zostanie oddana również salwa honorowa. Później uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Na koniec odbędzie się defilada.

Uroczystościom przed pomnikiem będzie towarzyszył świąteczny salut armatni. To już gdyńska tradycja i jedna z największych atrakcji obchodów. O godz. 12.00 z pokładu słynnego niszczyciela ORP „Błyskawica” zostanie oddanych 21 wystrzałów. Uwaga: próba salutu jest zaplanowana w piątek, 12 sierpnia między godz. 10.00 a godz. 11.00 (potrwa około 10 sekund i będzie się składać z 3 wystrzałów).



Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza


Poza oficjalnymi uroczystościami mieszkańcy i przebywający w naszym mieście turyści mogą też liczyć na inne atrakcje.

Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) szykuje szereg wydarzeń dla pasjonatów historii.

W poniedziałek, 15 sierpnia wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie zwiedzić muzem w godz. 10.00-18.00. Z kolei od godz. 14.00 do godz. 18.00 na pokład zaprasza okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Wstęp wolny.
 
Nie zabraknie też spotkań z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych, a smakosze będą mieli szansę skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.
 
W programie jest również pokaz zdygitalizowanej wersji filmu Leonarda Buczkowskiego pt. „Orzeł” z 1959 roku. Przedstawiono w nim losy polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Projekcję poprzedzi ją prezentacja, którą poprowadzi Aleksander Gosk – zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej. Pokaz zaplanowano o godz. 12.00.
 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum Marynarki Wojennej.

Koncert na Kamiennej Górze


Radosne świętowanie zakończy koncert „Nieszpory patriotyczne 2022”. Odbędzie się on o godz. 17.00 w parku Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze. Zagrają instrumentaliści Cezary Paciorek i Adam Pietrzak. Na scenie będą im towarzyszyć: wokaliści Beata Śnieg i Paweł Orłowski oraz saksofonista Franciszek Paciorek.

Oprócz tradycyjnych pieśni patriotycznych będzie można też usłyszeć popularne pieśni o tematyce morskiej. Natomiast Grupa Artystyczna Nazaret zaprezentuje krótkie formy sceniczne na temat stulecia Portu Gdynia. Dodatkowy element edukacyjny to okolicznościowy śpiewnik wydany dla uczestników „Nieszporów patriotycznych”.

Koncert będzie można obejrzeć również online – na kanale YouTube Kurtyny Mały Kack, facebookowym profilu stowarzyszenia KACK oraz na stronie nieszporypatriotyczne.pl.

Grafika promująca koncert "Nieszpory patriotyczne 2022" // materiały prasowe stowarzyszenia KACK

ikona

Zobacz także

Najnowsze