Co nowego

Urzędnicy na dwóch kółkach

Hulajnoga już do dyspozycji urzędników. Z lewej Maurycy Rzeźniczak z Wydziału Strategii Urzędu Miasta Gdyni, z prawej Jakub Furkal - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej, fot. Magda Śliżewska

Hulajnoga już do dyspozycji urzędników. Z lewej Maurycy Rzeźniczak z Wydziału Strategii Urzędu Miasta Gdyni, z prawej Jakub Furkal - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej, fot. Magda Śliżewska

Gdyńscy urzędnicy już wcześniej jeździli rowerami towarowymi, a teraz mają nowy sposób na przemieszczanie się po mieście. To elektryczna hulajnoga, która pozwoli zaoszczędzić czas i środowisko przy przemieszczaniu się np. między budynkami Urzędu Miasta. Pracownicy już testują nowe „dwa kółka”!

Któż nie chciałby zastąpić zwykłych, pieszych wędrówek podczas pracy na szybszą i dużo ciekawszą przejażdżkę elektryczną hulajnogą? O tym, jak działa ten środek transportu w miejskiej przestrzeni przekonają się pracownicy Urzędu Miasta.

Do magistratu trafiła hulajnoga, którą urzędnicy będą mogli pojechać np. z budynku przy ul. 10 Lutego do budynku przy al. Marsz. Piłsudskiego, gdy liczy się przede wszystkim oszczędność czasu. Wystarczy, że zaznaczą swoją trasę w specjalnej aplikacji, która zliczy przejechane kilometry i oszacuje zmniejszoną emisję dwutlenku węgla.

- Gdynia jako jedna z kilku gmin otrzymała hulajnogę na potrzeby pracy urzędników od Polskiej Unii Mobilności Aktywnej. Taka hulajnoga ma służyć do przemieszczania się na krótkich dystansach, tzw. ostatniej mil, po to, żeby łatwiej, szybciej i elastyczniej poruszać się pomiędzy różnymi instytucjami – wyjaśnia Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej. - Krótko mówiąc: zamiast brać samochód, spalać paliwo i zajmować miejsce parkingowe, poruszamy się takim pojazdem, który jest dużo bardziej elastyczny, łatwy w obsłudze i szybki – podsumowuje.



Gotowi na nową mobilność


Wcześniej pracownicy Urzędu Miasta mieli już okazję testować tzw. cargo-bike’i, które przyjęto bardzo ciepło. Do dziś z towarowych rowerów korzysta m.in. gdyńska biblioteka. Hulajnoga to kolejna opcja na sprawne przemieszczanie się po Gdyni. Jedna z najważniejszych zalet nowych środków transportu to zmiana przyzwyczajeń transportowych. Kto już raz przekona się do takiej formy podróżowania, bardziej zastanowi się nad jej wyborem w przyszłości.

Elektryczna hulajnoga na potrzeby urzędników to także kolejny gdyński krok w stronę elektromobilności. Przypomnijmy, że miasto od lat konsekwentnie podejmuje działania, które ułatwiają wprowadzanie do codziennego użytku kolejnych zeroemisyjnych środków transportu. To już nie tylko kwestia transportu publicznego i nowoczesnych, elektrycznych trolejbusów, ale przede wszystkim wprowadzania zmian do wcześniejszych przyzwyczajeń.

- Właśnie zakończyliśmy proces przygotowywania się do budowy infrastruktury dla samochodów elektrycznych, w tej chwili kolejnym etapem będzie też wdrażanie pojazdów elektrycznych w Urzędzie Miasta Gdyni. Jednym z przykładów jest właśnie rozpoczęty pilotaż hulajnóg elektrycznych – wymienia Maurycy Rzeźniczak z Wydziału Strategii Urzędu Miasta Gdyni. - Mam nadzieję, że temat będziemy mogli rozwinąć, wszystko zależy od efektów pilotażu. Właśnie po to, żeby być przykładem dla osób, które poruszają się po mieście, żeby wykorzystywały mobilne, małe środki transportu, nie blokując jednocześnie dużego ruchu. Kolejnym elementem, który będziemy mieli szansę wdrożyć będą rowery elektryczne dla urzędników. Mamy parę miejsc, gdzie trzeba załatwiać sprawy służbowe i ta forma mobilności będzie dobrym rozwiązaniem – mówi Rzeźniczak.

O kampanii


Urząd Miasta Gdyni otrzymał elektryczną hulajnogę w ramach kampanii „Mobilny Urząd – Aktywny Urzędnik” organizowanej przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA). Korzystanie z e-hulajnogi ma zachęcić pracowników do realizowania krótkich przejazdów w ramach codziennych obowiązków służbowych zamiast samochodu, Spodziewane efekty korzystania z e-hulajnogi jako pojazdu służbowego to przede wszystkim zwiększenie mobilności wśród pracowników, obniżenie kosztów przejazdów służbowych, a także obniżenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.

Kampania jest realizowana w ramach projektu cities.multimodal współfinansowanego z programu Intereg Baltic Sea Region, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

ikona

Najnowsze