Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

W sobotę finał akcji „Czysty Bałtyk”

Plakat promujący akcję

Plakat promujący akcję

W ostatni weekend sierpnia tysiące wolontariuszy wyruszy na plaże, żeby zebrać śmieci. Stowarzyszenie Czysta Polska, które zorganizowało już dziesięć edycji akcji „Czyste Tatry”, przyjeżdża również nad morze. 27 sierpnia w ramach finału „Czystego Bałtyku” wysprzątany zostanie Półwysep Helski, a 28 sierpnia plaże w Trójmieście i okolicach.

– Ten rok jest wyjątkowy – mówił założyciel Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik. – Po raz dziesiąty posprzątaliśmy z naszymi wolontariuszami Tatry, a teraz ruszamy nad Bałtyk! Warto pamiętać, że naszą główną misją nie jest oczyszczenie plaż, ale edukacja i zmiana świadomości. Wszyscy musimy podjąć wysiłek, by zmniejszyć wykorzystanie tworzyw sztucznych i zadbać o to, by odpady mogły zyskać drugie życie.

Wielkie sprzątanie plaż potrwa dwa dni i będzie połączone z konferencją naukową w Olivia Business Center, która będzie poświęcona ochronie ekosystemów morskich. Za ten element wydarzenia odpowiada United Nations Global Compact – największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Została założona w 2000 roku przez sekretarza ONZ Kofiego Annana – zrzesza obecnie ponad 10 000 członków.



W wydarzeniu wezmą również udział liczni ambasadorzy. Wśród nich znaleźli się: Katarzyna BujakiewiczRobert KorzeniowskiPaweł Deląg, Mateusz LigockiIga KrefftOla Kutz czy Kaja Soboń. Inicjatywę wspierają również twórcy internetowi. Youtuberzy oraz tiktokerzy mają ogromny wpływ na młodych ludzi oraz ich postawy i postrzeganie świata. Na swoich kanałach będą podnosić świadomość ekologiczną i zwracać swoim fanom uwagę na problemy środowiska naturalnego. Środowiska, które musimy chronić, bo bez niego nie będziemy w stanie przetrwać na Ziemi.

W Gdyni dążymy do neutralności klimatycznej. Prowadzimy szereg działań, których celem jest wyrobienie u mieszkańców ekologicznych nawyków. Nasz sztandarowy projekt to „KLIMATyczne Centrum”, dzięki któremu zazieleniamy ulice Śródmieścia i poszerzamy przestrzeń dla pieszych czy rowerzystów. Równolegle działamy także na mniejszą skalę. Dobrym przykładem może być zainstalowana na jednym z gdyńskich kąpielisk infrastruktura fotowoltaiczna, która dla naszych ratowników jest jedynym i w pełni wystarczalnym źródłem energii elektrycznej  mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Na zdjęciu widzimy plażę Gdynia Śródmieści z lotu ptaka

Aby wziąć udział w pierwszej edycji akcji „Czysty Bałtyk”, należy zarejestrować się poprzez stronę czystapolska.org.pl. W dniu wydarzenia każdy wolontariusz odbierze we wskazanym punkcie mobilnym swój pakiet startowy, na który składają się worki, rękawiczki oraz niewielki prowiant od partnerów akcji. W tych samych punktach ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, będą mogli się też zarejestrować, choć liczba wolontariuszy będzie ograniczona.

27 sierpnia wolontariusze posprzątają Półwysep Helski. Punkty mobilne będą się znajdować we Władysławowie (2 punkty), Chałupach, Juracie, Jastarni oraz Helu (2 punkty). Wieczorem w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa. Natomiast w sobotę będziemy sprzątać plaże w Trójmieście i dwóch sąsiednich gminach. Tutaj punkty mobilne będą się znajdować w Gdyni, Gdańsku, Pucku oraz Rewie.

Skalę zaśmiecenia gdyńskich plaż najdosadniej obrazują liczby. W 2020 roku wywieziono z nich następujące odpady:

  • 113,84 ton opakowań ze szkła,
  • 103  tony odpadów z oczyszczania ulic i placów,
  • 0,86 tony odpadów komunalnych,
  • 6,84 ton odpadów ulegających biodegradacji,
  • 1,42 ton gleby i ziemi, w tym kamieni,
  • 0,32 tony zużytych opony.
Łącznie na gdyńskich plażach zebrano aż 226 ton śmieci.


  • ikonaOpublikowano: 26.08.2021 14:53
  • ikona

    Autor: Michał Kozłowski (m.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.08.2021 16:20
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze