Co nowego

Trójgłos o Trójmieście na OEES w Krakowie

Wojciech Szczurek, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski podzcas debaty

Wojciech Szczurek, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski podzcas debaty "Trójgłos o Trójmieście" w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, 19.11.2019 r. fot. A. Dzięgiel

W Krakowie trwa Open Eyes Economy Summit 2019 (OESS), obrady rozpoczęły się wczoraj i są kontynuowane dzisiaj. W pierwszym dniu kongresu odbyła się debata o Trójmieście, w której udział wziął Wojciech Szczurek, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski. Rozmawiano o wszystkim - o poszukiwaniu wspólnej tożsamości naszych trzech miast, o turystyce jako dźwigni rozwoju, ale też i zagrożeniach płynących ze wzmożonego napływu turystów, określanych jako „overtourism”, o metropolii, wzajemnych relacjach i wyzwaniach, związanych z budowaniem metropolii.  
 
Open Eyes Economy Summit (OEES) to międzynarodowy kongres ekonomii wartości, który gościł w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Organizatorzy podkreślają przede wszystkim otwartość na dialog i tak przygotowali program, by wybrzmiały najważniejsze i najgorętsze trendy we współczesnej myśli społeczno-ekonomicznej. Formuła kongresu odzwierciedla jego filozofię – jest otwarta, żywa, dynamiczna. W trakcie wydarzenia trwają potyczki intelektualne, sesje inspiracyjne, pogłębiające oraz sesje specjalne battle points. Wśród uczestników nie zabrakło znanych nazwisk i wybitnych osobistości. To między innymi Alberto Acosta, b. Minister Energetyki i Górnictwa Ekwadoru, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Środa, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Subindu Garkhel, Brunon Bartkiewicz, Dominika Bettman, Gabriele Bischoff, Adam Wajrak, czy Areta Szpura

Gdyński głos w Trójgłosie

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wziął udział w debacie zatytułowanej „Trójgłos o Trójmieście”, w której towarzyszyli mu włodarze Gdańska i Sopotu – Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski. Poprowadził ją Mateusz Zmyślony. Głównym tematem było zjawisko „overtourismu”. Wojciech Szczurek podsumował to w sposób następujący: „Miasta powinny przyciągać turystów, ale jednocześnie poprawiać jakość życia mieszkańców i nie dopuszczać do tego, by turystyka za bardzo ingerowała w życie tkanki miasta”.
 
Padło wiele pytań – o to, co łączy trzy miasta, o wspólne inicjatywy, jakie problemy trzeba rozwiązywać z pozycji metropolii, a jakie z pozycji prezydenta miasta. Kwestią, która wywołała pasjonującą dyskusję, była marka Trójmiasta. Czy należy pracować nad jej powstaniem czy też nie ma takiej potrzeby.
 
Na niektóre z pytań, które wybrzmiały w Krakowie, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odpowiedział już wcześniej w szerokim „trójwywiadzie”. Został umieszczony w publikacji, specjalnie przygotowanej dla uczestników (patrz: załącznik pod tekstem artykułu). Mówił wówczas: - Każde z naszych miast ma wielki potencjał i też bardzo silną markę, budowaną przez przez wiele lat. Marka Trójmiasta może być w jakimś sensie symboliczną marką metropolii, marką myślenia o tym, co robimy wspólnie, jako coś, co budujemy ponad granicami. Warto przypomnieć, że mamy w naszej aglomeracji dwa trójmiasta, duże i małe. Małe to Rumia, Reda, Wejherowo. Mówię o tym z uśmiechem, bo ta marka może być ciepłą formułą budowania brandu współpracy. Takiej marki, która pokazuje, że niezależnie od tego, że jesteśmy dumni z historii i tożsamości naszych miast, z ich potencjałów, budujemy coś, co z zewnątrz może je znakomicie dopełnić.
 
Zapytany o przeszkody we współpracy trzech miast, Wojciech Szczurek odpowiedział w wywiadzie: - Postawiłbym to pytanie inaczej. Nie ma żadnych realnych przeszkód w naszej współpracy. Oczywiście możemy się różnić w podejściu do takiej czy innej kwestii, mieć różne możliwości budżetowe czy inaczej zdefiniowane priorytety, ale koniec końców udaje się zdefiniować wspólne stanowisko. Nasze relacje z Gdańskiem i Sopotem są bardzo dobre.  A ambicje każdego z miast?  To zrozumiałe, że każde miasto, mając własną strategię rozwoju, idzie najlepszą dla siebie drogą. Jednak w bardzo wielu kwestiach te drogi idą w tym samym kierunku. Najlepszym przykładem jest zrównoważony rozwój, tu od bardzo wielu lat działamy konsekwentnie razem i to daje efekty.

Open Eyes Economy łączy

Debata na temat współpracy trzech miast trwała nieco ponad półtorej godziny i spotkała się z żywym odbiorem wśród gości Kongresu. Pierwszy dzień zakończyła sesja: Wartości i rozwój człowieka, w której moderatorem był prof. dr hab. Jerzy Hausnerz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,a dyskurs prowadzili abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki i kard. Peter K.A. Turkson – prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Kurii Rzymskiej. 
 
Prof. Jerzy Hausner, który jest Przewodniczącym Rady Programowej OEES o Open Eyes Economy Summit, tak mówi o wydarzeniu – Mamy do czynienia z niebagatelnym ruchem i chcę wyraźnie podkreślić – ten ruch zaczął się tu, w Krakowie. Składa się na niego nie tylko jeden uniwersytet. Dziś Open Eyes Economy łączy wiele uczelni, ale też inne środowiska, pozauniwersyteckie. I na tym polega siła tego zrzeszenia, że jest w nim miejsce dla każdego, kto chce z otwartymi oczyma, w otwarty sposób spojrzeć na to, co chcemy zmieniać.
 

ikona

Najnowsze