Co nowego

Uczelnie razem dla farm wiatrowych

Rektorzy Uniwersytetu Morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podpisali porozumienie, które pozwoli na utworzenie konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”, fot. mat. Politechniki Koszalińskiej

Rektorzy Uniwersytetu Morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podpisali porozumienie, które pozwoli na utworzenie konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”, fot. mat. Politechniki Koszalińskiej

Pomorskie uczelnie łączą siły, aby rozwijać i szkolić przyszłych pracowników morskich farm wiatrowych. Wśród nich – Uniwersytet Morski w Gdyni i miejscowa Akademia Marynarki Wojennej. Ich rektorzy dołączyli do porozumienia o współpracy naukowej, która zasili nową branżę w specjalistów podczas XII Konwentu Morskiego.


Kolejny krok w stronę przygotowań do roli Gdyni jako technicznego zaplecza polskich farm wiatrowych na Bałtyku. Na inwestycję w rozwój tej branży znów stawiają lokalne uczelnie, które tym razem łączą siły dla wspólnych korzyści: Uniwersytet Morski i Akademia Marynarki Wojennej.

Osiem uczelni w porozumieniu


Powstanie wspólne konsorcjum naukowe „Nauka dla morza”. Przyszła współpraca szkół wyższych przy morskich farmach wiatrowych to efekt porozumienia, które podczas XII Forum Morskiego w Gdańsku zawarli rektorzy łącznie ośmiu uczelni z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Oprócz wspomnianych Uniwersytetu Morskiego i AMW to także Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

XXI Konwent Morski, który stał się okazją do zawarnia porozumienia między uczelniami, fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
XXI Konwent Morski, który stał się okazją do zawarnia porozumienia między uczelniami, fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

- Ten konwent jest wyjątkowy, ponieważ doprowadził do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy uczelniami z wybrzeża i połączenia sił nauki i gospodarki. Dzięki temu będziemy mogli mówić jednym głosem i łączyć siły tak, żeby wzmacniać gospodarkę morską – powiedział kpt. żeg. wielkiej, Zbigniew Sulatycki, przewodniczący XII Konwentu Morskiego.

Porozumienie intencyjne w sprawie współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w imieniu gdyńskich uczelni podpisali rektor Uniwersytetu Morskiego, prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Wśród gości tegorocznego konwentu znaleźli się m.in. premier RP, Mateusz Morawiecki oraz wiceministrowie infrastruktury Grzegorz Witkowski i Marek Gróbarczyk. Spotkanie stało się z tego powodu okazją do uroczystego wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Jeden z nich trafił właśnie do rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To odznaczenie za „wzmacnianie suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczpospolitej”.

Doradztwo, projekty, nadzór i zarządzanie


„Nauka dla morza” to konsolidacja działań wszystkich uczelni, które zawarły porozumienie. Naukowcy połączą swoje siły, aby wesprzeć rozwój morskiej energetyki wiatrowej – głównie z myślą o polskich instalacjach, które powstaną na wybrzeżu Bałtyku, ale i pod kątem dalszych inwestycji w zieloną energię, które będą wymagały sprawnego i silnego zaplecza.

Jak będzie wyglądać akademicka współpraca? Uczelnie w porozumieniu określiły główne obszary tematyczne. To m.in. doradztwo oraz kwestie ekonomiczno-finansowe jeszcze na etapie przygotowania inwestycji, ale także pomoc w późniejszych etapach. Strony porozumienia skupią się na przygotowaniu odpowiednich założeń projektowych, czyli pracach geologicznych, geofizycznych i geotechnicznych, konstrukcyjnych czy wreszcie na tym, jak morskie formy wiatrowe będą oddziaływać na środowisko.

Zakres obejmuje też nadzór naukowy, eksploatację, diagnostykę i monitoring oraz kwestie związane z zarządzaniem morskimi farmami wiatrowymi w całym cyklu ich „życia”. Podsumowując, środowisko akademickie wspólnie będzie służyć fachową wiedzą i doświadczeniem od momentu przygotowań aż do użytkowania wiatrowych turbin na Bałtyku.

Przypomnijmy, że wcześniej na lokalizację terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych wskazano Gdynię. To w tutejszym porcie ma funkcjonować zaawansowane zaplecze techniczne, które da miejsce do działania specjalistycznym przedsiębiorstwom i podwykonawcom i sprawnie przyjmie wielkogabarytowe dostawy komponentów, ale także dostarczy specjalistów do pracy przy budowie i obsłudze turbin. Port Gdynia już prowadzi postępowanie przetargowe, które wskaże dzierżawcę wyznaczonego pod ten typ działalności terenu (to m.in. teren obecnego terminalu BCT).

Dużą rolę odegrają też lokalne uczelnie, które już od miesięcy przygotowują się na nowe wyzwania – m.in. właśnie Uniwersytet Morski inwestuje w nowe kierunki kształcenia inżynierskiego czy budowę nowoczesnego centrum offshore. Według wstępnych szacunków, utworzenie polskich farm wiatrowych na Bałtyku może wygenerować na rynku pracy zapotrzebowanie na nawet kilka tysięcy wykwalifikowanych specjalistów. Dobre przygotowanie do tego procesu może pozytywne wpłynąć na rozwój lokalnej gospodarki.

  • ikonaOpublikowano: 24.11.2021 15:43
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.12.2021 09:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze