Co nowego

TEDxGdynia 2019: zapisy trwają!

logo TEDxGdynia

logo TEDxGdynia

Konferencja TEDxGdynia „Co, jeśli…?” odbędzie się już 11 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Na scenie stanie dziewięcioro prelegentów i prelegentek z różnych dziedzin nauki, wiedzy, doświadczenia czy biznesu, których łączy jedno: idee warte rozprzestrzeniania, u źródła których leży empatia. Rejestracja publiczności już się rozpoczęła, a co ważne – konferencja będzie także na żywo transmitowana w serwisie YouTube.

Motyw przewodni tej edycji - „Co, jeśli…?” - to  otwarte hasło, dzięki któremu wspólnie poszukamy odpowiedzi na nurtujące pytania. Zwłaszcza, że mocnym akcentem tegorocznej edycji jest empatia. Stąd wśród tematów, które wybrzmią ze sceny, znajdą się m.in. kwestie związane ze społecznym odbiorem osób z niepełnosprawnością intelektualną, relacjami międzyludzkimi w dobie nowoczesnych technologii, nanomedycyną, ludzką moralnością wobec zwierząt, czy szeroko rozumianą odwagą. Inspiracji więc nie zabraknie.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale zgodnie z warunkami licencji TED, liczba miejsc na widowni jest ograniczona do 100. Dlatego obowiązywać będą zapisy dla publiczności. Te rozpoczęły się się we wtorek 26 marca o godz. 12.00, a zakończą 2 kwietnia w południe. Co ważne, rejestracja zgłoszeń osób zainteresowanych udziałem prowadzona będzie wyłącznie przez Internet, za pośrednictwem tego formularza. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej wydarzenia, tedxgdynia.pl, a także na Facebooku TEDxGdynia.

- Wierzymy, że podczas tegorocznej edycji TEDxGdynia każdy gość na widowni znajdzie temat dla siebie. Być może będzie to inspiracja do wdrożenia na co dzień, a może będzie to myśl, która skłoni do refleksji, wywoła dyskusję w szerszym gronie już po TEDx-ie – mówi Katarzyna Ziemann, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych, organizującego konferencję. – Ponieważ liczba miejsc na widowni jest ograniczona warunkami licencji, a zainteresowanie udziałem jest znacznie większe, zdecydowaliśmy się na organizację transmisji w serwisie YouTube. Link do transmisji opublikujemy na stronie internetowej oraz na Facebooku i będzie dostępny wyłącznie w trakcie wydarzenia. Po konferencji przygotujemy nagrania według standardów TED, które będą dostępne na kanale TED w serwisie YouTube. Tuż po TEDxGdynia udostępnimy także zapis graficzny prelekcji, który wykona visualcoach Anna Szczepkowska.

TEDxGdynia 2019 „Co, jeśli…” odbędzie się 11 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (Redłowo, al. Zwycięstwa 96/98, budynek nr III, audytorium C, wejście obok Centrum Nauki Experytment). Start o godz. 17.00, a konferencję poprowadzą Urszula Kokoszka z Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Jan Sikora, projektant i wykładowca, a także prelegent TEDxGdynia 2016. Będzie można wysłuchać następujących prelekcji:

● „Siła spokoju”: Monika Stankiewicz, coach i wykładowca akademicki;
● „Co, jeśli byśmy się nie bali”: Mateusz Wawryszuk, ratownik medyczny;
● „Questions in Nanomedicine, Answers in Air Pollution”: Richard Egan, stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Warszawskim (prelekcja w języku angielskim tłumaczona na język polski);
● „Sztuka, nauka i aktywizm”: Joanna Jeśman, kulturoznawczyni, wykładowczyni w School of Ideas Uniwersytetu SWPS w Warszawie;
● „O odwadze pokazywania siebie”: Magdalena Kluszczyk, psycholożka i pomysłodawczyni wypraw w towarzystwie psów po przejściach – „Wędrująca z Wilkami”;
● „Co, jeśli w świecie cyfrowym zapomnimy o relacjach bezpośrednich?”: Maciej Dębski, socjolog problemów społecznych i wykładowca akademicki;
● „Co, jeśli potraktujemy seksualność jako naturalny aspekt rozwoju człowieka?”: Bartosz Karcz, psycholog i wykładowca Uniwersytetu SWPS w Sopocie;
● „Co, jeśli się spotkamy?”: Beata Podlasek, pedagog, mama prowadząca Rodzinny Dom Dziecka, autorka publikacji dotyczących dzieci niepełnosprawnych  wychowujących poza rodziną biologiczną;
● „Obrazki ze świata bez gatunkowego szowinizmu”: Dariusz Gzyra, wykładowca i wieloletni działacz społeczny w zakresie praw zwierząt.

Dopełnieniem konferencji będzie muzyczno-wizualny pokaz w wykonaniu Kacpra Graczyka, Jacka Banacha i Juliusza Kapki (Aiodine) oraz Oskara Zamka-Gliszczyńskiego, gdyńskiego grafika i artysty wizualnego.

Współorganizatorem TEDxGdynia 2019 jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.
Partnerzy: Project UP, Grupa Wydawnicza Relacja, Ruta Urban Garden.

O TED

TED jest organizacją non-profit, której sednem są idee warte rozprzestrzeniania (tzw. Ideas Worth Spreading) w formie krótkich (18 minut lub mniej), inspirujących prelekcji wygłoszonych przez przedstawicieli różnych dziedzin. Część z tych prelekcji udostępniania jest później bezpłatnie w serwisie TED.com. Wśród dotychczasowych prelegentów TED znaleźli się m.in. Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Sal Khan i Daniel Kahneman.

TED to także różne działania i inicjatywy, w tym m.in.: program skierowany do uczniów TED-Ed; doroczna nagroda TED Prize dla osób chcących zmieniać świat i zmieniać swoje marzenia w działania. Także TED Fellows, czyli program wspierający innowatorów oraz TEDx, czyli licencja dla lokalnych społeczności z całego świata na organizację niezależnych wydarzeń w stylu TED.

  • ikonaOpublikowano: 26.03.2019 13:00
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.03.2019 13:28
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona

Najnowsze