Co nowego

W Gdyni działa Pocovidowa Poradnia Kardiologiczna

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni // fot. www.ucmmit.gdynia.pl

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni // fot. www.ucmmit.gdynia.pl

Od początku pandemii minął już ponad rok. W tym czasie wiele osób przeszło zakażenie koronawirusem. Niektóre z nich zmagają się z jego skutkami jeszcze przez długi czas. Powikłania po infekcji mogą trwać nawet kilka miesięcy. Ci, którzy po przebyciu zakażenia mają problemy z sercem, mogą liczyć w Gdyni na fachową pomoc. Z myślą o nich w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej powstała Pocovidowa Poradnia Kardiologiczna.


Pocovidowa Poradnia Kardiologiczna działa od trzech miesięcy w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 9b. Mogą się do niej zgłaszać osoby, które po przebyciu zakażenia koronawirusem zaczęły odczuwać dolegliwości, które według lekarza rodzinnego lub innego specjalisty wynikają z choroby serca wywołanej przez COVID-19. Skąd pomysł na stworzenie takiego miejsca?

– Zauważyliśmy, że do poradni kardiologicznych zgłasza się wielu pacjentów, którzy do tej pory nie byli leczeni kardiologicznie, a po przebyciu zakażenia COVID-19 skarżą się na duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca czy pogorszenie wydolności wysiłkowej. To powszechny problem. Do tej pory z naszej pomocy skorzystało już około 100 pacjentów. Chorują głównie osoby w średnim wieku. Dwie trzecie pacjentów, którzy się do nas zgłaszają, ma objawy zapalenia mięśnia sercowego. Najczęściej ulegają oni samowyleczeniu, ale w wyjątkowych przypadkach dochodzi do trwałej niewydolności serca, co jest bardzo groźne – mówi prof. dr hab. med. Marek Koziński, kierownik Pocovidowej Poradni Kardiologicznej.

Poradnia działa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a zatem pacjenci mogą korzystać z konsultacji bezpłatnie. Niezbędne jest jednak skierowanie do kardiologa. Dlatego osoby, które zmagają się ze skutkami zakażenia COVID-19 i mają niepokojące dolegliwości powinny najpierw udać się do lekarza rodzinnego.

Jakie dolegliwości mogą być sygnałem choroby serca wywołanej zakażeniem COVID-19?

  • bóle w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • pogorszenie wydolności wysiłkowej oraz
  • uczucie kołatania serca.
 
Do Pocovidowej Poradni Kardiologicznej należy rejestrować się telefonicznie. Wystarczy zadzwonić pod nr tel.: (58) 699 85 57 lub 797 387 185. Podczas wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, a w razie potrzeby pacjenci są kierowani na echo serca lub rezonans.

  • ikonaOpublikowano: 16.04.2021 12:21
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.04.2021 13:08
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze