Co nowego

Park Konstruktorów. Tu rodzą się prototypy

Park Kontruktorów to m.in. pracownia badań niszczących i nieniszczących // fot. Paweł Kukla

Park Kontruktorów to m.in. pracownia badań niszczących i nieniszczących // fot. Paweł Kukla

Gdynia to nie tylko dobre środowisko dla technologii cyfrowych – na silne wsparcie mogą liczyć też inżynierowie, którzy właśnie tutaj chcą wykonać prototypy swoich pomysłów. Od 2015 roku w mieście działa Park Konstruktorów – miejsce, które daje młodym przedsiębiorcom możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu m.in. do badań wytrzymałościowych.

Niegdyś zwykły stoczniowy biurowiec, dziś – nowoczesny kompleks, który pozwala na rozwój innowacyjnych projektów. To Park Konstruktorów – wyjątkowe miejsce na mapie Gdyni, które oferuje inżynierom i przedsiębiorcom zaawansowane technologicznie zaplecze wdrożeniowo-produkcyjne. Od 2015 roku, gdy nastąpiło jego oficjalne otwarcie w małej skali można tu produkować prototypy czy próbne serie własnych wynalazków.

- Park Konstruktorów to infrastruktura, która pozwala młodym przedsiębiorcom, badaczom i konstruktorom rozwijać swoje pomysły od etapu koncepcji do produktu. Niektóre z pomysłów potrzebują tylko kartki i ołówka, ewentualnie laptopa, inne potrzebują skomplikowanych pracowni i właśnie takie oferujemy w Parku Konstruktorów – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Można korzystać z pracowni badań wytrzymałościowych, niszczących i nieniszczących, z wzorcowni przyrządów pomiarowych, z pracowni łączności i nawigacji. To infrastruktura, na którą najczęściej młodych przedsiębiorców nie stać, a jest konieczna do tego, aby mogli zrealizować swoje projekty. Myślę, że to bardzo istotne uzupełnienie oferty parków naukowo-technologicznych działających w Trójmieście, właśnie dla tych, którzy prowadzą zaawansowane projekty inżynieryjne, w szczególności w branży morskiej – dodaje.



Park Konstruktorów jest przestrzenią, która tchnęła drugie życie w biurowiec będący pozostałością po Stoczni Gdynia. Budynek z lat 70. kilku pokoleniom gdynian kojarzył się z przydomkiem „Pentagon” - tak określali go stoczniowcy. Dziś to, co dzieje się w środku poniekąd nadal wiąże się z przemysłem stoczniowym, ale i innymi gałęziami przemysłu. Łącznie to około 5600 m² powierzchni, na której funkcjonują pracownie i warsztaty. W naturalny sposób uzupełnia się z ofertą Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, dając twórcom i konstruktorom możliwość komfortowego przeprowadzania testów, badań i udoskonaleń technologii, które są tworzone w obu parkach.

- My wykonujemy dwa rodzaje usług dla przemysłu. Laboratorium wzorcujące świadczy usługi wzorcowania przyrządów pomiarowych dla różnych pracowni, wzorcują różne przyrządy w zakresie długości, ciśnienia czy temperatury. Wykonujemy też badania wytrzymałościowe, to usługi stricte dla przemysłu stalowego i morskiego. Dostajemy próbki blach, próbki metalowe, które przygotowujemy na dziale obróbczym i po znormalizowaniu badamy je na sprzęcie – wyjaśnia Łukasz Żeromski z Tenslab, jednej z firm zarządzających pracowniami w Parku Konstruktorów.

Co znajdziemy w środku? Wszystko, co może pomóc w opracowaniu prototypowego projektu, jego przetestowaniu lub zbadaniu właściwości materiałów. Przykładowo, pracownia badań niszczących i nieniszczących posiada wysokiej klasy sprzęt do badań mechaniki pękania pod obciążeniem dynamicznym (CTOD) – wymaganych w każdej konstrukcji typu offshore. W pracowni wzorcowania przyrządów pomiarowych korzysta się z nowoczesnego sprzętu do wzorcowania i kalibracji. W trakcie uruchamiania znajduje się ponadto pracownia łączności i nawigacji, która będzie wspierać badania i prace projektowe w branży nawigacji.

Park Konstruktorów w Gdyni został otwarty w listopadzie 2015 roku. Powstał dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji – Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wartość projektu to 30,6 miliona złotych, a w 85% projekt został dofinansowany ze środków EFRR w ramach kolejnego etapu rozbudowy PPNT Gdynia.

fot. Paweł Kukla

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2019 11:48
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2019 13:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze