Co nowego

Ważne informacje dla wyborców i komitetów

fot. Dorota Nelke

fot. Dorota Nelke

Zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu RP. Zanim jednak 13 października 2019 r. postawimy „krzyżyk" przy nazwisku naszego kandydata, warto wiedzieć, że...
 
Wyborcy ulic: Kameralnej i Leśnej, w związku ze zmianą granic obwodów głosowania, swoją obwodową komisję wyborczą (nr 64) będą mieli w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Wrocławskiej 52. 

Ponadto zostały zmienione trzy siedziby obwodowych komisji wyborczych. Komisja nr 43 mieścić się będzie w Szkole Podstawowej nr 35 (ul. Uczniowska 1). Zagłosują tu mieszkańcy ulic: Chwarznieńskiej numery od 1 do 87 nieparzyste, Hodowlanej numery od 9 do końca nieparzyste, Promiennej, Słonecznej wszystkie numery parzyste i od 41 do końca nieparzyste oraz Wiosennej. Komisja nr 80 pracować będzie w X Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Władysława IV 58. To obwód dla mieszkańców z al. Marszałka Piłsudskiego numery od 18 do 50 parzyste, Bema numery od 21 do 31 nieparzyste oraz Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego numer 6. Natomiast mieszkańcy adm. Unruga numery od 94 do końca parzyste i od 67 do końca nieparzyste, Rogali, Wolframowa, Żelazna zagłosują tym razem w siedzibie firmy samochodowej KAJA przy ul. adm. Unruga 182. Tu mieścić się będzie obwodowa komisja wyborcza nr 113. Wszystkie trzy nowe siedziby są dostosowane dla osób z niepełnosprawnością.
 
Nie zmieniają się natomiast zasady umieszczania plakatów komitetów wyborczych. W myśl art. 114 Kodeksu wyborczego Prezydent Miasta wyznaczył na terenie Gdyni 61 miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie plakatów wszystkich komitetów wyborczych. Wykaz tych miejsc dostępny jest na stronie www.gdynia.pl/wybory.
 
Umieszczanie plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych dopuszczalne jest wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia (art. 110 § 1 Kodeksu). Niestosowanie się do tego przepisu stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny (art. 495 § 1 pkt 1).
 
Podobnie jak w poprzednich wyborach ze względu na zasady utrzymania bezpieczeństwa ruchu na obszarze podległym Zarząd Dróg i Zieleni nie będzie wydawał takich zgód, bowiem ekspozycja materiałów wyborczych w pasach drogowych zasadniczo obniża czytelność i widoczność oznaczeń. "Art. 110 § 5 Kodeksu wyborczego zobowiązuje policję lub straż gminną do usuwania plakatów i haseł wyborczych, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu, a także bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym" – przypomina dyrektor ZDiZ Wojciech Folejewski. Straż Miejska będzie prowadzić nadzór nad przestrzeganiem przepisów Kodeksu wyborczego i przedstawionych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczących umieszczania plakatów i haseł wyborczych w przestrzeni publicznej. Koszty usunięcia plakatów będą ponosiły komitety wyborcze.

Głosowanie do Sejmu i Senatu odbędzie się w niedzielę 13 października. Rozpocznie się o godzinie 7.00 i potrwa do 21.00.

  • ikonaOpublikowano: 13.09.2019 12:42
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.09.2019 14:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze